Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

farklı illerde boşanma davası görülebilir mi?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-04-2011, 21:36   #1
Konuk

Varsayılan farklı illerde boşanma davası görülebilir mi?

merhaba.bir yıllık sorunlu bir evliliğim vardı.ayrılma kararı aldık ve farklı ildeki ailemin yanına döndüm.boşanma davası için onun bulundugu yere gitmek onunla görüşmek istemiyorum fakat avukat tutacak durumda da değilim.ve barodan avukat talep etmek için davayı açacağı şehre gidecek maddi durumum yok.
1.boşanma davamız farklı illerde sürebilir mi? o bulunduğu şehirde ben bulunduğum şehirde davaya katılabilir miyim?
2.evlenirken ailemin bana verdiği ve eşimin rızam olmadan sattığı ziynet eşyalarını geri alabilirmiyim?
3.boşanma davası açmak için bir ücret ödeniyor mu? anlaşmalı boşanmamız mümkün değil taleplerimi reddetti.bende hakkım olanı almak istiyorum.davayı maddi durumunu öne sürerek ücret ödeyemeyeceği için açmayı erteliyor.
tesekkürler.
Old 02-04-2011, 23:41   #2
Av.M.Yücel

Boşanma davanızda kendinizi bir avukat meslektaş vasıtasıyla temsil edecek gücünüz yok ise bulunduğunuz il barosuna müracaat edip gerekli belgeleri sunmanız halinde tarafınıza Adli Yardım'dan bir avukat görevlendirilir. Ancak unutmayınız ki ikamet ettiğiniz il barosuna başvurmalısınız.
1- Boşanma davası iki ayrı ilde devam ediyorsa şayet bu durumda konusu, tarafları aynı olan iki dava söz konusu olacağından mahkemece davaların birleştirilmesine karar verilebilir. Bu durumda taraflardan hangisi davasını önce açmış ise davalar o davanın görüldüğü mahkemede görülür. Boşanma davalarında genel yetki kuralı her ne kadar davalının ikametgahında davanın açılacağı şeklinde ise de tarafların son olarak 6 ay süreyle ikamet ettikleri yer mahkemesinde de dava açılabilir.
2- Eşya alacaklarınız için ayrı bir dava açmalısınız.
3-Her davada olduğu gibi boşanma davasında da birtakım açılış masrafları ( başvurma harcı, tebligat masrafları vs.) olacaktır. Şayet bulunfuğunuz il barosundan tarafınıza bir avukat görevlendirilirse o avukat eliyle veya davanızı kendiniz açacak iseniz bizzat boşanma davanızın görüleceği mahkemeye hitaben Adli Yardım talep dilekçesi vermelisiniz. Bu durumda yapacağınız masrafların mahkeme ara kararı ile tarafınıza iade edilmesine karar verebilir. Ücretten kastınızın "nafaka" olduğunu düşünerek şunu söyleyebilirim : Eğer çalışmıyorsanız ve herhangi bir geliriniz de bulunmuyorsa kendiniz için ve velayete muhtaç çocuklarınız için tedbir nafakası talebinde bulunabilirsiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi