Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

BoŞanma Esnasinda Kooperatİf Hİssesİ SatiŞi

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-07-2011, 08:52   #1
Konuk

Varsayılan BoŞanma Esnasinda Kooperatİf Hİssesİ SatiŞi

Merhabalar
Eşimle ayrı yaşamaya başladıktan sonra birlikte edindiğimiz kooperatif hissesini satışa çıkardık.Dava sürerken ben evde kaldım eşim evden ayrıldı. Hisse onun üzerineydi ben ona güvendiğim için anlaşmalı boşanma dilekçesini imzaladım ama sonradan olan olaylar nedeniyle davaya gitmedim. Bu esnada eşim hisseyi satmış bana mesaj attı ve evden çık dedi. Ben hemen evden çıkamam .Boşanma davası sonuçlayıncaya kadar evin bana tahsis edilmesi için ne yapabilirim.Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.Tekrar belirteyim oturduğumuz yer kooperatif hissesi tapu kaydı filan yok.Oturmaya devam edersem sakıncası olur mu yoksa hemen boşaltmalı mıyım
Old 29-07-2011, 10:58   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Kooperatif üyeliğinizle aldığınız eviniz aynı zamanda beraber yaşadığınız ev ise aile konutudur.

Kooperatif hesabının eşiniz üzerinde olması durumu değiştirmez.

Yasaya göre aile konutu diğer eşin rızası olmaksızın satılamaz ve hak sınırlaması yapılamaz.Eğer kooperatif kayıtlarında satış henüz yapılmamış ise mahkemece bu kayıtlar üzerinde aile konutu şerhi işlenebilir ve boşanma davası kabulle sonuçlanıp kesinleşinceye kadar bu koruma devam eder.

Kooperatif kayıtlarını dikkatlice ve bir avukatla birlikte incelemenizi,boşanma davanızı ve bu konuyu bır avukatla takip etmenizi öneriyoruz.
Old 30-07-2011, 16:43   #3
Konuk

İlginize teşekkür ederim malesef satış yapılmış bitmiş evi yeni alan şahıs çık diyor ne yapmalıyım bilemiyorum evden taşınma durumum hemen olmaz bu satışı iptal ettirmenin bir yolu var mı
Old 30-07-2011, 22:05   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Kooperatif hissesi kayıtlarında aile konutu şerhi olmadığı için eşinizin satışına engel bulunmamaktadır.Fakat bu fiilen aile konutu olan taşınmazı satın alan kişi ;bukonutun aile konutu olduğunu biliyorsa veya bilebilecek durumda ise kötüniyetli sayılır.

Eşinizi ve taşınmazı devralan kişiyi davalı göstererek ,kötü niyeti ispat ederek ;işlemin iptali ve eşiniz adına tesçili için dava açabilirsiniz.

Dava kabul edilecek olur ise taşınmaz hissesi eşiniz adına yeniden kaydedilecek ve aile konutu koruması boşanma davasının kabul edilmesi ve kesinleşmesine kadar devam edecektir.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi