Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

evlilik dışı ilişki ve tehdit

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-02-2012, 20:01   #1
Konuk

Varsayılan evlilik dışı ilişki ve tehdit

birlikte olduğum kişi benden habersiz görüntülerimizi kaydetmiş ve şuanda beni bu görüntüleri kullanarak tehdit ediyor.devlet memuruyum.savcılığa şikayet ettiğim anda gözaltına alınır mı?bu olayın işyerimde duyulması hayatımı alt üst eder.

sözünü ettiğim kişi şikayet ettiğimi duyduğu anda harekete geçecektir.
Old 09-02-2012, 18:33   #2
Konuk

forumu biraz karıştırınca benzer durumlarda cezanın ne olacağıyla ilgili maddelere rastladım.özel hayatın ifşası durumunda 1 yıldan 3 yıla kadar cezadan bahsediliyor.

benim merak ettiğim böyle birşeyi yapmaması için hukuki açıdan ne yapabilirim,nasıl bir yol izleyebilirim?
Old 09-02-2012, 19:05   #3
Av.Yasemin AKYOL BAŞYAYLA

Tehditten dolayı suç duyurusunda bulunmanız, şahsın tutuklanmasına neden olmaz, ifadesi alınıp serbest bırakılır. Tehdit suçu tutuklamayı gerektiren suçlardan değildir.
Old 09-02-2012, 19:47   #4
Av. Can DOĞANEL

Görüntülerin şantaj amaçlı kullanılması durumunda suçun vasfı size yönelttiği taleplere göre değişebilir. Para veya cinsel ilişki talep etmesi durumunda yağma cinsel saldırı gibi suçlar oluşabilir.
Old 09-02-2012, 19:54   #5
Konuk

öncelikle teşekkür ederim.

şantaj maddi amaçlı değil fakat aşırı kıskançlığa bağlı psikolojik şiddet uygulama,çevremdeki ve iş yerimdeki insanlara karşı beni rencide edip,internet yoluyla görüntüleri yayma gibi tehditler şeklinde.fakat ben bunlara belgeleyemiyorum ve artık bu durumun devam etmesini kesinlikle istemiyorum.
Old 10-02-2012, 12:14   #6
Av. Can DOĞANEL

Görüntüleri ileri sürerek aranızdaki ilişkinin devamını (cinsel ilişki dahil) sağlamayı hedefliyorsa bu size yönelik bir nitelikli cinsel saldırı suçunu oluşturur. Bu süreçten sonraki cinsel ilişkilerin tamamı nitelikli cinsel saldırı olarak kabul edilir. Ancak konu hassas ve ağır bir suçlama olduğundan çok tutarlı ve çelişmeyen ifadelerle durumunuzu anlatmalısınız. Cinsel ilişkiye gerçekten bu tehdidin sonucu olarak girdiğinizi ifade etmek durumundasınız. Görüntüleri öğrendikten sonra ilişkiye girmediyseniz bu amaçla yaptığı tehdit nitelikli cinsel saldırıya teşebbüs suçunu oluşturur. Bu tip suçlarda tutarlı bir mağdur ifadesi dahi mahkumiyete sebep olabilir. Zira görüntüler ele geçerse hayli güçlü bir deliliniz olacaktır. Soruşturmanın gizli yürütülerek görüntüleri yok etme imkanı olmadan görüntülerin bulunabileceği yerlerde arama yapılırsa görüntüler elde edilebilir.

Konunun memuriyetiniz yönünden ne getirip ne götüreceği yönünde rahatlatıcı bir yüksek yargı kararına rastlamış değilim. Ancak normal bir hukuk düzeninde para karşılığı fuhuş dışında evlilik dışı cinsel ilişkinin memuriyet için olumsuz bir sonuç doğurmaması gerektiğini düşünüyorum. Memuriyetten çıkartılmanız en azından erkek memurlar yönünden bugüne dek yapılan (veya yapılmayan) uygulamalar dikkate alındında eşitlik ilkesine aykırıdır.
Tüm bu sürecin takibinde bir Avukatın hukuki desteğinden yararlanmanız çok önemlidir.
Old 10-02-2012, 20:42   #7
Konuk

desteğiniz için çok teşekür ederim.

şuan yaşadığım yer çok küçük ve kapalı bir çevre olduğu için bir avukata danışmadan önce ön bilgi almak istedim.tekrar zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi