Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yargıtay'ın bir kararını arıyorum

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-05-2013, 10:44   #1
avrecepefe

Varsayılan Yargıtay'ın bir kararını arıyorum

Sevgili Meslektaşlarım,
Yargıtay'ın (muhtemelen 12. HD. olacak) 26.06.2003 T. E: 13022, K: 15198 Sayılı ilamını arıyorum. Yardımcı olabilirseniz müteşekkir olurum.
Old 02-05-2013, 15:26   #2
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Yazan avrecepefe
Sevgili Meslektaşlarım,
Yargıtay'ın (muhtemelen 12. HD. olacak) 26.06.2003 T. E: 13022, K: 15198 Sayılı ilamını arıyorum. Yardımcı olabilirseniz müteşekkir olurum.

"Yukarıda tarih ve numarası yazılı merci kararının müddeti içinde temyizen tetkiki Alacaklı vekili tarafından istenmesi üzerine bu işle ilgili dosya mahallinden daireye gönderilmiş olmakla okundu ve gereği görüşülüp düşünüldü :

KARAR : Hacze konu taşınmazla ilgili 30.11.1998 tarihinde tapu iptal ve tescil davası açılmış ise de haczin konulduğu 21.5.2001 tarihinde taşınmazın tapuda borçlu adına kayıtlı olduğu dolayısı ile İcra Müdürünün haciz işlemi uygulamasında yanlışlık bulunmadığı anlaşılmaktadır. Tapu iptal ve tescile ilişkin mahkeme kararının hacizden sonra kesinleştiği görüldüğünden ve 1.12.1998 tarihinde verilen ihtiyati tedbir kararında da cebri icrayı engelleyici ibare görülmediğinden 3. kişinin genel mahkemelere başvurarak haciz tarihi itibarı ile taşınmazın kendisine ait olduğu hususunu ispat etmek sureti ile haczin kaldırılmasını istemesi gerekir. Mercii Hakimliğince denetlenen İcra Müdürlüğü kararında yanlışlık bulunmadığından şikayetin reddine karar verilmesi gerekirken kabulü isabetsizdir.

SONUÇ : Alacaklı vekilinin temyiz itirazlarının kabulü ile merci kararının yukarıda yazılı nedenlerle İİK.366. ve HUMK.428. maddeleri uyarınca (BOZULMASINA), 26.6.2003 gününde oybirliğiyle karar verildi."

Sonradan eklenen not: Şerhlerimize eklenmiştir:
http://www.turkhukuksitesi.com/serh.php?did=14511

Saygılar...
Old 02-05-2013, 16:08   #3
avrecepefe

Sayın Nevra Hanım,
İlginiz için müteşekkirim. Ancak kararın tam metnini sunabilirseniz, yahut bulabileceğim kaynağı söyleyebilirseniz çok sevineceğim. Zira dava dilekçemde kararı hangi kaynaktan aldığımı mahkemeye bildirmem lazım. Saygılarımla.
Old 03-05-2013, 08:45   #4
Av.Yüksel Eren

Alıntı:
Yazan avrecepefe
Sayın Nevra Hanım,
İlginiz için müteşekkirim. Ancak kararın tam metnini sunabilirseniz, yahut bulabileceğim kaynağı söyleyebilirseniz çok sevineceğim. Zira dava dilekçemde kararı hangi kaynaktan aldığımı mahkemeye bildirmem lazım. Saygılarımla.

Sayın avrecepefe,

Belirttiğiniz kararın tam metni, sayın Nevra Öksüz'ün eklediği gibi. Ancak Corpus'tan aşağıya tekrar kopyaladım. Yardımcı olması dileğiyle.

Saygılar,

Av. Yüksel Eren

Yargıtay
12. Hukuk Dairesi

Esas : 2003/13022
Karar : 2003/15198
Tarih : 26.06.2003

YARGITAY İLAMI

Yukarıda tarih ve numarası yazılı merci kararının müddeti içinde temyizen tetkiki Alacaklı vekili tarafından istenmesi üzerine bu işle ilgili dosya mahallinden daireye gönderilmiş olmakla okundu ve gereği görüşülüp düşünüldü :

Hacze konu taşınmazla ilgili 30.11.1998 tarihinde tapu iptal ve tescil davası açılmış ise de haczin konulduğu 21.5.2001 tarihinde taşınmazın tapuda borçlu adına kayıtlı olduğu dolayısı ile İcra Müdürünün haciz işlemi uygulamasında yanlışlık bulunmadığı anlaşılmaktadır. Tapu iptal ve tescile ilişkin mahkeme kararının hacizden sonra kesinleştiği görüldüğünden ve 1.12.1998 tarihinde verilen ihtiyati tedbir kararında da cebri icrayı engelleyici ibare görülmediğinden 3. kişinin genel mahkemelere başvurarak haciz tarihi itibarı ile taşınmazın kendisine ait olduğu hususunu ispat etmek sureti ile haczin kaldırılmasını istemesi gerekir. Mercii Hakimliğince denetlenen İcra Müdürlüğü kararında yanlışlık bulunmadığından şikayetin reddine karar verilmesi gerekirken kabulü isabetsizdir.

SONUÇ : Alacaklı vekilinin temyiz itirazlarının kabulü ile merci kararının yukarıda yazılı nedenlerle İİK.366. ve HUMK.428. maddeleri uyarınca (BOZULMASINA), 26.6.2003 gününde oybirliğiyle karar verildi.

Kaynak:Corpus Arşiv
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi