Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

intikal ve satış

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-08-2011, 09:45   #1
Av.Damla Y..

Varsayılan intikal ve satış

Merhabalar benim sorum gayrimenkulle ilgili intikal ve satışla ilgilidir.tum veraset işlemlerini halletikten sonra müvekkilime kalan gayrimenkulun satışı için tapuya gittim. Once intikal yapılacagından gereken evrakları soylediler ve doğal olarak buna uygun vekaletnamenin olacagını. Ancak duyduguma göre intikal ve satış vekaletnamesı olmuyormuş yani bana soylenen öncelikle intikal vekaletnamesi çıkarabileceği daha sonra satış açamasına gelindiğinde mahkemeden izin talebi alınacağı şeklinde. Bu bilgi dogru mudur? Benim izlemem gereken yol aynen boyle midir?Değilse nasıl bir vekaletname olacagını örneği ile paylaşırsanız sevinirim. Şimdiden teşekkür ediyorum.
Old 22-08-2011, 10:09   #2
Av.A.Prc

Müvekkiliniz halen hayatta ise ve akli dengesi yerinde ise size vereceği tek vekalette hem intikal hemde satış işlemleri için vekaletname verebilir. Ayrı ayrı olmasına gerek yoktur. Ayrılıktaki kasıt işlemlerin ayrı ayrı olacağıdır ki her iki işlemi aynı anda yapmanız mümkün degil..
Old 22-08-2011, 11:28   #3
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan Av.Damla Y..
Merhabalar benim sorum gayrimenkulle ilgili intikal ve satışla ilgilidir.tum veraset işlemlerini halletikten sonra müvekkilime kalan gayrimenkulun satışı için tapuya gittim. Once intikal yapılacagından gereken evrakları soylediler ve doğal olarak buna uygun vekaletnamenin olacagını. Ancak duyduguma göre intikal ve satış vekaletnamesı olmuyormuş yani bana soylenen öncelikle intikal vekaletnamesi çıkarabileceği daha sonra satış açamasına gelindiğinde mahkemeden izin talebi alınacağı şeklinde. Bu bilgi dogru mudur? Benim izlemem gereken yol aynen boyle midir?Değilse nasıl bir vekaletname olacagını örneği ile paylaşırsanız sevinirim. Şimdiden teşekkür ediyorum.

Bilgi doğru değildir. Usul şudur:

Öncelikle veraset belgesini çıkarırsınız. Vefat eden kişinin, vefat ettiği yer veraset ve intikal vergi dairene gider gereken evrakları alırsınız. Muhtarlıktan ölüm ilmuhaberi, taşınmaz varsa belediye imar işleri müdürlüğünden rayiç bedeli gösterir belgeden 2 adet alırsınız, defin ruhsatı, tapu, ruhsat veya intikal edecek silah veya telefon varsa belgelerin suretlerini ekler, vergi dairesinden aldığınız beyannameyi mirasçılara doldurtarak vergi dairesine verirsiniz. Bir hafta sonrası için size gün verirler. Gider ve vergi ilişiği olmadığına dair belge alırsınız.

Bu belge ile birlikte tapuya gider, dask sureti, tapu sureti, kimlik suretleri ile işleminizi yaparsınız.

Şimdi sorunuzun vekalet kısmı: Vekaletname, noterden düzenleme şeklinde tanzim edilecek olup, tapu bilgisini de vereceğiniz taşınmazın, intikal ve satış yetkisini içerir şekilde düzenlenmelidir. İntikal ve satış ile ilgili olarak her hangi bir kısımda mahkeme ile işiniz bulunmamaktadır. Biliyorum, çünkü daha önce defalarca yaptım
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi