Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ücreti vekalet

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-03-2007, 09:17   #1
avhalit

Varsayılan ücreti vekalet

50.000,00YTL. dava değeri gösterilen bir davada davalı vekili olarak görev yaptım. Yerel Mahkemece dava red edildi. ancak hakim tarafından kararın yazılışı sırasında Yargılama Giderleri ve ücreti vekaletten hiç bahsedilmediğini gördüm. Kısa kararda da buna ilişkin bir hüküm yoktu. Bu nedenle ben de ücreti vekalet yönünden kararın bozulması için temyiz talebinde bulundum fakat yargıtay Dairesince karar onandı. şimdi ise tashihi karar talebinde bulundum. Şayet Dairece bu talebim red edilirse mahkemede hüküm altına alınmayan ücreti vekalet alacağı için baş vurabileceğim bir yol var mıdır?
Old 20-03-2007, 11:14   #2
haklaw

Halit Bey, yerel mahkemenin unutkanlıkla vekalet ücreti konusunda karar vermediğini düşünsek bile yargıtayda nasıl olurda karar bozulmamış çok ilginç.
Ayrıca kanunda tashih-i karar sebepleri sınırlı olarak tek tek sayılmıştır.
Kanaatimce, karşı tarafa ilamsız takip yapma yoluna giderseniz sonuç alabileceğinizi düşünüyorsanız bir deneyin derim.
Diğer türlü yeni bir dava ile vekalet ücretini talep etmek gerekebilir.
Saygılar...
Old 20-03-2007, 14:28   #3
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Ben ayrı bir dava veya takiple istenemeyeceği kanısındayım. Çünkü avukatlık ücreti (yargılama giderleri)o davaya ilişkindir. Kararın bu şekilde kesinleşmesi halinde bir şey yapılamaz diye düşünüyorum.

Saygılar
Old 20-03-2007, 15:37   #4
av.semire nergiz

Alıntı:
Yazan avhalit
50.000,00YTL. dava değeri gösterilen bir davada davalı vekili olarak görev yaptım. Yerel Mahkemece dava red edildi. ancak hakim tarafından kararın yazılışı sırasında Yargılama Giderleri ve ücreti vekaletten hiç bahsedilmediğini gördüm. Kısa kararda da buna ilişkin bir hüküm yoktu. Bu nedenle ben de ücreti vekalet yönünden kararın bozulması için temyiz talebinde bulundum fakat yargıtay Dairesince karar onandı. şimdi ise tashihi karar talebinde bulundum. Şayet Dairece bu talebim red edilirse mahkemede hüküm altına alınmayan ücreti vekalet alacağı için baş vurabileceğim bir yol var mıdır?
Değerli meslektaşım duruşmada verilen kısa kararda zaten detaya girilmiyor sadece davanın kabulüne,kısmen kabulüne ,kısmen reddine veyahut reddine demekle yetinilir.Yargılama giderleri vs. detaylara hiç girilmez.Ancak gerekçeli kararda hüküm detaylandırılır gerekçelendirilir.Eğer gerekçeli hükümde 'davalı vekiline ücreti vekalet takdirine yer olmadığına' denilmişse bu durum temyiz sebebir.Yok eğer vekalet ücretiniz konusuna hiç değinilmemişse bu durum maddi hata anlamına geliyor ki bu da kararların tavzii denilen basit bir uygulama ile çözülebilen bir aksaklıktır.Buna göre kararı veren mahkemeye hatasını düzeltmesi için dilekçe ile başvuruyorsunuz ve mahkeme de asıl kararın arkasına düzelttiği hususu şerh düşüyor.Anladığım kadarıyla siz bu yolu denememişsiniz.Sizin davanızda tashihi kararın mağduriyetinizi gidereceğini düşünüyorum.Aleyhinize karar verilmesi durumunda ise yasal açıdan yapacağınız birşey yok diye düşünüyorum; zira karar kesinleşmiş olacaktır.
Old 20-03-2007, 16:40   #5
avhalit

Sayın Semire Nergiz Toz, tavzih talebinde bulundum fakat tavzih ile ilgili Yerel Mahkeme karar vermeden temyiz süresinin geçiyor olması nedeni ile temyiz dilekçesi vermek durumunda kaldım. ümidimi de tashihi karara bağadım. teşekkürler...
Old 20-03-2007, 17:53   #6
kurt

50.000 ytl değerindeki davanızın konusu neydi acaba sırf merak ettiğimden.
Old 20-03-2007, 17:55   #7
avhalit

terditli idi. tazminat ve tapu iptali talebi vardı davacının. 10 yıllık hak düşürücü süre vardı. bu nedenle de red edildi.
Old 20-03-2007, 18:01   #8
erdal7

Sayın Av.Halit bey

Türk hukukunda zamanaşımı esasa ilişkin bir sorundur.
Yani ,bir dava zamanaşımından red ediliyorsa o davada mahkeme davanın esasına girmiş demektir. Belirtmek istediğim , dava maktu harca tabi değil ise ki belirttiğiniz dava maktu harca tabi değil davadaki aşamaya göre nisbi vekalet ücretine hak etmiş olmalıydınız.

Yargıtay da kararın bozulmaması ilginç olmuş.

Saygılarımı sunarım. Av. Erdal Dülger
Old 20-03-2007, 18:06   #9
avhalit

sayın meslektaşım ben size daha da ilgincini söyleyeyim dosya yargıtaya gitti, gidiş geliş ve orada kalış süresi toplam 2 ay kadar sürdü. bu kadar hızlı onanmış bir kararım da önceden hiç olmamıştı. mahkemenin hakimi de kuradan gelen yeni bir hakim meslektaştı. kendisi de kararının Bozulacağı için çok üzüntülüydü. kararın onanmış olmasına herkes çok şaşırdı ama bu kadar çabuk gelmesinin yarattığı şaşkınlık hepsinden fazla oldu. Teşekkürler
Old 22-03-2007, 17:14   #10
haklaw

Halit Bey, tashihi karar falan diyoruz ama yeni humk'nda tashihi karar kurumu mevcut değil(İstinaf mahkemeleri ile alakalı olarak).İstinaf mahkemeleri de henüz kurulmadı.Uygulamada şu an ne yapılıyor bilmiyorum.Eski hmuk'nda 440/4'e göre karar düzeltme istemek imkanınız vardı.
Old 22-03-2007, 17:51   #11
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Sayın haklaw

İstinaf mahkemeleri kurulana kadar karar düzeltme yolu açık. Eski hükümler yürürlükte.

Öte yandan:

ben burada tavzih ile bir sonuç alınabileceğini sanmıyorum. Çünkü tazvihin amacı hükmün anlaşılmasını sağlamaktır. Bu yolla karar verilmemiş bir konuda karar verilemez.

Diğer bir deyimle hükümle birlikte hakim o karardan elini çeker. Ekleme, çıkarma veya değiştirme sonucunu doğurabilecek herhangi bir işlem yapamaz.

Bu çerçevede bu olayın doğru çözüm yöntemi temyiz. Ama sonuç şaşırtıcı.

Dosyaya kendiniz baktınız mı. Onama değil de temyiz sınırının altında olduğu için temyiz isteminin reddi olmasın.

Bu kadar kısa sürede dönmesi de ön incelemeden dönmüş kanısı yaratıyor.

Saygılar
Old 22-03-2007, 21:53   #12
av.naim

yerel mahkemenin vekalet ücretinden hiç bahsetmemiş olması tavzihle düzeltilebilecek bir durum olmayıp temyize konu olur. Yargıtayın bu kadar kısa bir süre içerisinde dosyayı inceleyip olumsuz olarak (sizin açınızdan) kararı onamasına da inanılmaz şaşırdım. umarım tashihi karardan olumlu netice alırsınız. neticed 5-6 bin ytl vekalet ücreti... az sayılmaz...
Old 22-03-2007, 22:24   #13
Jeanne D'arc

Diyelim ki tashih-i karardan da aynı şekilde döndü. Yine diyelim ki gerçekten davalı vekiline nispi vekalet ücreti takdir edilmesi gerekirken, aksini gerektiren hiç bir sebep olmaksızın bu şekilde hatalı olarak verilen hüküm kesinleşti.

Bu halde neler yapılabilir?

Mahkeme eliyle vukubulan bir haksız fiil var, zarar var, zarar hukuka aykırılık neticesi meydana gelmiş, zarar ve haksız fiil arasında illiyet bağı var. Öyleyse hakimin ve idarenin sorumluluğuna gidilebilir mi? Türkiye'den bir şey çıkmaması ihtimalinde de AİHM'e gidilebilir mi?

Saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi