Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

işe iade sonucu makul sürede işe başlamak için işverene gittiğinin ispatı (acil)

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-07-2012, 13:09   #1
kapbana

Varsayılan işe iade sonucu makul sürede işe başlamak için işverene gittiğinin ispatı (acil)

İşe iadesine karar verilen işçi yasal 10 günlük sürede işe iadesi için işverene ihtar gönderiyor, işveren de 30 günlük süre içerisinde işe davet ediyor,

İşçi makul süre (aynı şehirde yaşadığından 2 günlük sürede) içerisinde işveren gidiyor ve fakat işverenle anlaşamıyorlar ve işçi gidiyor.Aralarında tutanak vs. de tutmuyorlar.

Şimdi işçi işe makul süre içerisinde başvurduğunu nasıl ispat edecektir? Yanında getirdiği arkadaşı vs. nin tanıklığı yeterli olabilir mi?

Yoksa yerine göre polis, jandarma getirip yanında onların eşliğinde tutanak mı tutturmalı? Ne dersiniz?

Bilgi ve tecrübelerinize acilen ihtiyacım var...
Old 13-07-2012, 13:31   #2
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan kapbana
İşe iadesine karar verilen işçi yasal 10 günlük sürede işe iadesi için işverene ihtar gönderiyor, işveren de 30 günlük süre içerisinde işe davet ediyor,

İşçi makul süre (aynı şehirde yaşadığından 2 günlük sürede) içerisinde işveren gidiyor ve fakat işverenle anlaşamıyorlar ve işçi gidiyor.Aralarında tutanak vs. de tutmuyorlar.

Şimdi işçi işe makul süre içerisinde başvurduğunu nasıl ispat edecektir? Yanında getirdiği arkadaşı vs. nin tanıklığı yeterli olabilir mi?

Yoksa yerine göre polis, jandarma getirip yanında onların eşliğinde tutanak mı tutturmalı? Ne dersiniz?

Bilgi ve tecrübelerinize acilen ihtiyacım var...

Tutanak için geç olmuş artık ancak tanık bence yeterli...

Benzer konuda mahkemede tanık dinletmiştim, tanıklar işçinin işyerine geldiği, patronla görüştükten sonra, işyerinden ayrıldığını söylemişlerdi. Hakim beyanları yeterli görüp işçinin işe samimi olarak başlangıç yaptığına karar vermiş, alacaklara hükmetmişti. Ancak yargıtay kimsenin farketmediğini farketti ve işçin işe başladığı günde başka bir işverende sigortalı olarak göründüğünden dolayı hükmü bozmuştu. Bilginize....

Kolay Gelsin...
Old 13-07-2012, 14:24   #3
kapbana

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku
Tutanak için geç olmuş artık ancak tanık bence yeterli...

Benzer konuda mahkemede tanık dinletmiştim, tanıklar işçinin işyerine geldiği, patronla görüştükten sonra, işyerinden ayrıldığını söylemişlerdi. Hakim beyanları yeterli görüp işçinin işe samimi olarak başlangıç yaptığına karar vermiş, alacaklara hükmetmişti. Ancak yargıtay kimsenin farketmediğini farketti ve işçin işe başladığı günde başka bir işverende sigortalı olarak göründüğünden dolayı hükmü bozmuştu. Bilginize....

Kolay Gelsin...
Kararı paylaşmanız mümkün mü Av.Bey?
Çünkü sitede bu konuda bir yazışmaya dahi rastlayamadım, paylaşacağınız karar hem benim hem de site için faydalı olacaktır.
Old 13-07-2012, 16:39   #4
ekinheval

Süreniz dolmadı ise en sağlıklısı noter marifeti ile düzenleme şeklinde tespit tutanağı tutturmaktır.
Old 13-07-2012, 21:34   #5
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan kapbana
Kararı paylaşmanız mümkün mü Av.Bey?
Çünkü sitede bu konuda bir yazışmaya dahi rastlayamadım, paylaşacağınız karar hem benim hem de site için faydalı olacaktır.

Faks numarasi verirseniz gpnderebilirim, foruma eklemeyi beceremiyorum.
Old 16-07-2012, 11:44   #6
kapbana

Alıntı:
Yazan ekinheval
Süreniz dolmadı ise en sağlıklısı noter marifeti ile düzenleme şeklinde tespit tutanağı tutturmaktır.

Şirket sigortasını başlatmayı kabul etti ve işe başlattı

İlginiz için çok teşekkürler...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi