Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Adli Tatil - Süreler

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-08-2012, 11:46   #1
tbbavukat

Varsayılan Adli Tatil - Süreler

Sayın Meslektaşlarım;

Müvekkil hakkında Asliye Hukuk Mahkemesi'nde tazminat davası açılmış ve müvekkil e-devletten haberdar olduktan sonra mahkemeye gidip, dosyadan fotokopi almak istediğini belirtir dilekçe ile dosyadan fotokopi almıştır. Müvekkilin dosyaya sunduğu dilekçe ve adli tatil dikkate alındığında süreli işlerin adli tatil bitminden sonra bir hafta uzadığını düşünüyorum. Yanlışım var mıdır?

İkinci sorum da yine adli tatil ile ilgili. Müvekkil hakkında nafaka hükümlerine aykırı davranmadan dolayı 3 ay hapsen tazyik cezası çıkmış. Karar kendisine adli tatilde tebliğ edilmiş ve 7 günlük süre geçtikten sonra bana konuyla ilgili bilgi verdi. İcra ceza mahkemesinin verdiği hapsen tazyik cezasına itiraz süremin de aynı şekilde adli tatil bitiminden sonraki 3. günün sonuna kadar uzadığını düşünüyorum. Yine siz meslektaşlarıma teyit ettirmek istedim.

İtiraf etmek gerekirse daha önce adli tatili umursamadan hep süresinde dilekçelerimi verirdim. Şimdi ihtiyaç olunca yabancısı olduğum bu adli tatil konusunda teyitinize ihtiyaç duyuyorum.
Old 01-08-2012, 14:00   #2
Avukat Tekin

Asliye Hukuk Mahkemesindeki sorununuzu biraz açmanız gerekmektedir. Normalde HMK m.103 teki durumlardan biri yoksa süreler m.104 e göre adli tatilden sonra bir hafta uzamış sayılır ancak siz müvekkilinizin davadan e-devlet sayesinde haberdar olduğunu söylemişsiniz. Eğer kendisine daha önceki bir tarihte yapılmış usule uyugn bir tebligat varsa durum değişebilir.

İcra Ceza için de temyiz süresinin CMk m.331/4 e göre adli tatilden sonra üç gün uzayacağını düşünüyorum. Bunun aksine bir hükme rastlamadım.

Son bir not olarak Anayasa Mahkemesinin adli tatille ilgili iptal kararından dolayı tedbirli davranılmasını ve adli tatil 1 Ağustosta başlamış gibi hareket edilmesini tavsiye ederim.

İyi çalışmalar
Old 01-08-2012, 14:15   #3
tbbavukat

Sayın Avukat Tekin;

Cevabınız için teşekkür ederim. Tazminat davasıyla ilgili özel bir durum yok, verdiğiniz bilgi benim için yeterli.

İcra ceza konusuyla ilgili sanki siz de bir miktar tereddüt etmiş gibisiniz. Ben de aksine bir hükme denk gelmiş değilim ama kafamda soru işareti oluştu nedense.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi