Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

hukuki danışmanlık

Yanıt
Old 06-12-2011, 14:51   #1
avukatderyaozmutlu

Varsayılan hukuki danışmanlık

şirketlere hukuki danışmanlık yapan meslektaşlarım.. Danışmanlık yaptığınız şirketin davaları söz konusu olduğunda o davaya girmek için davanın niteliğine göre ayrı bir ücret talep ediyormusunuz yoksa danışmanlık ücreti dahilinde mi o davaya giriyorsunuz bu konuda bilgi verirseniz sevinirim iyi çalışmalar
Old 06-12-2011, 15:24   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan avukatderyaozmutlu
şirketlere hukuki danışmanlık yapan meslektaşlarım.. Danışmanlık yaptığınız şirketin davaları söz konusu olduğunda o davaya girmek için davanın niteliğine göre ayrı bir ücret talep ediyormusunuz yoksa danışmanlık ücreti dahilinde mi o davaya giriyorsunuz bu konuda bilgi verirseniz sevinirim iyi çalışmalar

Baştan nasıl anlaştıysanız, öyle.
Ancak bence her davada ayrı ayrı ücret kararlaştırmak zor. Bu nedenle derdest ve olası davaları dikkate alarak, aylık belirli bir tutar ve davalar için de belirli bir oransal ücret kararlaştırmanız her iki taraf için uygun olacaktır.
Old 06-12-2011, 16:02   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan avukatderyaozmutlu

Ben de genellikle Sayın Aladağ'ın önerdiği biçimde çalışıyorum.
Old 06-12-2011, 17:54   #4
GÜLSÜM ÖNAL

Danışmanlık yapılan şirketlerle ilgili olarak öncelikle danışmanlık ve vekalet ücret sözleşmesi ile ; aylık sabit bir ücret ve ayrıca şirketin taraf olduğu davalara ilşkin olarak da Avukatlık Kanunun da yer alan tarifeye göre vekalet ücreti alınacağı kararlaştırılıyor. Saygılar
Old 06-12-2011, 18:12   #5
Av.Nazife Eytemiş BAŞAR

Şirket türüne göre asgari ücret tarifesindeki aylık ücret karşılığında+karşı taraf resmi vekalet ücreti
Old 06-12-2011, 18:31   #6
AV.SEDAT

Asgari ücret ile hukuk müşavirliği yapıyor iseniz, zaten gerek meslek kuralları, gerekse vergi mevzuatı kapsamında aldığınız dava ve takipleri ayrıca ücretlendirmek ve muhasebeleştşirmek zorunluluğunuz var.

Asgari ücretin üstünde bir maaşla hukuk müşavirliği yaptığınızda, sanırım vergi hukuku açısından münferit davalar için ücret almama, bunu muhasebeleştirmeme lüksünüz mevcut olacaktır.

Kendi çapımda şöyle bir çözüm geliştirmiştim: Yılın son ayınca, o yıl takip edilen davaların tarife ücret toplamlarından, alınan maaş toplamını düşüp, kalan tutar için SMM kesiyordum müvekkil şirkete... Böylece bir nevi danışmanlık bedava geldiği için müvekkil şirketin de tercih ettiği bir durumdu...

Ama aynı uygulamayı yaptığım başka bir müvekkil şirket; dosya sayısı görece az olduğundan ikinci yıl sonunda fark ücret çıkmayınca "biz bir yıl boşuna maaş ödemişiz" deyip sözleşme yenilemedi

Yani bıçak iki tarafı da kesiyor; yaptığımız işi müvekkilin gözüne sokacağız derken; birşey yapmadığımız veya az yaptığımız zaman onu da ortaya seren bir uygulama...
Old 06-12-2011, 21:41   #7
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan avukatderyaozmutlu

Kısaca, "Davaya dönüşen işler danışmanlık ücreti dışındadır. Ayrı bir ücret sözleşmesini gerektirir." şeklinde yazıyoruz.
Saygılar.
Old 07-12-2011, 00:32   #8
Av.PUDY

Meslektaşlarıma ben de katılıyorum akside çok düiünülemez sanırım genelde aynı şekilde çalışıyoruz tabi çalışacağınız şirketle yapılan aradaki anlaşmaya bağlı bu durum biraz diye düiünüyorum ama genel itibari ile danışmanlık ücreti olarak aylık sabit ücret ve artı olarak şirketin taraf olduğu davalarda asgari ücret tarifesindeki vekalet ücreti olarak çalışıyorum bende..
Old 25-02-2013, 14:55   #9
yaseminozgiray

Varsayılan danışmanlık sözleşmesi örneği

merhaba,
sürekli olarak ve kayıtlı olarak avukatlık yaptığım il dışında, başka bir ilde bulunan şirket için danışmanlık yapacağım; danışmanlık sözleşmesi örneği nerede bulunabilir, elinizde var ise paylaşabilir misiniz?
saygılar.
Old 27-02-2013, 16:35   #10
burakkoca

Şirketlerden mümkün oldukça uzak durun zira "danışmanlık ücreti" adı altında ödeme yapmaya pek yanaşmazlar. Davalarına da bakarsanız "Karşı taraftan alıyorsun ya" tepkisi ile karşı karşıya karşılaşma ihtimaliniz çok yüksek. O yüzden gerekirse her işlem için ücret konuşup sözleşme imzalamanızı tavsiye ederim yoksa işin sonunda "karşılıklı konuştuk" ve "iki satır yazı yazdın" deme olasılıkları çok fazla.
Old 28-02-2013, 23:14   #11
yaseminozgiray

Varsayılan hukuki danışmanlık

ben durumun farkındayım, tavsiyeniz için teşekkürler ancak ben sözleşme örneği arıyorum
Old 31-08-2021, 13:00   #12
avismailcavus

Hukuki danışmanlık konusunda kurumsal hukuk firmaları ile çalışmanızı tavsiye ederim. Çünkü yalnızca şirkete değil şirketin en alt personeline kadar hizmet vermek zorunda kalabiliyorsunuz. Trafik cezası itiraz davasından tutun da ücret alacağı davasına kadar çok geniş bir yelpazede hizmet sunmak zorundasınız.
Old 26-10-2021, 17:19   #13
Av. Meltem ERTÜRK

Merhabalar, bu konuda bende bir şey danışmak istiyorum. Bu aralar çok sık karşılaşıyorum, bir kaç şirket sadece danışmanlık için tarafıma başvurdu, davaları vs yok halihazırda. Önleyici olarak danışmanlık istiyorlar, ancak teklif edilen rakam tarifenin (3400TLnin) epey altında. Tarifenin altında olduğunu söyledim, meslektaşlarımla konuştum ancak pek çok kişinin bunu kabul ettiğini ve tarifenin altında aylık ücret aldıklarını öğrendim. Yapılmaması gerektiğini bilerek, tarifenin altında aylık ücret almanın sakıncaları nelerdir? Bu durumda dava vs olmadığı durumlarda makbuzu mesela " çağrı üzerine danışma ücreti" vs gibi kesmek durumu kurtarır mı? Tavsiyelerinizi merak ediyorum
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi