Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanma davası

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-03-2010, 00:48   #1
Konuk

Varsayılan boşanma davası

İYİ AKŞAMLAR

Ben 6 ay evli kaldım kaynanamlarla yaşadım aynı evde ve benim düğünümden hemen 2 ay sonra bütün altınlarımı alıp babası bizim istediğimiz için ama kendi üstüne ev aldı. 3 aydır ailemle yaşıyorum ilk başta bana denilen davayı kendin açarsan altınlarını yada yıpranma payını alamassın.
sonrada bir seneyi bekleme dediler ama karşı taraf neden bilmiyorum 1 senenin dolmasını bekliyo şuan 3 ay kaldı bir senenin dolmasına. ben davayı açmak istiyorum iki tarafta istiyo ama karşı taraf bir türlü açmıyor. evden ayrıldığım gün maddi manevi herşeye razıyım yeter ki bitsin bu iş dediği için herşeyi almak istiyorum ellerinden ben bu gelinliği 6 aylık için giymedim.Biz anlaşmalı boşansak bile yada davayı açan taraf ben olsam bile yıpranma parasını ve altınlarımı alabilir miyim? davamız ne kadar sürede bitebilir? cevap bekliyorum şimdiden teşekkürler
Old 13-03-2010, 13:05   #2
av.araf

Boşanma davalarında boşanmaya karar verilebilmesi için davayı diğer eşe göre kusursuz ya da daha az kusurlu eşin açması ve evlilik birliğinin tekrar sağlanmasının mümkün olmaması gerekir.

Boşanma davanızın gerekçelerinde bahsetmemiş olmanız sebebiyle bu konuda size net bir açıklama yapmamız mümkün değil.

Anlaşmalı boşanma davası açmak için 1 yıl süre ile evli kalmanız şart ancak çekişmeli boşanma davası açmak için böyle bir süreyi beklemeniz gerekmiyor.
Eşinize göre daha az kusurlu ya da kusursuz olduğunuza inanıyor ve bunu delillerle ispat edebileceğinize inanıyorsanız davayı siz açabilirsiniz.Bu dava ile Maddi-manevi tazminat ve nafaka talebinde bulunabilirsiniz.

Düğünde takılan ziyenet eşyaları size aittir aynen iadesini yada bedellerinin iadesini talep edebilirsiniz.Ancak bunun için boşanma davanızın sonuçlanmasını beklemeniz gerekmektedir.

Anlaşmalı olarak boşanmaya karar vermeniz halinde evliliğin bütün hususlarında anlaşmaya varmanız ve bunu bir protokole bağlamanız gerekmektedir.Bu durumda maddi-manevi tazminat ,nafaka ve ziynet eşyalarınızın iadelerini karşı tarafın kabul etmesi ve düzenlenen protokolde buna yer vererek imzalaması ve mahkeme huzurunda da sözle kabul ettiğini beyan etmesi gerekir.

Hak kaybına uğramamak için bir avukattan doğrudan destek alınız.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi