Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Kooperatif Suistimalleri

Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-03-2002, 00:56   #1
mbazade

Varsayılan Kooperatif Suistimalleri

Ben bir konut kooperatifi üyesiyim. Bu kooperatife olan borcum temmuz 2000 itibariyle bitti. Ancak, binada hala eksikler var. Son zamanlarda öğrendiklerimize göre; kooperatifte hiç bir iş düzgün yapılmıyor ve bir çok suistimaller yaşanıyor. Bunları yazarak sizden bu problemlerin çözümüne yönelik yol göstermenizi istirham ediyorum. Şimdiden vereceğiniz bilgiler için teşekkürler.
Ödemelerime ait makbuzlarım var. Ancak, imzalı ve kaşesiz. Kooperatifin antetli makbuzu. Bu makbuzlar geçerli mi? Bu ödemeleri inkar edebilirler mi?
Kooperatife verdiğim peşinata ait tutanak o zaman ki muhasip tarafından el yazısı ile yazılarak tarafıma verildi. Bu kağıt başka bir derneğin antetli kağıdı. İmzalı ve kooperatif kaşesi de var. Bu belge de geçerli midir? Elimde bir ortaklık senedim mevcut değil. Kooperatif üyesi olmadığımı iddia edebilirler mi? (Son genel kurula çağrıldım ve noter çekilişi listesinde benim adım gözüküyor).
Kooperatifin bazı üyelerine farklı fiyat uygulaması yapılmış. Üyelerin çoğunluğu 40.000.-DEM toplam ödeme yapması gerekirken ben daireyi devraldığımda 46.000.-DEM'den sattılar. Bu mümkün müdür? Bu parayı geri isteme hakkım var mı?
Yönetim kurulu üyeleri bir çok daireyi kendi yakın akrabaları adına yazdırmış. Bunların borçlarını ödeyip ödemedikleri belli değil. Binanın son katı dubleks olarak kaçak yapılmış ve şu anda belediyeye cezası var. Bu durumda tapu ve oturma izni alınabilir mi? Ben yakında taşınmayı düşünüyorum. Benim açımdan bir sorun olur mu? Dubleksleri alanlar bu cazayı ödememiş. Bu cezayı üyelere yansıtabilirler mi? Ayrıca maliyeye de borçlar ölduğunu öğrendik. Genel kurul kararlarını uygulamıyorlar. Ayrıca, daireleri kendi adlarına alıp satıyorlar. Kooperatife, eksik işlerin bitirilmesi, hesap bilançolarının tarafıma verilmesi, genel kurul yapılması için (bir seneyi geçtiği halde genel kurul yapılmadı) ihtarname çektim. İki ay geçmesine rağmen cevap vermediler. Ayrıca, sözlü olarak istediğimde, kooperatif ana sözleşmesini tarafıma vermediler. En sondan bir önceki genel kurula bir çok üyeyi çağırmadılar. Sadece kendi yakınlarını telefonla çağırdılar. Uygulama geçerli midir? Son olarak sormak istediğim şey şu; ben bu hukuksuzlukların üzerine gitmeyi istiyorum, ancak bir yandan da korkuyorum. Yani, benim ödediğim paraları inkar etmek, üye olmadığımı iddia etmek, üyelikten çıkarılmak gibi bir takım oyunlar yapabilirler mi diye?
Bu konularda tarafıma bilgi verirseniz memnun olurum.

10-04-2001 11:12:21
Old 02-03-2002, 00:57   #2
yigitomer@mynet.com

benden kooperatıf uyesıyım benım sorunun su.
1. genel mızanda benım odemıs bulundugum aıdatla- dıger uyelerımızın odemıs bulundugu aıdat mıktarları esıt degıl.ben her ay odedıgım ıcın benım aıdat tutarı fazla .sı dı bu konuyu yargıya goturmek ıstıyorum bu konudan bana nasıl bır yol ızleyecegım.dava acma hakkınım olup olmadıgınım veya ne yapmam gerektıgını e-maıl adresıme gonderrırsenız memun olurum.davayı nasıl acacagım savcılıga suc duyurusuda bulunabılırmıyım.
2. 2000 yılı olagan ustu genel kurul yapıldı bunun kurulda alınan kararlar ıcın ıptal etmek ıcın nereye başvurmamız gerekmektedır.bu sure ne kadar dır.ıyı calışmalar

15-04-2001 09:45:02

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi