Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İtirazın Kaldırılması Faksla Hesap Mutabakatı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-02-2010, 00:54   #1
av.sebahattin

Varsayılan İtirazın Kaldırılması Faksla Hesap Mutabakatı

Sayın Meslektaşlarım, borçlu şirkete karşı Örnek 7 Ödeme emri gönderdik. Takibe fatura suretini ve mutabakat faksını (borçlu tarafından kaşeli ve imzalı)ekledik. Borçlu icra dairesine sunduğu itiraz dilekçesinde, sadece, "böyle bir borcu olmadığını" belirterek itiraz etmiştir. Tebliğ mazbatasında her iki müstenidat da gösterilmiştir.
Faks olsa bile imzası inkar edilmemiş bir hesap mutabakatı ile İtirazın Kaldırılması istenebileceğine dair Yargıtay kararı ve/veya yerel mahkeme kararı arıyorum.
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
Old 27-02-2010, 08:47   #2
MURAT ACER

Kanaatimce mutabakat faksındaki imzaya açıkça itiraz etmemesi yine de imzasını ikrar ettiği anlamına gelmez ve İcra Mahkemesinde İ.İ.K.68. Madde de sayılan belgelerden biri olarak değerlendirilemeyeceğini düşünmekteyim.Şahsi görüşüm genel mahkemede itirazın iptali davası açmanız yönündedir.Kolaylıklar dilerim.
Old 27-02-2010, 18:47   #3
Av.M_K

Sayın av.sebahattin,
Tebliğ ettiğiniz faturaya karşı borçlu borcu olmadığını beyan etmişse artık arada sözleşme olmasında zımni olarak anlaşmazlık olmadığı kabul edilir zira borçlu sadece borcunun olmadığı itirazında bulunmuş, o zaman artık aranızda İİK68md deki belge (sözleşme) olduğundan icra mahkemesinden itirazın kaldırılmasını istesiniz ilk duruşma itiraz kaldırılır;ayrıca zaten aranızda borçlu tarafından gönderilen artık sözleşmenin konusu ne ise mutabakat fax'ı da bu durumu destekler ,mutabakat fax'ındaki imzayı kabul etmemeleri bişey değiştirmeyeceğini düşünüyorum .

Saaygılarımla
Old 27-02-2010, 19:57   #4
av.sebahattin

Ben de sizinle aynı fikirdeyim sayın meslektaşım. Bu yüzden bu konuya ilişkin bir yargıtay kararı bulsam,izleyeceğim yolu netleştireceğim. Elinde bu konuile karar olan meslektaşlarımdan yardım bekliyorum.
Old 18-03-2010, 22:23   #5
Agustus

Merhaba, üzerinden biraz zaman geçmiş ancak yardımcı olabileceği düşüncesiyle yazmak istedim. Aynı durumla biz de davalı tarafında karşılaştık. Üstelik faksla yapılmış bir mutabakat da değildi, ıslak imzalı bir mutabakat metniydi. İlamsız takibe itiraz ettik ve itirazın kaldırılması davası açtılar. Kaldırma talebi reddedildi, yargıtayca onandı. Zaten bizim kanaatimize göre de bu tip belgeler gerçekten de İİK 68 hükmünde değildir. Hukuki ilişkinin aslından bağımsız düşünülemeyecek mutabakat metinleri kayıtsız şartsız borç ikrarı mahiyetinde değildir düşüncesindeyiz. Bunlar rutin olarak şirketler arasında yapılagelen bir nevi muhasebesel hesap teyitleşmesinden ibarettir. Bahsedilen meblağların vadesi, şarta bağlı olup olmadığı bu metinlerden anlaşılamamaktadır. Örneğin bizim olayımızda, ayrı bir sözleşme ile borç belirli şartlara bağlıydı. Yardım etmesi temennisiyle ...

Dostlukla,
Old 18-03-2010, 23:50   #6
av.sebahattin

Geç olsa bile, oldukça nitelikli bir cevap oldu teşekkürler meslektaşım
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi