Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Eski tarihli ipoteğin kaldırılmasında izlenecek yol

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-02-2009, 17:20   #1
Av. Gündüz

Varsayılan Eski tarihli ipoteğin kaldırılmasında izlenecek yol

Selam Arkadaşlar,
1979 yılında bila faiz kaydıyla konulmuş olan 50.000 TL bedelli ipoteğinin terkini için ödenmesi gereken miktarın ne olması gerekiyor? 1979 daki satım değeri 350.000 TL, konulan ipotek, değerin 1/7 si oranında, ödenmesi gereken miktar buna göre mi değerlendirilecek. Zira, 50.000 TL yi günümüzde düşünürsek taşınmazın değeri kadar bir miktar olacak.
Old 11-02-2009, 18:12   #4
Av. Gündüz

İlginiz için teşekkür ederim. Ama yazdıktan sonra aklıma geldi, Türk Lirasından 6 sıfır atıldı. Eski 1 milyon TL yeni 1 TL oldu ise bu durumda 50.000 TL de 5 kuruş olmuyor mu?
Old 12-02-2009, 17:54   #5
av.suleyman

Ödenecek para 5 kuruş olup, ipoteği kaldırmak için izlenecek yol ise;ipotek alacaklısı gaip ya da ipoteği kaldırmaya yanaşmıyor ise İ.İ.K. Madde 153 e bakabilirsiniz.
Old 13-02-2009, 16:46   #6
Av. Gündüz

Yardımlarınız için teşekkür ederim, İİK 153 e göre işlem yapmayı deneyeceğim. Ancak konuştuğum bir meslektaşım, genel hükümlere göre ipoteğin fekkini dava ettiğimde, bilirkişi incelemesi yapıldını ve para değerinin yeniden hesaplandığını ifade etti, bu arada İİK 153 te ipotek alacaklısının kabul etmemesi hali net düzenlenmemiş, yatırılan para kabul edilmediği taktirde, İcra Mahkemesine benim mi dava açmam gerekiyor.
Old 13-02-2009, 17:33   #7
TRINITY

Sayın Gündüz,
Aynı şekilde 1981 yılında konulmuş bulunan bir ipotek fek davasında, ipotek miktarından altı sıfır atarak sulh hukuk mahkemesinde davamı açtım.(Faizsiz ve 6 süreli ipotekti benimkisi) Arkadaşınızın söylediği gibi ipoteğin konulduğu tarihten itibaren yasal faiz işletilerek önce ipoteğin bedeli bulunacak -ki çok cüzi bir miktar çıkıyor- sonrasında söz konusu bedelin mahkeme veznesine depo edilmesiyle ipoteğin fekkine karar veriliyor. İİK 153 ü denemeyi ben de düşündüm fakat tebligatta usulsüzlükler olabileceğinden dava açmanın daha kolay olduğunu söylediler.
Kolaylıklar...
Old 13-02-2009, 17:36   #8
Av.Cengiz Aladağ

İİK 153 daha kolaydır; tapudaki adrese tebligat yapabilirsiniz. Yeter ki ipotek alacaklısı vefat etmiş olmasın.
Old 13-02-2009, 23:59   #9
av.suleyman

İ.İ.K 153'e göre ipoeteği kaldırmak en ucuz ve en kısa yoldur. Ben denedim ve başarılı oldum.İcra müdürü dosyaya parayı yatırdıktan sonra dosyayı icra mahkemesine gönderdi. İcra mahkemesi fekkine karar verdi.
Old 14-02-2009, 14:38   #10
TRINITY

Benim davamda ipotek alacaklısı ölmüş olduğu için İİK 153'ü denemedim. Tebligatta sıkıntı yaşarım diye. Kaldı ki, tapudaki adresi de geçersizdi. Davayı da eğer evrakları siz elden takip ederseniz 6 ayda sonuçlandırabilirsiniz.
Saygılar...
Old 16-02-2009, 16:16   #11
Av.Orhan Kaya

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Ama hangi TL?
1979 YILININ 50.000 TL Sİ
ŞİMDİNİN 5 KURUŞU
Old 06-07-2009, 13:06   #12
gunay.cvl

Merhabalar,
Müvekkilimin annesi daireyi aldığında inşaatı yapan 3 şahıs lehine ipotek vermiş,borcu ödemiş ama ipotek kaldırılmamış,unutulmuş.Şu an ipotek borçlusu hanımda, karşı taraftan bir şahısta yaşamıyor.İpoteğin kaldırılması için;
İİK.153.md. yoluyla mı yoksa dava açarak mı, ipoteği kaldırmak daha kısa yol olur? Sağlıcakla kalın.Teşekkürler.
Old 17-07-2014, 14:35   #13
Av. Öznur Aktürk

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
İİK 153 daha kolaydır; tapudaki adrese tebligat yapabilirsiniz. Yeter ki ipotek alacaklısı vefat etmiş olmasın.

Sayın Meslektaşlar,

1956 yılında konulmuş olan o günün parasıyla 2.000-TL (eski Türk Lirası) lik bir ipoteği kaldırmam gerekli. Haricen öğrendiğimize göre, ipotek alacaklısı vefat etmiş. Tapu kayıtlarından ipotek alacaklısının adresine ve mirasçılarına ulaşabileceğimizi umuyorum. Bu durumda İİK 153. maddesi uygulanabilir mi?
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...
Old 25-05-2016, 17:29   #14
ssdinler

Varsayılan benzer bir durumda bende var

Alıntı:
Yazan av.suleyman
Ödenecek para 5 kuruş olup, ipoteği kaldırmak için izlenecek yol ise;ipotek alacaklısı gaip ya da ipoteği kaldırmaya yanaşmıyor ise İ.İ.K. Madde 153 e bakabilirsiniz.

Müvekkil 1979 da müteahhitten ev alırken tapuya ipotek koyulmuş. Müvekkilin ipotekten de haberi yok aslında. Daha sonra borcu bitmiş senetler ödenmiş. İpotek alacaklısı da 2010 da ölmüş. Şu an mirasçılardan anne ve oğul feragat vermiş fakat diğer mirasçısı kıza ulaşılamıyor bu sebeple müvekkil kat irtifakına tapuyu geçiremiyor. Ne yapmak lazım?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi