Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Atabeyler, dinamitle balık tutacakmış

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-09-2006, 18:12   #1
ahmetsacit

Varsayılan Atabeyler, dinamitle balık tutacakmış

Atabeyler Çetesi'ne yönelik operasyonda tutuklanan, Özel Kuvvetler Komutanlığı'nda görevli subay ve astsubayların da aralarında bulunduğu 10 kişinin yargılanmasına başlandı.
İlk duruşmada, cezaevindeki 5 asker sanığın tutuksuz yargılanmasına karar verildi. Astsubay Yasin Yaman, yakalanan dinamit lokumlarıyla ilgili ilginç bir açıklama yaptı. Yaman, “Bunları balık tutmak için kullanacaktım.” dedi. Yüzbaşı Murat Eren de, Eryaman'daki baskında ele geçirilen iki valiz dolusu bomba malzemesini Güneydoğu'daki ani tehlikelere karşı hazırladığını söyledi.
Eren, “Güneydoğu'da görev yaparken kendimce, ani çıkan ve gelişen tehlikelere karşı reaksiyoner bir prototip planı hazırlamak için çalışmalar yaptım. Erkut Taş astsubay, Özel Kuvvetler Komutanlığı'nda bomba yapımı ve imhası konusunda uzmandı. Prototip fikrimi Taş'a açtım. Birlikte malzeme topladık. Zaten son zamanlarda bir araya gelemediğimiz için düşüncelerimi gerçekleştiremedim.” dedi. Atabeyler davasında sanık avukatları ve savcının kamu güvenliğinin tehlikeye gireceğini belirterek, yargılamanın gizli yapılması yönündeki talebi mahkemece reddedildi.
Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davanın dünkü duruşmasına Pilot Yüzbaşı Murat Eren, Astsubay Erkut Taş ve Yasin Yaman, Üsteğmen Yakup Yayla, kuyumcu Yunis Akkaya, emniyet müdürleri Mustafa Raşit Çavdar, Cemal Hasan Özdeş ile Suat Kıy, İsmail Binici, Mehmet Karatepe ve sanıkların avukatları katıldı. Duruşmada ilk ifadeyi Yüzbaşı Eren verdi. Eren, “21 yıldır askerî personelim. 12 yıldır da kıtada subayım. Böyle bir düşünce içinde olmam mümkün değil.” dedi. Yüzbaşı Murat Eren, reaksiyoner prototipi görev yaptığı birlikte hazırlamasının mümkün olmadığını, bomba malzemelerini Ankara'ya yakın bir yerde bulundurmak için işadamı Yunis Akkaya'nın evine götürüp valizler halinde depoladıklarını anlattı. Eren, mahkeme heyetinin sorusu üzerine, Astsubay Yasin Yaman'ın evinde çıkan Atabeyler adı ve şiltinin Özel Kuvvetler Komutanlığı'ndaki kurs eğitimi sırasında hazırlanan senaryolarda verilen grubun adı olduğunu düşündüğünü kaydetti. Eren, bilgisayarında ‘Bütün Kürtler' adlı word dosyasını ise internetten indirdiğini, kendisinin hazırlamadığını dile getirdi. Mahkeme heyetinin BİM mağazalarının bombalanması planıyla ilgili sorusuna Yüzbaşı Eren, BİM mağazaları ve Cüneyd Zapsu'nun Kürtler ve PKK ile ilişkisi olduğu konusundaki elektronik postanın asker arkadaşlarına olduğu gibi kendisine de geldiğini söyledi. Eren, “Askeri çevrelerde konuştuğum arkadaşların da bu yazıdan haberi vardı. Ancak BİM'e bu nedenle bombalama hazırlığında olduğum iddiaları doğru değildir.” diyerek kendini savundu.
Atabeyler davasının öğleden sonraki duruşmasında astsubaylar Erkut Taş, Yasin Yaman, Üsteğmen Yakup Yayla, işadamı Yunis Akkaya ve diğer sanıklar savunma yaptı. Suçlamaları kabul etmeyen Astsubay Yasin Yaman, Astsubay Erkut Taş'ın ‘Evde bazı askeri malzemelerim var. Kardeşlerimin kurcalamaması için emniyetli bir yerde muhafaza etmek istiyorum.' demesi üzerine çanta içindeki malzemeleri Hasanoğlan'daki babasının evine bıraktıklarını ifade etti. Yaman, aramalarda ele geçirilen dinamit lokumlarına ilişkin olarak ise ilginç bir açıklama yaptı. Dinamitleri Hasanoğlan'daki taşocaklarından temin ettiğini belirten Yaman, “Balık tutmak için kullanacaktım. Dinametlerin varlığından rahatsız oldum. Ve bomba imha uzmanı olduğunu bildiğim Erkut'a verdim.” dedi. Askeri savcılığa verdiği ifadeyi kabul etmeyen Taş, şunları söyledi: “Murat Eren 7 saat, ben 45 dakika ifade verdim. Komutanlar olayı fazla büyütmeyin telkininde bulundu.”
Genelkurmay’daki ifadelerini mahkemede reddettiler
Mahkeme heyeti, Murat Eren’in Genelkurmay Askeri Savcılığı'na 2 Haziran 2006’da verdiği ifadesinin doğru olup olmadığını sordu. “Genelkurmay'a verdiğim ifadeler kesinlikle doğru değil.” diyen Eren, gözaltında tutulduğu Merkez Komutanlığı'nın ‘TSK hakkında olumsuz bir şey söyleme’ telkininde bulunduğunu ifade etti. Sivil savcılığa verdiği ifadelerin Üsteğmen Yakup Yayla hakkında söyledikleri dışında doğru olduğunu belirten Eren, asıl savunmasının dünkü duruşmada verdiği ifadeler olduğunu belirtti. Yüzbaşı Murat Eren, askerî savcılığa işadamı Cüneyd Zapsu, gazeteci Mehmet Ali Birand, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu'nun oğlu Murat Aksu ve Mehmet Ali Erbil'i canlı hedef seçtiklerini belirtmiş, BİM mağazalarına bomba koyarak ses duyurmayı planladıklarını açıklamıştı.
Tutuklu sanık kalmadı
Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada tutuklu sanıklar Yüzbaşı Murat Eren, Üsteğmen Yakup Yayla, astsubaylar Erkut Taş ve Yasin Yaman ile işadamı Yunis Akkaya, tahliye edildi. Dava kapsamında 5 kişi de tutuksuz yargılanıyordu. Davaya Özel Kuvvetler Komutanlığı ‘gizli’ ibareli kapalı bir zarf gönderdi. Mahkeme, önümüzdeki duruşma tarihine kadar bu zarftaki belgelerin incelenmesini kararlaştırdı. Dava 2 Kasım 2006’ya ertelendi. Çetenin 10 üyesi ''hükümetin görevlerini yapmasını engellemeye teşebbüs için anlaşma'' suçundan 27 yıla kadar hapisle yargılanıyor.
Metin Arslan, Ankara
http://www.zaman.com.tr/?bl=haberler...0916&hn=349799
Old 20-09-2006, 02:39   #2
ibreti

Haber kaynağında ZAMAN GAZETESİ yazıyor. Bu gazete Danıştay saldırısında da en öne "KİLİT İSİM" diye Muzaffer Tekin'i koydu. Sonra başka kilit isimler uydurdu kendince. Ya da sahibinin sesince.. Peki ne oldu. Hiçç....
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi