Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Senet Üzerine Borçlunun Bilerek Soyadını Yanlış Yazması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-03-2009, 14:57   #1
myilmaz

Varsayılan Senet Üzerine Borçlunun Bilerek Soyadını Yanlış Yazması

Saygıdeğer meslektaşlarım,

Müvekkilimin elindeki senette borçlu bilerek kendi elyazısıyla soyadını yanlış yazarak imzalamıştır. Bu arada imzasının da kendi imzası olduğundan emin değiliz.
İcra takibi başlatayım desem başlatamıyorum senet üzerindeki soyisim bizim borçlumuza ait olmadığından, sizce açacağım davada nasıl bir yol izlemeliyim? el yazısı örneklerini alıp o kişi olduğunu ispatlama yoluna gitmekten başka çarem var mı? Tecrübelerinize dayanarak belki uygulamada daha kolay ve etkin bir yöntem vardır diye sizlere danışmak istedim. Ayrıca bu konuda bir Yargıtay kararı mevcut ise paylaşırsanız çok sevinirim.

Şimdiden teşekkür ederim, saygılarımla..
Old 16-03-2009, 15:34   #2
omarsa

bence borçlunun gerçek soy ismini yazıp takip başlatın eğer borçlu bu ben değilim diye itiraz ederse gerçekten imza ona ait olması halinde zaten sorun yok zira , imza ona ait olduğundan bu ortaya çıktığında sorun olmayacak , bence soy isminide bilerek yanlış yazdı ise suç da oluşacağından itiraza bile cesaret edemeyecektir.
Old 16-03-2009, 15:41   #3
myilmaz

Sayın Omarsa, öncelikle cevabınız için teşekkür ederim ancak icra müdürü icra takibini kabul edecek mi? Sonuçta örnek 10 göndereceğiz ve müdür senedi inceleyecek, isim tutmadığı için kabul etmeyeceği kanaatindeyim, yoksa yanılıyormuyum?
Old 16-03-2009, 15:43   #4
Av.Ömeroğlu

Alıntı:
Yazan omarsa
bence borçlunun gerçek soy ismini yazıp takip başlatın eğer borçlu bu ben değilim diye itiraz ederse gerçekten imza ona ait olması halinde zaten sorun yok zira , imza ona ait olduğundan bu ortaya çıktığında sorun olmayacak , bence soy isminide bilerek yanlış yazdı ise suç da oluşacağından itiraza bile cesaret edemeyecektir.
Ancak bu öneride de icra müdürünün takip talebini reddetme ihtamali yüksektir.Zira senette şeklen borçlu olan bir kimse dışında birisine takip yöneltilmek istenmektedir bu da icra müdürünün İİK 168de düzenlenen ve senedi inceleme yetkisi kapsamına girmektedir ve takip talebi reddedilecektir diye düşünüyorum.
Old 17-03-2009, 03:18   #5
Av.Dr.Yahya DERYAL

Bu örneği ilk defa duyuyorum. Çok ilginç. Sahtecilik nedeniyle ceza sorumluluğu yoluna gidilebileceğini düşünüyorum.
Old 17-03-2009, 13:22   #6
myilmaz

Alıntı:
Yazan HUKUKDOKTORU
Bu örneği ilk defa duyuyorum. Çok ilginç. Sahtecilik nedeniyle ceza sorumluluğu yoluna gidilebileceğini düşünüyorum.

Benimde ilk defa başıma geldiği için çok tereddütte kaldım. Önce parayı tahsil yoluna gitmek istiyorum o yüzden cezayı ikinci plana bıraktım. zira borçlunun bir taşınmazı olduğunu gayriresmi olarak öğrendim ona bir tedbir koydurabilirsem çok iyi olacak.. oyüzden bir yargıtay kararı çok işime yarardı ancak bulamadım. neyse artık davayı açıp gelişmelere göre hareket etmekten başka çarem kalmadı vakit ilerliyor bir nevi akışına bırakacağım.
Old 17-03-2009, 13:39   #7
korayoz

Kambiyo senetlerinde, keşidecinin isminin bulunması zorunlu unsur olmadığı gibi icra memurununda bu ismin gerçekliğini değerlendirme yetkisi yoktur. Keşideci eğer imzanın kendisine ait olmadığını iddia ediyorsa bunu ileri sürebilir ancak senet üzerinde ki isme itiraz edemez. Gerek iik da gerekse ttk da keşidecinin ismiyle ilgili herhangi bir husus düzenlenmemiştir.
Old 17-03-2009, 17:09   #8
Av.Dr.Yahya DERYAL

Kambiyo senetlerinde borçlunun adı ve soyadının senet metninde yazılı olması zorunlu değilse de, yazılı olan ad ve soyadı icra müdürünün değerlendirmesi söz konusu olabilir.
Old 17-03-2009, 18:31   #9
korayoz

Sayın hukukdoktoru kanunda icra müdürüne böyle bir yetki veren düzenleme benim bildiğim kadarıyla yok. Ayrıca keşidecinin isminin bulunmadığı bir kambiyo senedi ile iik m. 168'e dayanarak takip yapılabilirken, yanlış ismin bulunduğu bir senette bu hakkın kullanılamaması hukuk mantığıma uymayan bir sonuç.
Old 17-03-2009, 19:02   #10
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan korayoz
Sayın hukukdoktoru kanunda icra müdürüne böyle bir yetki veren düzenleme benim bildiğim kadarıyla yok. Ayrıca keşidecinin isminin bulunmadığı bir kambiyo senedi ile iik m. 168'e dayanarak takip yapılabilirken, yanlış ismin bulunduğu bir senette bu hakkın kullanılamaması hukuk mantığıma uymayan bir sonuç.

Sayın Korayoz,

İsabetle belirttiğiniz gibi tanzim edenin ad ve soyadının olmaması Bononun geçersiz sayılmasına neden olmaz. Bu durum bonoda hiç isim yazılmamış olması hali için geçerlidir ve doğrudur.

Ancak yanlış bir isim de olsa bir defa Bononun tanzim edeni muayyen hale gelmiş ise, artık o andan itibaren Bononun tanzim edeni şeklen bellidir.

Kambiyo senetlerine mahsus takip yolunda Takip talebinde mutlaka dayanak senedi de yazmak, aslını ibraz etmek ve bu şekilde takip ile bonoyu ilintili hale getirmek gereği vardır.

Aksi takdirde, şeklen de olsa muayyen olan bir senedin borçlusundan başka birisine icra takibi yapılmasına İcra memurunun izin vermesine normal yaklaşmamız gerekir ki, bunun mümkün olmayacağı açıktır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi