Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

GecİkmİŞ İtraz Usulsuz Teblİgat?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 05-11-2007, 18:32   #1
av.m.a.g

Varsayılan GecİkmİŞ İtraz Usulsuz Teblİgat?

Degerli meslektaşlar,

Konuyu özetlersem;

A şahsı B şahsı ile bir sözleşme yapıyor. Sözleşme konusu iş sonuçlanıyor ancak A, B nin sözleşme konusu alacağını ödemiyor. A bu arada ikametini X iline nakil alıyor ve bunu B ye bildirmiyor. B de A nın sözleşmedeki Y ili adresine değilde, direkt A nın nakil aldığı X ilindeki adrese icra takibi yapıyor. (Esas İcra Dairesi Y ilinde) Tebligat A nın X ilindeki ikamet adresinde, A nın boşandığı eşi, birlikte yaşadığı C ye teblig edildi diye teblig ediliyor. C aldığı bu tebligattan A ya haber vermiyor. Takip kesinleşiyor. A durumu 25 gün sonra ögreniyor. A gecen 25 günlük süre içerisinde Y ilinde bir hastanede 10 gün kadar yatılı olarak(BELGE VAR) tedavi görüyor. Hastaneden taburcu olduktan sonra da tedavisi devam ediyor, ara ara kontrolleri devam ediyor ama yatılı olarak degil. Başka bir ile 5 günlüğüne seyahate çıkıyor( otelde kaldığına ilişkin fatura ve uçak bileti var).... vs. A genelde Y ilinde kalıyor, gerek işleri gerekse saglık sebepleri nedeniyle. 25. gün A nın boşandığı eşi A yı telefonla tebligattan haberdar ediyor, A da hemen ilgili icra dairesine gidip, dosyadan fotokopi alıyor ve ertesi gün geçikmiş itiraz davası açıyor.A bu davada usulsüz tebligattan da bahsediyor.

A nın vekili olarak bir kaç sorum var;
1- A itirazını 25. gün yapıyor. 10 gün hastane de yattıgına dair belge var, 5 günde başka bir ilde olduguna ilişkin belge var, geriye kalan 10 gün de haberi olmadığı için itiraz edemiyor. Bilindiği üzere geçikmiş itiraz süresi 3 gün, süre itibari ile davayı açma süresinden bu davayı kaybetmemiz mümkünmüdür? A geçen sürede X iline de hiç gitmemiş.
2-B nin taraflar arasındaki sözleşmede yer alan adrese değilde, direkt nakil alınan adrese (nakil adresini harici olarak ögrenmiş) icra takibi yapması hususunda lehimize birşeyler çıkarabilirmiyiz?
3- Takip konusu tebligatın, A nın boşandığı eşine yapılması lehimize sonuç verirmi? Ancak tebligat parçasına daimi birlikte yaşadığı diye de not düşülmüş?

Kısaca özetlemeye çalıştım, bu konuyla ilk kez karşılaştıgım için sizlerden görüş almak istedim. İlgilenen meslektaşlara şimdiden teşekkürler.
Old 05-11-2007, 19:21   #2
ahmetyılmaz

Usulsüz tebligattan dolayı davayı açmanız gerekmektedir. Aynı anda ,icra dosyasına da itiraz dilekçenizi sunmanız gerekiyor. Tebligatın eski eşe yapıldığı hususunu açarsınız dılekcenızde ..bosanma ılamı ve bahsetmiş olduğunuz belgelere dayanarak. Ve muhakkat takibin durdurulması talepli açın davanızı. Dava açma sürenizle ilgili bir sorun olduğunu düşünmüyorum.
Tebligatı iyi inceleyin bu arada, boşanılan eşle daimi birlikte yaşama durumunun hayatın olağan akışına aykırılığıundan bahsedersınız.Ayrıca tebligat zarfında eksik birşeyler varmı onlara da bakın tebligatın zorunlu unsurları açısından...Saygılar
Old 06-11-2007, 19:18   #3
av.m.a.g

sayın ahmetyılmaz
ilginiz için teşşekür ederim.
gecikmiş itiraz davası açtım, dilekçede ayrıca usulsüz tebligattan da bahsettim. İcra dairesine de mal beyanında bulundum, mal beyanın da bulunurken "açıkça borca itiraz ediyoruz" degil de "borcu kabul etmemekle birlikte mal beyanında bulunuyoruz" dedim. Bu gün dosyadan hacze çıkılmış ve müvekkililin X ilindeki adresinde haciz yapılmış. Hemen İcra mahkemesinden yürütmenin teminaten durdurulmasını talep ettim.
İcra dosyasına mal beyanında bulunurken gecikmiş itirazımıza ilişkin dosya numarasını vererek atıfta bulundum. Buna ragmen dosyadan hacze çıkılmış acaba bunu şikayet konusu yapabilirmiyim?
Old 29-04-2009, 20:26   #4
cebrail yurdakul

olayda kanaatimce iik 65. madde uyarınca bir gecikmiş itiraz yoktur. gecikmiş itiraz prosedürünün işletilebilmesi için öncelikle 7201 sayılı tebligat kanununun hükümleri çerçevesinde usulüne uygun tebligat çıkarılması ,buna karşın muhatabın tamamiyle iradesi dışında bir nedenden dolayı yasal sürede itiraz edememe durumu oluşmalıdı. olayda ki tebligat usulsüz olup icra mahkemesine usulsüz tebligatın ıttıla tarihinden itibaren 7 gün içinde şikayet yapılmalı ,aynı anda da icra dairesine de borca itiraz edilmelidir. teşekkür ederim...saygılar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi