Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

hakaret ( mi ) ?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-02-2010, 13:18   #1
eersoz

Varsayılan hakaret ( mi ) ?

bir kurum avukatıyım.yapılan bir haciz sırasında borçlunun eşi telefonda ( ancak telefonun hoparlör sesi diğer kişilerin de duyabileceği kadar yüksekti ) manyak mısın, senin hayatını değiştiririm, işinden ettiririm gibi kelimeler sarfetti. bende borçlu ve hazır olan bu kişinin eşine telefonu geri vererek konuşmak istemediğimi söyledim ve daha fazla olay çıkmaması adına mahalli terk ettik. Yanımda icra memuru ve kurumdan iki çalışan daha vardı ve bu kişiler de bunları duydu. Savcılığa hakaret için suç duyurusunda bulunmayı düşünüyorum ayrıca belki sembolik bir manevi tazminat davası açsam sizce sonuçlar ne olur. teşekkürler. bunların tutanağa geçilmesi ne kadar önemli?
Old 13-02-2010, 01:38   #2
Songül Yıldız Aksarı

Tehdit içerikli sözler nedeniyle de şikayette bulunmanızı tavsiye ederim. Tutanak tutulması kanıtlama bakımından kolaylık sağlardı. Aynı zamanda tanıkların daha sonradan söylenen sözleri unutmasını ve tanıklık yapmak istememeleri durumunu da bertaraf ederdi. Ancak tutanak tutmanın şart olmadığını düşünüyorum. Sonuçta ortada suç teşkil eden bir eylem vardır ve bu ceza davasında da hukuk davasında da her türlü delille kanıtlanabilir. Tanıklar yeterli olacaktır.
Manevi tazminat davası da açabilirsiniz, ceza davasının sonucunu beklemek işinizi kolaylaştıracaktır.
Old 13-02-2010, 12:11   #3
armegedon23

Diğer meslektaşlarımızın da aynı olayla karşılaşmaması adına şikayet ve tazminat davası açmanızı öneririm. Songül hanımın söylediklerine katılıyorum. Tutanak tutma imkanınız varsa ilgili kişileri ikna ederek tutmanız lehinize olacaktır. Mesleğimizin onuru ve saygınlığı adına elimizden gelen bütün çabayı sarfetmemiz gerektiği kanısındayım. Kolya gelsin. Saygılar.
Old 13-02-2010, 23:33   #4
avukat.derviş.yıldızoğlu

Sevgili meslektaşım, Benzer olay benim başıma da gelmişti.Ben söz konusu hakareti aynen haciz zaptına geçirtip, haciz mahallinden ayrıldım.
C. Savcılığı'na hakaret ve tehditten suç duyurusunda bulundum. İcra müdürü ve hacizde görevli şoför, tutanak mümzileri olarak tanıklık ettiler. Neticede borçlu hakaret ve tehditten mahkum oldu. Karar kesinleşti. Şimdi manevi tazminat davası açmayı düşünüyorum.
Ayrıca haciz mahallinde mukavamette karşılaşmışsanız, borçlunun eşi hakkında, görev başındaki memura mukavemetten Savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz.
Old 15-02-2010, 11:34   #5
kemal çelik

Sayın eersoz,
ben de Songül Hanım'a katılıyorum. Burada görevi başındaki kimseye tehdit daha yakın duruyor. En doğrusu siz şikayet dilekçenizi verin suçun vasıflandırmasını savcılık ve mahkeme yapsın. Artık tutanağa geçiremezsiniz ama sorun da değil. Olay anı hazır bulunanları şahit gösterin. Zaten şahitlik zorunlu. Savcılıktan tanıkların ifadelerine başvurulmasını talep edin yeter.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi