Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Benzin istasyonu haczi..

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-06-2006, 21:47   #1
kAAn

Varsayılan Benzin istasyonu haczi..

Alacaklı vekili olarak borçlu bir benzin istasyonuna hacze gittiğimizde alacağı tahsil için yapılabilecek haciz işlemleri hakkında meslektaşlarımın yorum ve önerilerini bekliyorum.Saygılar.

NOT : Borçlu parayı ödemeye yanaşmıyor.

(mesela benzin satışı olduğunda o paraya el koyabilirmiyiz gibi......)
Old 05-06-2006, 15:38   #2
av.tuğbabal

selamlar
sorunuzdan anladığım kadarıyla hacze gidildiğinde borçlunun haczedilemezlik iddiasında bulunması durumunda ne yapılacağı.haczedilecek olan alet edevat yani sermaye unsuru borçlunun kişisel çalışma ve faaliyetine oranla üstün durumda olduğundan borçlunun işletmesi durumunda olan aletler haczedilebilecektir.aksi takdirde borçlunun yaptığı işte onun kişisel çalışması ve faaliyeti ön planda ise bu halde buna bağlı aletler meslek faaliyeti kapsamında değerlendirilecektir ve haczedilemeyecektir.haciz talebi yapıldıktan sonra icar müdürü haczi gerçekleştirecek ve eşyaları yedi emine yada yediemin sıfatıyla borçluya bırakacaktır.daha sonra satış talebiyle eşyalar satışa çıkarılıp alacak elde edilecektir.başarılar.
Old 06-06-2006, 10:26   #3
krizantem

Varsayılan benzin istasyonunda haciz

Elbetteki hasılatın haczi mümkündür ancak satışların büyükçe bir kısmı kredi kartı ile yapıldığından ilgili banka şubelerine müzekkere yazılarak bu hesaplarına haciz isteyebilir. bloke koydurabilirsiniz.
Kolay gelsin....
Old 06-06-2006, 17:16   #4
Armağan Konyalı

Sayın Kaan

Benzin istasyonunda (hasılat dahil) her mala ve paraya haciz koydurabilirsiniz.

Tereddüt ettiğiniz konuyu anlayamadım ?

Saygılarımla
Old 06-06-2006, 20:41   #5
kAAn

Varsayılan Açıklama..

benim öğrenmek istediğim; mesela hacze cıktığımda istasyona bir otobüs geldi deposunu dolduruyor parasını öderken ben o parayı alacaklı olarak bana veya icra memuruna ver diyebilirmiyim ve alabilirmiyim..saygılar
Old 06-06-2006, 20:55   #6
Admin

Sayın kAAn,

Alıntı:
Yazan kAAn
benim öğrenmek istediğim; mesela hacze cıktığımda istasyona bir otobüs geldi deposunu dolduruyor parasını öderken ben o parayı alacaklı olarak bana veya icra memuruna ver diyebilirmiyim ve alabilirmiyim..saygılar
Evet bence de alabilirsiniz. Siz niçin tereddüt ettiniz?
Old 06-06-2006, 20:56   #7
ragıp

Benzin istasyonları, sistem olarak müstecir olarak çalışır. Yani istasyon, petrol şirketinin olup,işleten müstecir sıfatıyla kira sözleşmesi yapmıştır.İsdtasyondaki tüm demirbaşlar, şirkete ait olur. Bu nedenle yalnızca hasılatı haczedebilirsiniz. Ancak gerekli donanımı sağladığınız takdirde, depodaki akaryakıtı da alabilirsiniz
Old 06-06-2006, 22:31   #8
Armağan Konyalı

Sayın ragıp

Demirbaşların neler olduğunu iyi düşünmek gerekir. Örneğin istasyonda bulunan yazar kasa, buzdolabı gibi mallar şirkete ait olamaz; ancak borçlunun olabilir kanısındayım. Mal getiren değil ama mal dağıtan tanker (kamyon, eğer varsa, şirkete değil, borçluya aittir. Ruhsatına bakılarak bu husus tespit edilebilir.

Belki ancak pompalar şirkete aittir ki, bunlar dahi istihkak iddiasına konu olmasına rağmen borçlunun elinde olması nedeni ile haczedilebilir. Meğer ki, bu pompaları akaryakıtın patlaması tehlikesine rağmen sökecek cesareti olan İcra Memuru bulunabilsin. Sökecek olmasa da sökecek gibi yapması bile borcun ödenmesinde etkili olur kanısındayım.

Saygılarımla
Old 07-06-2006, 00:59   #9
Av.Hikmet ÖZLÜ

Varsayılan tabiki yapılır,yoksa parayı nasıl tahsil edeceksiniz...

Çoğu benzin istasyonlarında,istasyonu işleten şirketin bağlı bulunduğu petrol dağıtım firması,demirbaşları da temin etmektedir.Bu demirbaşlar sözleşme ile işleten şirkete teslim edilmektedir.Özellikle de benzin pompaları.Dolayısı ile bunları haczettiğinizde büyük bir ihtimal istihkak davası söz konusu olacaktır.Fakat istasyonun altında bulunan benzin-mazot tanklarında bulunan petrol ürünleri artık işleticinin malıdır. Bunların haczinde İİK anlamında bir sorun bulunmamaktadır.(Bir kaç yıl önce yaptığım bir hacizda,2 adet boş petrol tankerini beraberimde götürerek,benzin pompalarından tankerlere dolum yaptırmıştım,)Nakit paraya el koyma hakkınız elbetteki vardır,İcra müdürünün kasaya oturarak (biraz zordur da)hasılat haczi yapması mümkündür.Saygılar.
Old 24-01-2010, 14:47   #10
av.nazife

Sayın Hikmet Özlü, boş petrol tankeri ile gidip yaptığınız haczin ardından petrol tankerini / benzini nerede muhafaza ettiniz? aklıma tanker kirası geldi böyle bir hal olursa, tabi kiralık olarak dahi petrol tankeri bulup bulamayacağımdan şüpheliyim ama. satış aşamasına geçtiniz mi? yerinde satış mümkün mü?
Alıntı:
Yazan Av.Hikmet ÖZLÜ
(Bir kaç yıl önce yaptığım bir hacizda,2 adet boş petrol tankerini beraberimde götürerek,benzin pompalarından tankerlere dolum yaptırmıştım,)
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi