Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

zamansız açılan tahliye davası

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-03-2007, 12:35   #1
seyitsonmez

Varsayılan zamansız açılan tahliye davası

sevgili meslektaşlarım.

kira alacağının ödenmemesi sebebiyle 2 ihtar çektik ve ardından icra takibine başladık (kira alacağı ve tahliye) itiraz gelmedi ve İcRa Huukuk Mahkemesi'nde tahliye talebinde bulunduk.

sorun şu: Mahkeme'de tahliye davası açtığımız sırada henüz kira dönemi bitmemişti. Ama mahkemin vermiş olduğu duruçma günü kira müddetinin bitimine denk geliyor. Kira sözleşmesinin bitiminde dava açılması gerektiğinden mahkeme bu hususu re'sen göz önünde bulundurabilirmi.

sevgi ve ışıkla kalın...
Old 07-03-2007, 13:32   #2
Av.Turhan Demiroğlu

T.C.YARGITAY HUKUK DAİRESİ 6
Esas No.2000/6859Karar No.2000/7070Tarihi12.09.2000
6570-GAYRİMENKUL KİRALARI HAKKINDA KANUN/7.E
ÖZET
İKİ HAKLI İHTAR NEDENİYLE TAHLİYE DAVASININ KİRA AKDİNİN HİTAMINI İZLEYEN BİR AY İÇİNDE AÇILMASI ZORUNLUDUR. SÜRE KONUSU KAMU DÜZENİNDEN OLDUĞUNDAN RESEN GÖZETİLMESİ GEREKİR. SOMUT OLAYDA, İKİ HAKLI İHTAR NEDENİYLE TAHLİYE DAVASI AKDİN HİTAMINDAN ÖNCE AÇILMIŞTIR. BU DURUM KARŞISINDA ESASA GİRİLMEKSİZİN DAVANIN SÜREDEN REDDİ GEREKİRKEN TAHLİYEYE KARAR VERİLMESİ HATALIDIR.

(Bu karara göre sorunuzun cevabı maalesef evet.)
Saygılarımla..
Old 07-03-2007, 13:43   #3
Av. Can DOĞANEL

İcra mahkemesinde Örnek 13 (51) göndererek tahliye davası açtıysanız, davayı 30 gün içinde borcun ödenmemesi veya itirazda bulunulmaması ihtimallerine göre derhal açabilirsiniz. İki haklı ihtara dayanarak sulh hukuk mahkemesinde tahliye davası açsaydınız. Bu davayı kira müddetinin bitiminden itibaren 1 ay içinde açmanız gerekirdi.
Old 07-03-2007, 13:45   #4
Defne Elif

Sayın Seyitsönmez,
Mahkeme bunu kendiliğinden incelemkle yükümlü çünkü kira dönemi sonunda bir ay içinde davanın açılması dava şartlarından biridir.Ancak bu dava reddedilse bile ve o an süreyi kaçırmamışsanız yine dava açabilirsiniz.Eğer süre kaçacak gibiyse(ki sizde öyle galiba) hemen süresinde bir dava daha açabilirsiniz.Çünkü burada kesin hüküm ve derdestlik itirazı söz konusu değildir.(Bir kısım bilgi C.Erdoğan kitabından alınmıştır)Saygılarımla. Cavit Tuna
Old 07-03-2007, 13:53   #5
Av.Turhan Demiroğlu

Alıntı:
İcRa Huukuk Mahkemesi'nde tahliye talebinde bulunduk.

Sayın Doğanel'in belirttiği gibi,
İki haklı ihtar nedeniyle İHM'den tahliye istenemez. SH olmalı diye biliyorum ben de.
Saygılarımla...
Old 07-03-2007, 15:12   #6
Av.Suat Ergin

Alıntı:
kira alacağının ödenmemesi sebebiyle 2 ihtar çektik ve ardından icra takibine başladık (kira alacağı ve tahliye)

Soru açık değil. Önce 2 ihtarname keşide edilmiş; daha sonra aynı alacak için icra takibi(7 veya 13) yapılmış gibi anladım.

2 ihtarnamede yer alan talepler nelerdir? İcra takibinde yer alan talepler nelerdir? Ödeme emri Örnek: 7 mi? Yoksa 13 mü?

Saygılarımla
Old 07-03-2007, 16:52   #7
Defne Elif

Sevgili Meslektaşlarım,
Yukarıda verdiğim yanıtta görev sorununa dikkat etmemiştim. Bana göre de iki haklı ihtar nedeni ile açılacak tahliye davaları Sulh Hukuk Mahkemesinde açılması gerekir.Çünkü bu tip davalarda ihtar tebliğinden önce kira bedelinin ödenmek istendiği halde alınmadığı olgusu tanıkla kanıtlanabildiğinden Merci de tanık dinleyemeyeceğine göre davaya bakmak Sulh Hukuk Mahkemesi görev alanına girer diye düşünüyorum.Saygılarımla.Cavit Tuna
Old 08-03-2007, 15:30   #8
Noyan Yiğit

İcra takibinden sonra 30 günlük süre içinde ödeme yapılmadı ve temerrüd oluştu ise İcra Mahkemesinde temerrüt nedeniyle tahliye davası açmayı düşünmediniz mi?
Old 08-03-2007, 16:34   #9
seyitsonmez

arkadaşlar örnek no 13 gönderilmiş. Neden Sulh Hukuk Mahkemelerinde açmam gerektiğini anlayamadım. Zira örnek no 13 de zaten "alacaklının icra mahkemesinde tahliyenizi isteyebileceği" şeklinde bir ibare var.
Old 08-03-2007, 16:40   #10
Av.Turhan Demiroğlu

İki haklı ihtara değil de temerrüde dayanıyorsanız tabii ki İHM'de açacaksınız. Bu durumda aktin bitimini beklemeniz gerekmiyor.Dava erken açılmamıştır.
(İki ihtardan bahsedince siz, yanlış anlamalarımız oldu.)
Saygılarımla
Old 08-03-2007, 16:41   #11
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan seyitsonmez
arkadaşlar örnek no 13 gönderilmiş. Neden Sulh Hukuk Mahkemelerinde açmam gerektiğini anlayamadım. Zira örnek no 13 de zaten "alacaklının icra mahkemesinde tahliyenizi isteyebileceği" şeklinde bir ibare var.

Siz şöyle sorarsanız;

Alıntı:
sorun şu: Mahkeme'de tahliye davası açtığımız sırada henüz kira dönemi bitmemişti. Ama mahkemin vermiş olduğu duruçma günü kira müddetinin bitimine denk geliyor. Kira sözleşmesinin bitiminde dava açılması gerektiğinden mahkeme bu hususu re'sen göz önünde bulundurabilirmi.

Üyelerin yanlış anlamaları da olağandır. İhtarlı ödeme emri gönderip (30 günlük ödeme süresi geçtikten sonra)daha sonra icra hakimliğine dava açtığınıza göre, kira sözleşmesinin bitim tarihinin önemi nedir?

Saygılarımla
Old 08-03-2007, 16:54   #12
Defne Elif

Sayın Seyitsönmez,
Siz iki ihtardan söz edince,herkes gibi ben de iki haklı ihtar nedeni ile tahliye davası açtığınızı düşündüm.Eğer 13 örnek ödeme emri gönderip,(7) ve (30) günlük süre uyarılarını da bu ihtar kapsıyorsa ve (30) gün içinde ödeme de yapılmadıysa,elbette temerrüt nedeni ile tahliye davasını İTM de açabilir ve dönem sonunu beklemenize gerek kalmaz.Sulh Hukuk Mahkemesinde açacağınız davaya göre bu daha pratik ve kestirme yoldur.Burada yazılı kira sözleşmesi olmasına dikkat ederseniz iyi olur.Benim yanıtım iki haklı ihtar üzerinedir.Saygılarımla.Cavit Tuna
Old 08-03-2007, 17:05   #13
seyitsonmez

arkadaşlar! cevablarınız ardı ardına geldi korkuttunuz beni birden böyle

haklısınız benim sorunu yanlış anlamam ve ardından yanlış soru sormamdan kaynaklı bir zihin bocalaması oldu...

sevgiler hepinize....
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi