Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Babalık Davasında Hak Düşürücü Süre

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-12-2023, 22:12   #1
avukat.fks

Varsayılan Babalık Davasında Hak Düşürücü Süre

Merhaba meslektaşlarım;
Kadın müvekkil evlilik dışı dünyaya getirdiği çocuğunu nüfusa kaydettirirken gerçek babasının ismiyle kaydettiriyor fakat çocuk ile soybağı kurulmuş değil. Çocuk 1 buçuk yaşında olduğundan annenin 1 yıllık hak düşürücü süreyi kaçırmış olması sebebiyle babalık davası açmasına imkan yok.

Bu durumda kendisinden çocuk adına velayeten vekaletname alsam ve çocuk adına dava açsak nasıl olur? Çocuğa kayyım atanmasını da talep etmemiz gerekir mi, usulüne uygun şekilde nasıl babalık davası açabiliriz?
Old 29-12-2023, 12:29   #2
Yücel Kocabaş

TMK.madde 301'e göre babalık davasını ana ve çocuk açabilir. Çocuk ergin ise davayı bizzat açar. Ergin değilse davayı temsilcisi ananın açması gerekir.Fakat ana ile çocuğun hukuki yararları çatışabileceğinden davanın çocuk adına kayyım tarafından açılması öngörülmüştür. Burada kayyım temsil kayyımıdır. Davayı çocuk adına temsilci sıfatıyla açar.

Bu yönden, anadan alınacak vekaletname ile öncelikle küçüğe kayyım atanması için Sulh Hakimine başvurup,kayyım atandıktan sonra küçüğü temsilen kayyımdan vekalet alarak babalık davasını açmalısınız. Diye düşünüyorum.
Old 29-12-2023, 23:47   #3
avukat.fks

Yanıtınız için çok teşekkür ediyorum üstadım.

Bu aynı zamanda bir adli yardım göreviydi. Ek görevlendirme de mi talep etmem gerekiyor? Adli yardım talebi kabul edilen ve atandığım kişi anneydi, şimdi anne yerine kayyımı temsilen çocuk adına dava açmak adli yardım görevinden uzaklaşmak mı olur?
Old 30-12-2023, 17:54   #4
Yücel Kocabaş

Evet. Adli yardım görevinden uzaklaşmak olur."Kayyımı temsilen çocuk adına" değil, "çocuk adına kayyımı temsilen" dava açmak için "ek adli yardım görevlendirme" talebinde bulunmak uygun olur. Diye düşünüyorum.
Old 03-04-2024, 23:13   #5
avukat.fks

Cevabınız için teşekkür ediyorum. Ek görevlendirme aldım fakat bu sefer de şöyle bir soru işareti oluştu; adli yardım başvurucusu anne, geçmişe dönük tazminat ile nafaka da talep etmek istiyor. TMK m. 304 e göre geçmişe dönük olarak doğum giderleri, doğumdan önceki ve sonraki altışar haftalık geçim giderleri, gebelik ve doğumun gerektirdiği diğer giderleri talep edebiliyor. Bundan sonrası için de küçüğe iştirak nafakası talep edebiliriz diye biliyorum.

1- Fakat anne 1 yıllık süreyi kaçırdığı için davayı küçük adına kayyımı temsilen açacağız. TMK m.304 deki kalemleri ve iştirak nafakasını küçüğün açacağı davada talep edebilir miyiz?

2- madde 304 deki kalemleri talep ederken bir değer belirlemek zorunda mıyız, yoksa miktar belirlemeden talep etmemiz yeterli olur mu, miktar asgari ücrete göre hesaplanan herkes için aynı değerlerin çıkacağı şekilde mahkeme tarafından hesaplanır mı?

3- Aynı davada talep edebilecek isek babalık davasına ek tüm bu talepler adli yardım görevinden uzaklaşmak olmaz değil mi?
Old 04-04-2024, 22:22   #6
Yücel Kocabaş

1.Küçük adına kayyım tarafından açılacak babalık davasında, anne TMK m.304 deki taleplerini ve iştirak nafakasını talep edebilir.Bu taleplerin ileriye sürülmesi herhangi bir süreye tabi tutulmamıştır.

2."Ananın mali hakları" ve iştirak nafakası, babalık davasının eki olduğundan harca ve vekalet ücretine tabi değil ise de; "taleple bağlılık ilkesi" gereği, mali haklar ve iştirak nafakası talepleri yönünden herbir kalem alacak için fazlaya ilişkin haklar saklı tutularak , değer bildirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Talepde bulunan bu konuda delil ve belgelerini mahkemeye sunar,hakim bilirkişi incelemesi yaptırarak her bir kalem alacağın miktarını belirler.Bilirkişi raporuna göre ıslah yoluyla talep edilen miktarlar çoğaltılabilir.

3.Evet." aynı davada talep edebilecek babalık davasına ek tüm bu talepler adli yardım görevinden uzaklaşmak olarak kabul edilemez"
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi