Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Hukukçu olmayan üyelerimizin hukukla ilgili sorularına ayrılmış iletişim alanı. Lütfen Dikkat : THS bir hukuki danışmanlık sitesi değildir ve bu foruma da "hukuki danışma" niteliği taşıyan sorular yöneltilemez. Alanda soru sormadan önce lütfen Hukuk Soruları Alanı Kural ve İlkelerimizi okuyunuz.

Hukuki Danışmanlık Hizmeti

Yanıt
Old 15-04-2007, 20:45   #1
tayyare

Kitap Hukuki Danışmanlık Hizmeti

Ben üniversite'den yeni mezun kendi işini kurmaya çalışan bir girişimci olarak hukuk danışmanlığı hizmeti almak istiyorum şirketime. Danışmanlığa ayırdığım bütçeyi yönetim danışmanlığı, insan kaynakları danışmanlığına değilde hukuk danışmanlığına yatırmak istememin nedeni hukukun her şeyin başı ve sonu olduğunu düşünmem ve başından hukuki temelleri tam oturtamyınca gerek anlaşmalarda gerek iş ilişkilerinde daha sonra ortaya geri dönüşü çok zor olan maddi ve manevi sorunlar çıkacağına inanıyorum. Bu yüzden işlerimde hukuksal olarak kendimi olabildigince güvence altına almak için hukuk danışmanlığı hizmetini çok önemli görüyorum.
bu noktada avukatlık mesleğini yıllardır icra eden sizlerin bu genç girişimciye tavsiyeleri neler olabilir hukuk danışmalığı konusunda?
mesela bir den fazla şirketten hukuk danışmanlığı alsam siz hukukçular "sadakatsizlikten" dolayı rahatsız olur musunuz?
veya hukuk danışmanlığı şirketleri arasında para tuzağı olanlar var mıdır?
iyi hukuk danışmanı başarısız hukuk danışmanı diye kavramlar olabilir ?
hukuk danışmanlığı hizmeti alırken neye dikkat etmeliyim?
şirkette full time bir avukatla çalışsam, büyük sorunlarda işleri avukatım büyük hukuk ofislerine yönlendirse büyük hukuk ofisleri aynı zamanda fiilen kendi avukatımla çalıştığım için huzursuz olur mu yoksa daha da heyecanla mı karşılarlar beni
hukuka meraklı ve hukuk eğitimi almamış ben şirketime içtihat kararlarını içeren yazılım alsam (ön araştırma için) işi abartmış olup paramı boşa mı harçamış olurum...
saygılar...
Old 16-04-2007, 08:44   #2
ISIL YILMAZ

Sn. tayyare,

Hukuk danışmanlığı vermek iddiasındaki "şirketler" yasal zeminde kurulmamıştır. Avukatlıkta şirketleşme, şu anki mevzuata göre mümkün değildir. Bu nedenle, ve hukuka bu kadar saygılı olduğunuz düşünülürse, şirketlerden uzak durmanızı öneririm. ( Şirket mevzuunda diğer hukukçuları rahatsız eden konunun adı sadakatsizlikten çok haksız rekabettir. )

Bir hukukçu ile çalışmaya başlama kararınızın çok yerinde olduğunu düşünüyorum. Memleketimizde, genellikle işler arap saçına dönmeden hukukçulara, özelinde avukatlara başvurulmaz. Oysa, işin en başından bir meslektaşımızla çalışırsanız, birçok önleyici hukuki tedbir alınacak ve işleriniz kolaylaşacaktır, inancındayım.

Şirkette full-time bir avukat istihdam etmek veya halihazırdaki bir avukatlık bürosundan hizmet almak tamamen sizin tercihiz. avukatlık mesleği güven ilişkisi üzerine kurulu olduğundan güvendiğiniz bir avukatla çalışmanızdan başka önerilebilecek birşey yok. Ancak, şirkette çalışan kadrolu avukatınız olursa ve yanında serbest bürolardan uzmanlık alanlarına göre hizmet almak isterseniz bence yönlendirmeyi o yapmalıdır. Böylece, rahat çalışabileceği ve bilgisine, kişiliğine güvendiği hukukçuları tercih edecek ve hukuk biriminiz sorunsuz işleyecektir. Normal şartlar altında, bu şekilde çalışan hukukçuların biribirlerinden rahatsız olacaklarını düşünmüyorum.

Başarılı - başarısız hukuk danışmanı elbette olabilir. Başarılı bir hukuk danışmanı, bana göre, özel hukuk ( şirket ihtiyacı bakımından alan daha da belirginleşebilir ) bilgisi olan, mevzuatı güncel olarak takip eden, meselelere ticari açıdan da bakmayı bilen, doğru teşhislerle önleyici tedbirleri alabilen ve şirketteki yöneticileri bu anlamda uyaran, yönlendiren hukukçudur. Başarısız hukuk danışmanı ise, şirkete seyirlik bir malzeme gibi bakan, durumdan vazife çıkarmayıp, önüne sorun gelmesini bekleyen hukukçudur.

Ayrıca, içtihat programı almaktan bahsetmişsiniz, bu konuya da değinmek istiyorum. Elbette almanızda bir sakınca yok. Ancak, bu programı mutlaka hukukçulara danışarak almanız gerekir. Ayrıca, söz konusu programları kullanırken alan dışı biri olarak dikkatli de olmalısınız. zira bu programlarda yer alan kararlar genellikle, öğretme, blgi verme amacı taşımaz, konuyu zaten bilenlere hitap eder. Bildiğiniz gibi, en iyi enstrüman bile onu çalmasını bilmeyen kişinin elinde yararsızdır.

Para tuzağı meselesine gelince, şunu söylemek isterim. Avukatlık, ucuza mal edebileceğiniz bir hizmet değildir. Önemli olan konu ile ilgili en doğru hukukçudan faydalanabilmenizdir. Çoklukla, avukata ödenen miktar ( sizin ihtiyacınıza uygun olarak, danışman olarak ödenen aylık ücretten bahsediyorum ) birçok sorunu bertaraf edeceğinden , sizi ek maliyetlerden ve külfetten kurtaracaktır.

Saygılar.
Old 20-04-2007, 01:35   #3
bertrand

Selam,

Önleyici hekimlik işlevi ne ise ülkemizde yerleşmesi gereken ve yavaş yavaş iş sahiplerinin de farkına varmaya başladığı hukuki danışmanlık hizmetine verdiğiniz değerden dolayı öncelikle kutlarım.

Şirketleşme ne yazıkki ülkemizde (bence anlamsız şekilde) avukatlar için mümkün değil. Ancak ülke bazında birden fazla ilde faaliyet gösteren toplam personel sayısı 100 ün üzerinde ve sadece sigortalı çalışan avukat sayısı 50 yi geçen büyük hukuk büroları mevcut. Elbetteki bu çapta potansiyele sahip bürolarla çalışmanızın size sağlayacağı avantajı sanırım kimse inkar etmeyecektir.

Hukuk nosyonuna sahip olmadan hukuki eser veya mahkeme içtihatları okumak size bazı noktalarda zarar verebilir. Temel itibariyle yoruma dayalı bir bilim olan hukukta, bir uzmandan fikir ve görüş almadan işlem yapmamanız sizin yararınıza olur her zaman.

Saygılar.
Old 08-05-2007, 21:07   #4
AV.ZAFER TUNCA

Merhabalar,
öncelikle üniversiteyi yeni bitirmiş bir girişimci olduğunuz için, yani genelin aksine bir şeyleri kendi kendinize yapmaya cesaret ettiğiniz için sizi tebrik ediyorum. kutlanası bu özelliğiniz yanında, aslında çok daha önemli olan ve sizin başarılı olacağınızı gösteren diğer özelliğiniz ise başarının basamaklarını ve yollarını kavramış olmanız. gerçekten günümüzde sosyal, ekonomik ve ticari ilişkiler böylesine karmaşıklaşmışken, girişimci olmaya çalışıp da, hukuki destek almadan yola çıkan insanlarımız maalesef büyük yıkımlarla karşılaşıyor. hukukun en temel ilkesi, "kanunu bilmemek mazeret teşkil etmez"dir. kurumsallaşmasını başarıyla tamamlamış olan tüm gelişmiş ülkelerde çok kaliteli bir hukuk danışmanlığı sözkonusu. biz de ise bu alan daha yeni yeni ve acı tecrübelerin artması sonucu emeklemeye başladı.
hukuk danışmanlığı,girişimciler için, sokağa çıkan insanın ayakkabı giymesi gibi gereklidir. aksi halde 2 adım sonra ayağınıza bir şey batacak demektir.
hukuk danışmanlığının kalitelisi,kalitesizi tabiki vardır. büyük danışmanlık büroları normalde çok kaliteli sanılırlar. halbuki normal bir bürodan hiçbir farkları yoktur. avukatlıkta yerleşmiş bir söz vardır: "en iyi avukat çok para kazanan avukattır." işte büyük bürolara iyi denmesinin asıl sebebi budur. çünkü bu büro sahiplerinin çevreleri geniştir. bünyesinde fazla sayıda avukat barındırır, çünkü iyi kazanmaktadır. adı para kazandırdıkça, parası da ün yapmaktadır. böyle bir düzen var yani. siz böyle bir büroyla anlaştığınızda tüm avukatlar sizin için çalışacak ve size seferber olacak sanmayınız.
açıkçası benim tavsiyem, ticaret yapmayı düşünüyorsanız, ticaret hukuku alanında daha yoğun çalışan-belli derinlikte uzmanlaşmış-, tanıdığınız veya tavsiye edilen, güvenilir başarılı bir avukatla ya da bir avukatlık ortaklığıyla çalışmanız. böylece hem sizin danışmanlık maliyetiniz daha uygun olacak, hem sizin işlerinize gerekli özen gösterilicek hem de anlaşmazlıklar yaşama ihtimaliniz daha az olacaktır. hem böyle bir durumda, avukatınızdan her türlü işlemden e mail vs. yoluyla haberdar edilmek istediğinizi söylerseniz, iki taraflı güven ortamında, gayet temiz ve sorunsuz bir avukatlık hizmetine ulaşabileceğinizi tahmin ediyorum.
size son olarak ne olursa olsun düşüncelerinizden vazgeçmemenizi ve yakınlarınıza bunun önemini anlatmanızı tavsiye ediyorum. malum, erken teşhis hayat kurtarır))
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi