Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İlamlı İcrada Kararın Kesinleşmesi Gerekip Gerekmediği

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 29-03-2007, 13:12   #1
hamdiz

Varsayılan İlamlı İcrada Kararın Kesinleşmesi Gerekip Gerekmediği

Merhabalar,
İlamlı icraya gireceğimiz bir kararın kesinleşmesi gerekip gerekmediği konusunda tereddütte kaldım yardımcı olursanız sevinirim.
Kararın konusu, arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesinden kaynaklanan tazminata hükmedilmesidir. İcra hukukunda gayrimenkulun aynına ilişkin kararların takbe konu olması için kesinleşmesi gerekiyor. Acaba bu tazminat kararı da gayrimenkulun aynına ilişkin mi? Bence değil, nasıl ki kira alacakları gayrimenkule değil sözleşmeye dayanıyorsa bu tazminatta sözleşmeden kaynaklanıyor gibi geliyor bana. Umarım öyledir

Bir diğer sorunsa müvekkilin karardaki alacak hakkını başkasına temlik etmek istemesi. Notere gidip şu mahkemenin şu sayılı kararındaki şu kadar tazminat alacağımı şu kişiye temlik ediyorum diyebilirmi diyebilirse yöntem nasıl olmalıdır.

Teşekkürler..
Old 29-03-2007, 14:10   #2
Jeanne D'arc

Sayın hamdiz,

Ben de sizin gibi düşünüyorum. Verdiğiniz bilgilere göre, kararın icraya konulabilmesi için kesinleşmesi gerekmiyor.

İlamın temliki noktasında net bilgim yok ancak temlik için yazılı şekil yeterlidir, noterden yapılmasına gerek yoktur. İbrazından sonra ciro edilen çek bakımından; bu cironun, alacağın temliki hükmünü taşıdığı ve temlik alacaklısının sadece ilamsız takip yapabileceği, kambiyo vasfından faydalanamadığı gibi bir karar hatırlıyorum, hafızam beni yanıltmıyorsa. Burada hareketle ilam ile kazanılan haklara, temlikin etkisi noktasında dikkatli olmakta fayda var sanırım.

En pratik yol; icra takibinden sonra alacağın devri gibi.

Saygılarımla.
Old 29-03-2007, 14:18   #3
BurakALTIPARMAK

Kat Karşılığı İnşaat sözleşmelerine dayalı giderim davalarının icraya konması için kararın kesinleşmesine gerek yok. Kararı derhal icraya koyabilirisniz. İcraya koyduktan sonra dosyayı temlik de verebilirsiniz ancak davanın yargıtay sonrasında bozulması durumunda yargılamaya devamı edildiğinde taraf sıfatının ne olacağı hususu beni düşündürüyor. Temlik konusunun iyi araştırılması gerekir diye düşünüyorum.
Old 29-03-2007, 14:30   #4
Hukukçu55

sözleşmeden kaynaklanan tazminat niteliğinde ve belli bir miktar paranın ödenmesine ilişkin ilam g.menkulün aynına ilişkin olmadığından kesinleşmenin beklenmesine gerek olmamakla birlikte bozma durumunda temlik edilenin ilamla birlikte ortadan kalkacağını da belirtmek gerekir. Temlik için yazılı şekil yeterlidir.
Old 23-06-2009, 15:51   #5
incitanesi

sayın meslektaşım bizzat benzer bir olaı dün yaşadım.bu tip kararlar gayrimenkulün aynına ilşkin değil takibimi başlattım ve karşı taraf temyiz ettik satış yapamazsını dedi ama icra müdürü bu tip kararların kesinleşmesi gerekmez diye satış gününü bile verdi.ayrıca temlik hususuda şöyle; şu sayılı karar sonucu şu icra dairesinin şu sayılı dosyasınca tahsile konulan miktarı ferileriyle beraber temlik ediyorum yeterli tabiki noterde olursa sağlam olur.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi