Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Sözleşmede Tahkim Şarti - Tahkim Usulü

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-11-2017, 09:56   #1
Av.Bülent AKÇADAĞ

Varsayılan Sözleşmede Tahkim Şarti - Tahkim Usulü

Merhaba,

THS'DE bu konuda yazışmalar olmuş ancak net bir sonuç bulunmamakta, uygulamada da hiç karşılaşmadığım bir konuda fikirlerinizi/tecrübelerinizi paylaşmanızı rica ediyorum

Müvekkil şirket ile X Kooperatifi arasında eser sözleşmesi imzalanıyor. Bu sözleşmede uyuşmazlıkların çözümü için öncelikle Tahkim/Hakem heyeti, çözüm olmaz ise mahkeme yoluna başvurulacağı kararlaştırılmış.

Biz HMK. gereğince karşı tarafa ihtarname çekerek, hakemimizi belirlediğimizi, bir ay içerisinde cevap vererek kendilerinin de hakemlerini belirlemelerini aksi halde uyuşmazlığın çözümü için kanuni yollara başvurulacağını ihtar ettik. Karşı tarafça cevap verilmedi.

Bu aşamadan sonra yapılacaklar ve sorularımıza gelince;

1- HMK gereğince Bölge Adliye Mahkemesine başvurarak hakem seçimi mi yapmamız gerekiyor. (Ben böyle düşünüyorum. Ancak kararsızım)

2- Tahkim yolu ile çözüm için gönderdiğimiz ihtarnameye cevap verilmediğinden doğrudan mahkemede dava mı açsak?

3- Daha önce bu şekilde başvuru yapan, tecrübesi olan var mıdır

Cevap ve katkılarınız için şimdiden teşekkür.
Old 30-11-2017, 10:59   #2
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Katkı

Üstadım, yararlı olur umuduyla...

"...Eldeki davada kararlaştırılan tahkim şartında 30 gün içinde bu yolla ( tahkim ) anlaşma sağlanamaması halinde ihtilafların hallinde İstanbul mahkemeleri ve icra dairelerinin yetkili olacağı belirtildiği, bu şekliyle uyuşmazlığın çözümünde tek yetkili olarak hakem heyeti kabul edilmediği, mahkemede de dava açma yetkisi verildiği, tahkim iradesi açık ve kesin olmadığından geçersizdir..."
(15.HD.,E. 2015/2198K. 2015/2758,T. 22.5.2015, Kazancı)
Old 30-11-2017, 11:13   #3
Av.Bülent AKÇADAĞ

Üstadım kesinlikle çok yerinde bir karar, teşekkür ederim.

Ancak bizde ki sözleşmede 30 günlük süre ön görülmemiş, gönderdiğim ihtarnamede HMK 416/3. maddesi gereğince karşı tarafa bir aylık süre vermiştim.

Sözleşmede "Hakem heyeti ile halledilemeyen ihtilaflar, XXX mahkemelerinde çözümlenir" diye ibare var. Biz hakem heyetini oluşturamadık haliyle, sanki hakem heyetinin oluşturulması için Bölge Adliye Mahkemesine başvurulması daha doğru olacak gibi, ancak bu konuda daha önceden pratiğim yok. Yanılıyor da olabilirim.

Doğrudan mahkemeye gitmem halinde tahkim ilk itirazı ile karşılaşır mıyız çekincesi var. Ne dersiniz?
Old 30-11-2017, 11:22   #4
Av. Hulusi Metin

HUMK. zamanında benzer sorunlarla uğraşmış idim.

"mahkemede de dava açma yetkisi verilmiş" olması, kanımca olası itirazın reddine yeterli gerekçedir, doğrudan dava açılabilir, verilen bilgiyle sınırlı olarak, yanlar arasında uygulanabilir bir “Tahkim sözleşmesi“ mevcut olmadığı ve bu nedenle de m.416'nın uygulanamayacağı görüşündeyim.

Saygı ve sevgi ile.
Old 01-12-2017, 12:26   #5
Av.CKaran

Alıntı:
Yazan Av.Bülent AKÇADAĞ
Merhaba,

THS'DE bu konuda yazışmalar olmuş ancak net bir sonuç bulunmamakta, uygulamada da hiç karşılaşmadığım bir konuda fikirlerinizi/tecrübelerinizi paylaşmanızı rica ediyorum

Müvekkil şirket ile X Kooperatifi arasında eser sözleşmesi imzalanıyor. Bu sözleşmede uyuşmazlıkların çözümü için öncelikle Tahkim/Hakem heyeti, çözüm olmaz ise mahkeme yoluna başvurulacağı kararlaştırılmış.

Biz HMK. gereğince karşı tarafa ihtarname çekerek, hakemimizi belirlediğimizi, bir ay içerisinde cevap vererek kendilerinin de hakemlerini belirlemelerini aksi halde uyuşmazlığın çözümü için kanuni yollara başvurulacağını ihtar ettik. Karşı tarafça cevap verilmedi.

Bu aşamadan sonra yapılacaklar ve sorularımıza gelince;

1- HMK gereğince Bölge Adliye Mahkemesine başvurarak hakem seçimi mi yapmamız gerekiyor. (Ben böyle düşünüyorum. Ancak kararsızım)

2- Tahkim yolu ile çözüm için gönderdiğimiz ihtarnameye cevap verilmediğinden doğrudan mahkemede dava mı açsak?

3- Daha önce bu şekilde başvuru yapan, tecrübesi olan var mıdır

Cevap ve katkılarınız için şimdiden teşekkür.

Merhaba Sayın Akçadağ,

Ben de katkı olması amacıyla 3.HD 2015/6885 K. sayılı kararını eklemek istiyorum.

Somut olayda; taraflar arasında düzenlenen .. Anlaşmasının 16. Maddesinde '' Anlaşmazlıklar öncelikle tahkim yoluyla çözümlenmeye çalışılacaktır'' ifadesi tarafların sözleşmeden kaynaklanan uyuşmazlıkların halli hususunda ortaya koydukları tahkim iradesinin açıklık ve kesinlik unsurlarından yoksundur. Yargıtay'ın bu konuda yerleşik bulunan içtihatları uyarınca tahkim sözleşmesinin veya şartının geçerliliği, bu husustaki iradelerin kesin bir biçimde ortaya konulmasına bağlıdır.
Bu nedenle; mahkemece, tahkim itirazının reddi ile, işin esasına girilerek oluşacak sonuca göre bir karar verilmesi gerekirken uyuşmazlığın tahkim yoluyla çözümlenmesi gerektiği gerekçe gösterilerek yazılı şekilde davanın reddine karar verilmesi doğru görülmemiş ve kararın bozulması gerekmiştir.
SONUÇ: Yukarıda açıklanan esaslar gözönünde tutulmaksızın yazılı şekilde hüküm tesisi isabetsiz, temyiz itirazları bu nedenlerle yerinde olduğundan kabulü ile hükmün HUMK.nun 428.maddesi gereğince BOZULMASINA ve peşin alınan temyiz harcının istek halinde temyiz edene iadesine, 27.04.2015 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.

Kaldı ki siz karşı tarafa süre vererek hakem seçimini ihtar etmişsiniz. Buna rağmen karşı taraf sessiz kalmış. Açacağınız davada da artık tahkim şartı varlığını ileri sürerek ilk itirazda bulunamaz.
Old 01-12-2017, 12:38   #6
Av.Bülent AKÇADAĞ

Öncelikle cevabınız ve içtihat için teşekkürler.

İçtihatta ki olayda "Anlaşmazlıklar öncelikle tahkim yoluyla çözümlenmeye çalışılacaktır." denmiş ancak bizde ki olayda "Hakem heyeti tarafından çözümlenecektir." ibaresi yer alıyor.

Ben halen hangi yola başvuracağım konusunda netleşemedim ne yazık ki
Old 01-12-2017, 12:45   #7
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Tersini ispat

Üstad,

Siz de aşağıdaki hususların aksini savunursanız, çözüme ulaşabiliriz.

1. Uyuşmazlığın çözümünde tek yetkili olarak hakem heyeti kabul edilmemiştir.

2. Mahkemede de dava açma yetkisi mevcuttur.

3.Tahkim iradesi açık ve kesin değildir.

Saygı ve sevgi ile
Old 01-12-2017, 17:50   #8
Av.CKaran

Alıntı:
Yazan Av.Bülent AKÇADAĞ
Öncelikle cevabınız ve içtihat için teşekkürler.

İçtihatta ki olayda "Anlaşmazlıklar öncelikle tahkim yoluyla çözümlenmeye çalışılacaktır." denmiş ancak bizde ki olayda "Hakem heyeti tarafından çözümlenecektir." ibaresi yer alıyor.

Ben halen hangi yola başvuracağım konusunda netleşemedim ne yazık ki

Anlaşmanın tahkim maddesi şöyle idi:
"Anlaşmazlıkların öncelikle tahkim yoluyla çözümlenmeye çalışılacağının, tahkim heyeti her iki ortağın atayacağı birer kişi olmak üzere toplam iki kişiden oluşacaktır." (taraflar arasındaki sözleşmenin 25/03/2011 tarihinde HUMK.yürürlükte iken düzenlenmiş, HUMK. 520. maddesine göre, sözleşmede belirlenen hakem sayısı geçerlidir.)

Hakem sayısı ve seçim usulü de belirlenmişken Yargıtay tahkim itirazının reddine karar vermiştir.

Umarım tereddütünüz bir nebze azalmıştır. Hulusi Bey'in soruları da güzel. Anlaşmazlık sadece tahkim yoluyla çözülecektir denilse mahkemede dava açamayacaktınız. Dilerseniz mahkemeden hakem tayini isteyin, mahkemenin oluşturacağı heyet ile de işi yürütmeye çalışabilirsiniz. Karşı taraf bu sefer tahkim şartının geçerli olmadığını mı ileri sürecek sessiz mi kalacak? Böyle bir itiraz gelirse tahkim heyeti kendi yetkisini inceleyebilecek mi? Anladığım kadarıyla zaman kaybı yaşamak istemiyorsunuz. Netice de mahkeme yolu görünüyor gibi.

Kolay gelsin.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi