Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

icra takibine borçlu eklenmesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-01-2011, 16:28   #1
a.alper

Varsayılan icra takibine borçlu eklenmesi

meslektaşlarım merhaba;
bir borçtan dolayı verilmiş bononun üzerinde iki imza olmasına rağmen sadece bir borçluya yönelik takip yapılmış,fakat diğer borçluyu sonradan takibe dahil etmek istiyoruz ancak icra müdürlüğü takibin genişletilmesi olur diyerek reddetti bu durumda biz bu hususun senet metninden anlaşılan bir husus olduğundan ve de meblağı ilgilendirmediğinden bu takipten ayrı düşünülemeyeceği gerekçesiyle şikayet etmek istiyoruz,konu ile ilgili bilgisi olan meslektaşlarımızın yardımlarını bekliyoruz.
Old 07-01-2011, 16:31   #2
av.kadirpolat

Alıntı:
Yazan a.alper
meslektaşlarım merhaba;
bir borçtan dolayı verilmiş bononun üzerinde iki imza olmasına rağmen sadece bir borçluya yönelik takip yapılmış,fakat diğer borçluyu sonradan takibe dahil etmek istiyoruz ancak icra müdürlüğü takibin genişletilmesi olur diyerek reddetti bu durumda biz bu hususun senet metninden anlaşılan bir husus olduğundan ve de meblağı ilgilendirmediğinden bu takipten ayrı düşünülemeyeceği gerekçesiyle şikayet etmek istiyoruz,konu ile ilgili bilgisi olan meslektaşlarımızın yardımlarını bekliyoruz.

Burada sanırım, söz konusu şahıs hakkında yeni takip açıp, söz konusu eski takip dosyasında senedin varlığından bahsetmeniz ve Tahsilde tekerrür olmamak kaydıyla şerhini koymanız gerektiğini düşünüyorum.
Old 07-01-2011, 16:44   #3
KARİNE

Kadir beyin mesajına ek olarak ne icra takiplerinde ne de dava dosyalarında sonradan taraf eklenmesi mümkün değildir. Bu konuda yargıtay kararlarıda bulunamaktadır. Yeni bir takip başlatmanız daha doğru olacaktır iyi çalışmalar....
Old 08-01-2011, 00:50   #6
Av.Suna SOYDAŞ

Aynı icra dosyası üzerinden diğer borçluyu kapsayan yeni bir takip talebi doldurup rakam üzerinden yeniden harç ödenerek takip yapılıyor. Ben bir kere yapmıştım eskiden, önemli olan harcın yatmış olması.
Old 08-01-2011, 17:40   #7
AV.ERKUT

Aynı sebepten dolayı,çok yakın geçmişte, iki ayrı İcra Müdürlüğü'nde iki ayrı dosya açtım. Meslektaşlarımın dediği gibi, tahsilde tekerrür olmamak kaydını ikinci dosyaya eklemeniz ve bononun hangi dosyada mevcut olduğunu belirtmeniz gerekiyor. Daha sonra da iki dosyanın birleştirilmesini talep etmelisiniz. Ben yaptım ve kabul edildi.
Old 10-01-2011, 09:45   #8
turanuzun

Sayın meslektaşlarım aynı konudan kısa süre önce bende sıkıntı yaşadım. Hemen hemen benzer durumlar. benim açtığım takip talebinde de iki alacaklı vardı ve ben tek alacaklı olarak açmıştım. Bu konuyu görüştüğüm bir icra müdürü talep ile ikinci alacaklıyı dosyaya ekleyebileceğimi söyledi. Nitekim dediği gibi yaptım. Fakat ofisteki hesap adliyede tutmadı. Müdür talebi reddetti. Biz bu şekilde yapmıyoruz, yeni takip açmalısınız diye başından savuşturdu. Diyeceğim şu ki; her adliyenin hatta her icra dairesinin uygulamaları birbirlerinden farklı. Bence sayın meslektaşım söz konusu icra dairesinden daha sağlam bilgi eşde edebilir. Sonucu bildirirsen sevirinim. Kolay gelsin.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi