Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

senet yerine kredi kartı ile borçlanmada faiz

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-12-2012, 10:55   #1
av.yağmur deniz

Varsayılan senet yerine kredi kartı ile borçlanmada faiz

günaydın;müvekkil mantolama işi yapan bir şirket.Alacağı karşılığında kat maliklerinden senet alıyor veya kredi kartına taksit uyguluyor.Site ile yapılan sözleşmeye göre "100 TL peşin,geri kalan 17 ay taksit halinde senet veya kredi kartına taksit yapılacak,ödenmeyen senet veya taksitten sonraki alacaklar muaccel hale gelir" deniyor.sözleşme uyarınca kredi kartı ile borçlanmayan senet de vermeyen malikten alacağımız için icra takibi yapacağız.Sözleşme senet veya kredi kartı dediği için Alacağın tamamına, ilk taksit tarihinden itibaren reeskont faizİ mi işleteceğiz?Yoksa yasal faiz mi?Faizi alacağın tamamına işletmek doğru mu?yoksa peşinata ve vadesi geçmiş olanlara mı faiz işletilir.
Site ile görüşmedim ancak maliklerin bu sözleşmeden haberdar edilmemesi sözkonusu ise sıkıntı yaşar mıyız ben ortak giderlere katılmaları gerektiğinden sorunsuz hallederiz diye düşünüyorum.
Old 30-12-2012, 19:15   #2
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Anlamak için

Sayın av.yağmur deniz

A)İrdeleme:

1.“Mantolama” giderleri KMK.m.20-b kapsamında düşünülse bile yine de Kat Malikleri Kurulunca bir karar alınmış olması gerekir (KMK.m.29 vd.).

2.Yüklenici, Site Yönetimi ile Sözleşme yapar (TBK.m.470 vd.) ve sözleşme bedelinin ödenmesinden Yönetim sorumlu olur.

3.Yönetim, Kurul kararında belirtilen esaslar dahlinde, işin bedelini kat maliklerinden toplar.

4.Yüklenicinin tek tek kat malikleriyle muhatap olması pratik olmadığı gibi, hukuksal açıdan da yanlıştır.

5.Karara katılmamış, dava açmış kat maliki de olabilir ! Yüklenici bunu bilemez.

6.Alınmış olan Kurul Kararı usulünce kat maliklerine duyurulmamış da olabilir!

B) Öneri:

1.Olanağı varsa sözleşme tadil edilerek, Yüklenicinin ücreti Site Yönetimi tarafından ödenmeli,

2.Kurul Kararının olup olmadıüı ve tüm maliklere duyurulup duyurulmadığı öğrenilmeli,

3.Tüm kat maliklerine önce ihtarname gönderilmeli !

C) Soru: Olayda "Borçlunun temerrüdü” ( TBK.m.117) koşulları var mı?

Saygılarımla
Old 31-12-2012, 09:40   #3
av.yağmur deniz

sayın meslektaşım,
Yönetim kurulu kararı alınmış.Sözleşme yönetim ile yapılmış.Mantolamalarda genelde site kat malikleriyle muhatap olmak istemiyor ve yükleniciyi kat maliklerine yönlendiriyor.Tüm maliklere, yüklenici tarafından, ödemeleri gereken bedel ve taksit sayısı iadeli taaahhütlü gönderilmiş.İtiraz eden de olmamış.Sözleşmede bir taksit ödenmeyince diğerleri muaccel hale gelir diyor fakat vade net olarak belli değil.Bu muacceliyete dayanarak tüm alacağa 1.taksittten itibaren vade yürütülebilir mi buraya takılsam da ilk takibimi reeskont fazi yürüterek yaptım?İhtarname göndermedim.Çünkü her kat malikine haber verilmiştir ve muacceliyet kaydı var diye düşündüm.teşekkür ederim..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi