Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

tanık sıfatı ile avukatın zorla getirilmesine karar verilmesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-04-2008, 10:04   #1
sincap

Önemli tanık sıfatı ile avukatın zorla getirilmesine karar verilmesi

Merhaba,

Bir süre önce çalışmayı bıraktığım şirket bir kişi hakkında ihbarda bulunmuş ve savcılık soruşturma başlatarak, arama kararı vermiş ve suç unsurları ele geçirilerek dava açılmış, şahıslar tutuklanmıştır. Arama işlemi müvekkile ait olan gayrimenkulde yapıldığı için hazır bulunmuş idim ve el koyma tutanağı altında imzam var.

Bir süre sonra ağır ceza mahkemesinden bir çağrı kağıdı geldi; "ihbar eden ...... A.Ş. Vekili x.x. diye. Bende mahkeme kaleminde dosyayı inceleyip, duruşmada şirket adına bulunmaya karar vermiştim. İlgili konuda üstadlara da danışmış, tanık sıfatı ile kişi olarak çağrıldığım sonucuna varmamıştık.

Yakın zamanda tahliye eden sanık, beni arayarak, gelmediniz, hakkınızda zorla getirmeye karar verildi dedi. Henüz zaptı göremedim ama merakıma yenik düşerek olayı sizinle paylaşmak istedim.

Öncelikle son 2,5 aydır farklı bir şirkette çalışıyorum ve eski şirkette bulunan meslektaşlar duruşmaya gitmemişler.

Her halükarda;
1) ilgili çağrı kağıdından tanık olarak benim çağırıldığım anlaşılır mı?
2) avukat sıfatını taşıyan ben için zorla getirilme kararı verilebilir mi? (ömer kavilli ile ilgili tartışma bir kısım merakımı giderdi, teşekkürler)
3) gidip başkan ile görüşüp, olayı netleştirmem gerekir mi?
4) farklı önerisi, yorumu, sorusu olan var mı?

Şimdiden teşekkür ediyor, iyi çalışmalar diliyorum...
Old 04-04-2008, 10:38   #2
Av.Bülent AKÇADAĞ

1- İlgili çağrı kağıdı size tebliğ edilmişse ne hakkında çağrıldığınız ve zorla getirme kararı olup olmadığı anlaşılır.

2- Değerli üstadım, Sayın Ömer KAVALİ bu konuyu görmesin sinir katsayısında artış meydana gelir

3- Benim naçizane görüşüm gidip dosyayı inceleyip kafanızdaki soru işaretlerini gidermeniz, bu doğrultuda çıkaracağınız sonuç ile başkan ile görüşme farklı girişimlerde bulunma gibi seçenekleri daha net bir şekilde oluşturursunuz.
Old 04-04-2008, 11:22   #3
ad-hoc

Üstadım, CMK 46 maddesi uyarınca tanıklıktan çekinme hakkınız bulunmaktadır. Maddeyi incelemenizi öneririm
Old 03-05-2013, 08:52   #4
cnssahin

Tanıklıktan çekinme hakkımızın olması, hakkımızda zorla getirilme kararı verilemeyeceği anlamına mı gelir?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi