Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ayrıca Faiz işletilir mi?

Yanıt
Old 21-01-2013, 06:56   #1
avukatlutfi

 
Soru Ayrıca Faiz işletilir mi?

Alacak davası sonucu kesinleşen borcun ana parası 30000 TL , faizi 150000 TL olup toplamda 180000 TLdir.Bu borç bugün itibari ile memur olan borçlunun maaşından 1/4 oranında kesilecektir.Belkide bu kesinti 20-30 yıl gibi uzun bir süre devam edecektir.Bu süre içerisinde ayrıca anaparaya ve faize yada toplam borca veya mahsup edilen kısım dışındaki borca ayrıca faiz işletilir mi? Yardımcı olacak arkadaşlara teşekkürkerimi ve saygılarımı sunarım.
Old 21-01-2013, 07:17   #2
olgu

 
Varsayılan

Faize faiz işlemesi ticaret hukukundaki istisnalar dışında mümkün değil.
İcra takibini bir icra programı ile hazırlarsanız kendi otomatik olarak TBK m. 100 uygulanması şerhini koyacağından toplam borç kapanana kadar yapılan kısmi ödemeler faiz ve masraflardan mahsup edilecek.

Borçlu memursa maaşının 1/4 ünün fazlasına da haciz koyabilirsiniz. Borçluya ailesinin geçinmesi için asgari tutarı bıraktıktan sonra bakiyesine haciz konabilir, ancak icra müdürünü ikna etmek zor bu konuda.
Maaş haczi yazarken sadece maaş kalemini yazmakla yetinmeyin, ikramiye, fazla çalışma alacaklarını da eklemeyi unutmayın. Çalıştığı kuruma, mevkiye göre başka alacaklarıda olabilir.
Old 21-01-2013, 08:02   #3
Av.Armağan Konyalı

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan avukatlutfi
Belki de bu kesinti 20-30 yıl gibi uzun bir süre devam edecektir.Bu süre içerisinde ayrıca anaparaya ve faize yada toplam borca veya mahsup edilen kısım dışındaki borca ayrıca faiz işletilir mi?
Benden önce yanıtlayan Sayın olgu'nun isabetli yanıtına katılıyorum:

1- Maaş kesintileri yapıldığı sürece ödenmeyen anaparaya (asıl alacağa) faiz işlemeye devam eder. Anapara ödenmedikçe faiz işlemesi hakkaniyete uygun olur.

2- Maaş kesintileri yapıldığı sürece faize faiz işlemez.

3- Maaş kesintileri yapıldığı sürece mahsup edilen kısım dışındaki borca değil ama bu borç içindeki anaparaya (asıl alacağa) faiz işler. (Bakınız yukarıda 1.madde)

Saygılarımla
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Memurun zarar hesabında emekli ikramiye eksiği ayrıca dikkate alınır mı? Av.Dursun KARACA Meslektaşların Soruları 0 13-11-2011 15:56
Eser sözleşmesi, götürü usul, ayrıca KDV istenemeyeceği.. nephilis Meslektaşların Soruları 3 15-06-2009 15:18
eşim alkolik ve beni dövüyor.ayrıca evimizin hiç bir sorumluluğunu almıyor. Konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 5 12-01-2009 15:40
İyi Bayramlar (İzmirlilere ayrıca) :) Ayfer Gökçen Site Lokali 2 22-10-2006 09:49


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02960706 saniyede 15 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.