Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanmada malları paylaşma

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-03-2010, 12:27   #1
Konuk

Mutsuz boşanmada malları paylaşma

ben eşimle 2007 yılında nişanlandık ve aynı sene içinde (haziran)resmi nikah kıydık..2008 temmuz ayında düğün yaptık,fakat aynı evde yaşamadık. ben 2006 nisan ayından itibaren istanbulda çalışıyordum, bu arada 2009 mart ayında 4 yıllık kredi ile ev satın aldım ,eşim ise 2009 temmuzda tayinini istanbula alarak benimle yaşamaya başladı..evin peşinatını yaklaşık 30000 tl yi ayrı yaşadığımız sürede ben biriktirdim. kredi ödemelerininde bugüne kadar ben yaptım..kendisi devlet memuru olmasına rağmen herhangibir katkısı olmadı..ocak 2010 da boşanma davamız açıldı..kendisi herhangibir katkısı olmamasına rağmen evden hak talep etti..birçok avukata sordum, değişik cevaplar aldım..şu an halihazırda halen ödemeler benim ve kendi ailem tarafından karşılanmakta..dava açılmasının müteakip ödenen miktardan eşim hak talep edebilirmi? ve evin yarısını alabilrimi? yarısını alma evin satışı ile mi yoksa şuana kadar ödenen miktarın yarısını alma ilemi olur?
Old 30-03-2010, 14:17   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Mart 2009 da kredi ile alınan ev, evlilik birliği içinde ve 2002 yılı sonrası karşılığı ödenerek edinildiği için, edinilmiş malara katılma rejimi kapsamındadır.

Eşinizin de bu ev üzerinde "tasfiye payı" alacağı bulunmaktadır.

Alıntı:
kendisi herhangibir katkısı olmamasına rağmen evden hak talep etti..

Evden hak talep etti sözünüz hukuk tekniği açısından net anlaşılamamaktadır.

Ancak bu hakkın öncelikle dava yolu ile talep edilmesi ve ilgili harcının yatırılması ve boşanma kararının kesinleşmesi gerekmektedir. Bu halde kocanın tasfiye payı alacağı hüküm altına alınabilecektir.

Medeni Kanunun öngördüğü hak alacak hakkıdır, mülkiyet hakkı değildir. O halde evin yarısının eşinize verileceği endişesini taşımanız yersizdir.

Öte yandan, davanızda boşanmaya karar verilmesi halinde edinilmiş mallara katılma rejimi "dava tarihi" itibarı ile sona erecektir. Yani eşinizin dava tarihinden sonra ödediğiniz taksitler üzerinde ve evin kalan değerinde tasfiye payı alacağı bulunmamaktadır.Peşinat olarak 3.000.-tl. verdim demişsiniz. Bu para size bağışlanmadığı ya da miras kalmadığı sürece, edinilmiş mal olarak işlem görür ve tasfiya payı hesabına dahil edilir.

Sayın Katılımcı,

Hak kaybına uğramamak için boşanma davanızda ya da size karşı açılabilecek edinilmiş mallara katılma rejiminin tasfiyesine dayalı tasfiye payı alacağı davasında MUTLAKA profesyonel yardım, destek alınız.

Saygılarımızla,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi