Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Araba Çekmenin Hukukiliği

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-09-2009, 23:36   #1
M. Emre Bulut

Varsayılan Araba Çekmenin Hukukiliği

Araba çekmenin hukukiliği ile ilgili siz değerli meslektaşlarımın görüşünü merak ediyorum. İçişleri Bakanlığının 2008 yılının başlarında araç çekilmemesine dair bir genelge yayınladığını biliyorum, ancak buna rağmen hala araç çekme uygulaması devam etmekte. Bunun hukuki bir tarafı var mıdır?
Old 14-09-2009, 01:13   #2
Adli Tip

Genelge'yi bilmiyorum. Ekleyebilirseniz kendi adıma sevinirim. Lakin bir araba park edilmemesi gereken yere park edilmişse ve o anda surucusune ulaşılamıyorsa, çekilmemesi kamu düzeni açısından daha sakıncalı bence.

Saygılar
Old 14-09-2009, 09:40   #3
M. Emre Bulut

Genelgeye ulaşamadım ancak, yetkisiz kişilerce araçlara zarar verecek şekilde araba çekildiğinden ve yüksek otopark ücreti istendiğinden bahsediliyordu. Ben araç çekilmesi işlemlerinde memurların görevini aştığını düşünüyorum. Trafik akışını etkilemeyen araçalrın da hiçbir ihtar yapılmadan çekildiğine çok kerele şahit oldum. Hatta bir keresinde başıma bile geldi. Bunun bir standartı olmalı, yoksa trafik düzenini aksatıyorsa tabi ki çekilmelidir.
Old 14-09-2009, 09:43   #4
Adli Tip

Alıntı:
Yazan M. Emre Bulut
Genelgeye ulaşamadım ancak, yetkisiz kişilerce araçlara zarar verecek şekilde araba çekildiğinden ve yüksek otopark ücreti istendiğinden bahsediliyordu. Ben araç çekilmesi işlemlerinde memurların görevini aştığını düşünüyorum. Trafik akışını etkilemeyen araçalrın da hiçbir ihtar yapılmadan çekildiğine çok kerele şahit oldum. Hatta bir keresinde başıma bile geldi. Bunun bir standartı olmalı, yoksa trafik düzenini aksatıyorsa tabi ki çekilmelidir.

Yetkisiz kişilerce, ölçüsüz bir önlem olarak çekilirse, tabi ki hukuki değildir.

Saygılar,
Old 14-09-2009, 09:58   #5
M. Emre Bulut

Bunun uygulamasının nasıl olduğu, varsa ilgili mevzuat hükümleri, genelge ve genelgenin uygulanıp uygulanmadığı gibi konuyu genişletme amaçlı bir soruydu ancak yine de vermiş bulunduğunuz cevaplar için teşekkürler.

Saygılar
Old 14-09-2009, 10:22   #6
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Karayolları Trafik Yönetmeliği
Araçların Kaldırılması Esas ve Usulleri
Madde 120- Yasak yerlere parkedilmiş araçlar özel tertibatlı bir araçla (kurtarıcı veya çekici) çekilerek belli bir yerde muhafaza altına alınır.

Kurtarıcılarla çekmede, gerekli durumlarda lift kullanılır.

Araçları Kaldıran ve Çekenler ile Araç Sahiplerinin Sorumluluğu
Madde 121- Araçların kaldırılması ve çekilmesi sırasında;

a) Görevlilerin sorumluluğu,

1) Kaldırma ve çekme işlemini yürüten görevliler, araçların herhangi bir şekilde zarar görmemesi için gereken dikkat ve titizliği göstermek zorundadır.

2) Geçiş üstünlüğü olan araçların bulundukları yerlerden çıkışına veya yangın musluklarının kullanılmasına engel olacak şekilde parketmiş olan araçlarla diğer araç ve yayaların giriş ve çıkışına mani olan araçlar en az zarar görecek şekilde alınarak kaldırılır.

3) Kapıları açık bırakılmış olan araçlar en yakın ve uygun bir yere kaldırılır. Sahibi araştırılıp bulunarak teslimi sağlanır. Aksi halde durum bir tutanakla tespit edilerek araç muhafaza altına alınır.

4) Araçların kaldırılıp götürülmesi sırasında yapılan masraflar ödettirilmeden, araçlar sahiplerine teslim edilemez.

b) Araç sahiplerinin sorumluluğu;

1) Yasak yerlerde ve hallerde paketmiş araç sahipleri, görevlilerin kusurundan meydana gelmemiş olan zararları, araçlarının kaldırma ve çekmeye uygun olmayan yapılarından dolayı kabullenmiş sayılırlar.

2) Araç sahipleri, araçlarının kaldırılıp götürülmesi sebebiyle yapılmış olan bütün masrafları ödemek zorundadırlar.

Yönetmeliğin tamamı ve Trafik Mevzuatı için:

Saygılar,
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi