Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Geçici olarak iş pozisyonundaki değişiklikler.

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-10-2010, 22:18   #1
elevent

Varsayılan Geçici olarak iş pozisyonundaki değişiklikler.

Merhaba,

İşveren, 4857 sayılı İş Kanunu'na tabi çalışanını geçici bir süre için görevlendirme ile daha alt bir pozisyona atayabilir mi ?

Veya, maaşı değişmediği halde, yine geçici görevlendirme ile alt pozisyonun işini de çalışana yükleyebilir mi ?

Bu durumlar, çalışan için haklı fesih sebebi oluşturur mu ?

Teşekkürler.
Old 25-10-2010, 23:14   #2
Adli Tip

Alıntı:
Yazan elevent
Merhaba,

İşveren, 4857 sayılı İş Kanunu'na tabi çalışanını geçici bir süre için görevlendirme ile daha alt bir pozisyona atayabilir mi ?

Veya, maaşı değişmediği halde, yine geçici görevlendirme ile alt pozisyonun işini de çalışana yükleyebilir mi ?

Bu durumlar, çalışan için haklı fesih sebebi oluşturur mu ?

Teşekkürler.

İş sözleşmesine ve yapılan değişikliğin ne kadar "esaslı" olduğuna bakmak gerekir diye düşünüyorum.
Old 26-10-2010, 08:08   #3
ncoban

Yargıtay kararlarında sorduğunuz sorudaki bir durumun gerçekleşmesi halinde Yargıtay iş sözleşmesini işçinin haklı nedenle feshedebileceğini kabul ediyor;ancak geçici iş değşikliği konusunda ne konuda karar veriyor ona hiç rastlamadım.Bu durumda işverenin iyi niyetine de bakmak lazım.İşyerinde pozisyon değişikliği sebebi ile işçinin şi akdini feshetmesi 6 günlük bir süre ile sınırlandırılmış.İşveren bunu biliyorsa ve işçinin bu sebepten dolayı iş akdini haklı olarak feshetmedini istemiyorsa şimdilik iş değişikliğini geçici olarak lanse ettirmiş olabilir.Sayın Adli Tıp'ın da dediği gibi bu konuda sözleşmeye de bakmak lazım,sözleşmede bu tarz bir hüküm var mı;çünkü iş değişikliğini öncelikle işçinin kabul etmesi lazım işveren isteği doğrultusunda sürekli pozisyon değiştiremez.Saygılarımla.
Old 26-10-2010, 11:05   #4
elevent

Cevaplar için teşekkürler,

Ortada bir sözleşme yok. Değişiklik sonrası, iş koşulları, tanımı değişiyor. Farklı görev tanımı olan bir iş ve daha alt bir pozisyon. Sayın ncoban'ın isabetle belirttiği gibi,

"İşveren bunu biliyorsa ve işçinin bu sebepten dolayı iş akdini haklı olarak feshetmedini istemiyorsa şimdilik iş değişikliğini geçici olarak lanse ettirmiş olabilir."

gibi bir durumun sözkonusu olduğunu düşünüyorum. Bu "geçici" liğin süresi en fazla ne kadar olabilir veya bu durumda ne yapılabilir ?
Old 26-10-2010, 11:35   #5
Adli Tip

Sayın elevent;

Biz(THS'de size yardımcı olmayan çalışanlar olarak) sadece İş Kanunu 22. maddeyi ve 24. maddeyi biliyoruz.

Somut olay, bu iki maddeye göre nasıl çözülür, cevap vermek zor. Siz işçiyi, işini, işyerini, çalışma koşullarını vs. bilebilecek durumdasınız.

Örneğin, ben a. firmasının ücretli çalışan avukatıyım. bana bağlı çalışan bir katip elemanı var. Katip elemanı işten ayrıldı ve yerine birsi bulununcaya kadar onun yaptığı işleri benim yapmam gerekiyor. Bu sürenin 2 haftayı bulması öngörülüyor. Sizce iş sözleşmemi haklı nedenle feshedebilir miyim?

Bir başka örnek: Bir firmada avukat olarak çalışıyorum. Firmanın genel müdürünün çaycısı 3 günlük izne çıktı. Bu süre içinde çayları benim taşımam istendi? Sizce işten ayrılsam haksız mıyım?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi