Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tevİl Yollu İkrar,

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-03-2011, 13:16   #1
furugferruhzad

Varsayılan Tevİl Yollu İkrar,

6 milyar olarak getirilen paranın bir kısmı ıslah harcı olarak yatırılmış bakiye vekalet ücreti olarak mahsup edilmiştir.şeklindeki cümlede tevil yollu ikrar var mıdır?

SORUN: Müvekkilim 6 milyar parayı ıslah harcı olarak getirdiğini ıslah harcı olarak yatırılan paranın kalanının kendisine iade edilmediğini iddia ediyor.Ben bu parayı ıslah harcı+vekalet ücreti olarak aldım ve serbest meslek makbuzumu da kestim.(Bana gönderdiği ihtaramesine verdiğim cevapta yukarıda bahsettiğim cümle ile karşılık vermişim.)Bu cümleden paranın tamamının ıslah harcı olarak getirildiği şeklinde bir anlam çıkıyor mu?Müvekkilin avukatı tevil yollu ikrar olduğunu iddia ediyor.Kurduğum bu cümleden olası bir ceza soruşturmasında aleyhime bir sonuç çıkabilir mi?Siz değerli meslektaşlarımıza sorma gereği duydum.(Bana göre 6 milyarın ne şekilde getirildiği ve alındığı anlaşılamıyor cümlemden).Müvekkil bu iddiasını yazılı delil ile mi ispat etmek zorundadır.
Old 15-03-2011, 13:48   #2
av.alper tunker

sayın meslektaşım
hakkınızda şikayetde bulunulsa bile savcılık kovuşturmaya yer olmadığı kararına varacakdır diye düşünüyorum ortada cezayi bir hareket yok varsa hukuksal sorun var diyecektir.
siz 6 bin lirayı ıslah harcı+serbest meslek makbuzu şeklinde tamamlıyorsanız sorun yoktur gelen paranın tamamını islah harcı için aldım diye bir belge vermemiş iseniz .........saygılarımla
Old 15-03-2011, 14:01   #3
furugferruhzad

Alıntı:
Yazan av.alper tunker
sayın meslektaşım
hakkınızda şikayetde bulunulsa bile savcılık kovuşturmaya yer olmadığı kararına varacakdır diye düşünüyorum ortada cezayi bir hareket yok varsa hukuksal sorun var diyecektir.
siz 6 bin lirayı ıslah harcı+serbest meslek makbuzu şeklinde tamamlıyorsanız sorun yoktur gelen paranın tamamını islah harcı için aldım diye bir belge vermemiş iseniz .........saygılarımla

Belge vermedim.Zaten paranın tamamını ıslah harcı olarak ta almadım.Vekalet ücretimle birlikte harcı da istedim.6 milyar getirebildi.İçinden harcı yatırdım.5.400 lük makbuz kestim.Müvekkilimin(eski) avukatı sizin kurduğunuz cümleden tamamını ıslah harcı olarak aldığınız sonucu çıkıyor emniyeti suistimal ettiniz gibi cümlelerle şikayet edeceğini beyan ediyor.
Old 13-03-2015, 19:30   #4
Azmi Ulu

Sitenizde tevil yollu ikrar konusunda aydınlatıcı hiçbir bilgi bulamadım.Bununla ilgili bölümü ya kaldırın ya da "bilgi" olarak kabul edilebilecek bir açıklamalar yapın.
Old 14-03-2015, 19:20   #5
Azmi Ulu

Kanaatimize göre tevil yollu ikrar; iddianın açıkça kabul veya reddetmeyerek dolaylı anlatımlarla - ki hukukta buna "kaçamaklı" diyorlar - kabul edilmesidir. Örtülü, mahcup, sebepli ve dolaylı kapuldur.
Old 14-03-2015, 20:16   #6
Cumhur Okyay

Basit ve kısa anlatımla bir misâl: Davalı, "parayı borç olarak aldım ve fakat ödedim" diyor. Bu, dâvalının tevilli ikrarıdır. Bu durumda beyyine külfeti, ispat yükümlülüğü dâvalıya geçer ve dâvalı, ödediğini ispat etmek, kanıtlamak mecburiyetindedir.

Bkz,
Medeni Usul Hukuku Ders Kitabı
Prof. Dr. Baki Kuru, Prof. Dr. Ramazan Arslan, Prof. Dr. Ejder Yılmaz
Eylül 2014/ 25. Baskı / 816 Syf.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi