Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İş Mahkemesinde kesin süre

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-07-2009, 13:06   #1
Av.Hicran Danışman

Varsayılan İş Mahkemesinde kesin süre

merhaba..İş Mahkemesinde kıdem tazminatı davasına ardadaşım girmişti ve kesin süre verilmiş ihtarat da yapılmış ve ben bu süreyi kaçırdım..Benim bilmediğim bir çare var mı?Lütfen olsun..Teşekkürler..
Old 06-07-2009, 13:18   #2
Av.Hicran Danışman

kesin süre içerisinde delil listesi sunmasanız bile,duruşmada tanıklarınızı hazır ederseniz tanıklarınız dinlenir.
Meslektaşımın da dediği gibi kesin süre usulüne uyulmuş mu ona da bakılmalı fakat verilen kesin süre 2. kez verilmiş bir süre ise kesin olduğu belirtilmese dahi HUMK gereği kesin sayılacaktır.

Bir yerde bunu buldum, yasa dayanağı var mı acaba? Bir de davayı açarken Deliller kısmına, iş yeri dosyası, tanık beyanı vs her türlü yasal delil diye yazmıştım burada yazdığım delilleri toplayabilir en azından tanıklarımı dinletebilir miyim?
Old 06-07-2009, 13:38   #3
avbilgen

Varsayılan kesin süre

Öncelikle verilen kesin süre sonucunda delil sunulmaz ise sadece sonuçları hatırlatıldı cümlesi yeterli değildir. Olan delillere göre karar verilecektir veya dava red olunacaktır yazılmalı yoksa kesin süre sizi bağlamaz. Aynı zamanda dava açarken deliller bölümüne yazmış olduğunu delillerinde toplanması gerekmektedir, bunda zaten haklısınız. Buraya kadar sorun yok , ancak yazdığınız gibi bundan sonraki celse mutlaka tanıklarınız götürün, dinlenmeyecekse bile tanıkların hazır olduğunu zapta geçirtin. Zira tanıklar gelmesine rağmen Mahkemece dinlenmezse Yargıtay'ın kararı bozma ihtimali yüksek. Benim aklıma gelenler bunlar, iyi çalışmalar diliyorum.
Old 06-07-2009, 14:14   #4
av.s_ulusinan

cevap veren meslektaşlarımın da belirttiği gibi; duruşma zaptında "kesin süre verilmesine" (kesin sürenin sonuçları anlatıldı veya ihtarat yapldı) gibi beyanlar kesin süreyi tek başına geçerli kılmıyor. Yargıtay'ın son dönemde istikrarlı uyguladığı içtihatlarda kesin süreye uyulmamasının sonuçlarının da açık ve net şekilde yazılması gerekiyor.
Şunu da eklemek isterim. Sayın Danışman'ın da belirttiği gibi ikinci kez verilen süre ayrıca ihtarat yapılmasa bile yasa gereği (HUMK)kesin süre niteliğindedir. Zaman zaman bu yöndeki itirazları ben de ileri sürüyorum. Ancak Yargıtay kesin sürenin sonuçları hakkında açıklayıcı ihtaratı artk bir nevi zorunlu kıldığından bu "ikinci kez verilen süre" kuralını uygulamada kullanmıyor.
Old 06-07-2009, 17:11   #5
Av.Emre BAYKURT

İyi Çalışmalar;
Yargılama aşamasında taraflardan birine - örneğin davacıya- verilen kesin süre içerisinde davacı tarafından söz konusu işlem yerine getirilmediği takdirde diğer taraf lehine usuli müktesap hak doğmaktadır.Kaldı ki;vekille takip edilen işlerde yukarıda izah edildiği gibi verilen sürenin kesin olduğu ve ihtarat yapıldığı ifade edildikten sonra sürenin kesin olmadığının ifade edilemeyeceği kanaatindeyim.Aynı konuda Yargıtay 1.Hukuk Dairesi 16.04.2002 tarih, 2002/2148 E; 2002/4842 K. sayılı ilamında kesin süre içerisinde yerine getirilmeyen bir işlemin bu süre geçtikten sonra yerine getirilmesine olanak bulunmadığına karar vermiştir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi