Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

polis avukatlık bürosuna izinsiz girip kimlik sorabilirmi?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-02-2008, 10:43   #1
av_meliha

Önemli polis avukatlık bürosuna izinsiz girip kimlik sorabilirmi?

ben meslekte yeni bir avukatım.bir işyerinin yarısını avukatlık bürosunu olarak kiraladım diğer yarısı ise benden bagımsız bi şirketin kulllanımında.bu sabah polisler A...Ş... adında bir bayı aramak için işyerimize geldiler ve kapıyı elemanlardan birisi açtı.polis herkese bağıra çağıra konuştu bulundugum yerden seslerini işittim.Kimse A....Ş... denen şahsı tanımıyor bilmiyor.İddialarına göre burası adres gösterilmiş.Dış Kapıda avukatlık tabelam olmasına rağmen polis paldır küldür izinsiz bir şekilde benim odama girdi ve kimlik göster diyerek kaba bir şekilde bağırdı.Kim olduğunu sordugumda ''polisim ''yanıtını verdi. Duvarda ruhsatımı göstermeme hatta ayrıca kimlik göstermeme rağmen avukatlık kimliği de istedi avukat olduguma ikna olmadı.Aranan A.....Ş.... adlı (erkek)şahsa ne kadar benzerliğim var ve olma o olma ihtimalim ne kadar ama bana şüpheli muamelesi yaptı. Bu süre zarfında da kaba şekilde konuşmalar oldu.Kendisi büroyu her yerinin gözleriyle inceledi.Büromu kesinlikle arayamayacağı konusunda uyardım.Uyarmasaydım belki ona bile teşebbüs edebilecekti.Sizce Av.Kanunu 58 benim olayımı kapsarmı?polisin kimlik sorma yetkisi var ama bu yetki anlattıgım şekliyle kötüye kullanılmış olurmu?
Old 28-02-2008, 13:41   #2
denipre

Sayınmeslaktaşım başınıza gelenlere üzüldüm.ancak size kimlik soran memura resmi kıyafetli dahi olsa sizinde kimlik sormanız,en azından sicl numarasını kaydetmeniz gerekirdi.Bu yolla ilgili memeur hakkında savclığa şikayet edebilir.durumu baronuza da bildirip kendilerinin müdahil olmasını sağlayabilirdiniz.Ancak belirttiğim üzere memurun kimliğini veya bağlı olduğu amirliği biliyorsanız tanılarınızın da ismi ile beraber savclığa suç duyurusunda bulunun.Mesleğinizin başında savunmaya kendi haklarınızdan başlayın ,kolay gelsin...
Old 28-02-2008, 13:47   #3
Av.Cengiz Aladağ

Sayın meslektaşım, öncelikle geçmiş olsun. Hoş bir olay değil. Sizin de belirttiğiniz gibi 1136 sayılı yasanın 58 maddesine göre avukatların bürolarının aranması usulü farklıdır. Ancak sorunuzdan anladığım kadarıyla, büronuzu başka bir işletme ile aynı yerde, ayrı oda(lar) şeklinde. Dış kapıda tabelanızın olduğunu yazmışsınız ama iç kapıda (oda kapısında bir tabela var mı, belirtmemişsiniz. Yine neden doğrudan avukatlık kimliğinizi göstermediğinizi de anlamadım. Bu hususlar açıklığa kavuşursa daha sağlıklı bir değerlendirme yapılabilir diye düşünüyorum.
Old 28-02-2008, 13:54   #4
av_meliha

sayın denipre alakanız için çok teşekkür ederim..sivil kıyafetlilerdi. zaten ne olup bitigini anlayamadan kaba şekilde hareket edip emirler yagdırıyolardı kim olduklarını sordum kimlik istedim uzaktan tuttu polis kimliğini belirten amblem vardı ama o ortamda tam olarak ismini göremedim sonrasında adını alma fırsatım olmadı.dediğim gibi zorbalık ve kaba konuşmalar hızlı hareket etmeler söz konusuydu.
Cengiz bey size de çok teşekkür ediyorum.Evet dile getirdiginiz şekilde işyeri ayrı odalar şeklinde kullanımda.Hem içeride hem dışarıda tabelam mevcut.Belki meslege yeni başlamanın verdigi bi duyguyla cok sogukkanlı davranamadım,ne yapacagım konusunda tereddüt ettim çünkü olaylar beklemedigim bi anda ve aniden gelişti.Sadece kimliğimi göstermem yetmedi.Avukatlık kimliğim henüz çıkmamıştı eski stajyer kimliğim ve baro kartı gösterdim ruhsatımı gösterdim ama benim aranan (erkek) şahısla bi benzerligim olamazdı.en çok üzüldüğüm nokta bir avukata şüpheli muamelesi yapılmasıdır..
Old 28-02-2008, 18:03   #5
mavikaranlık

sayın meslektaşım niye onu yapmadınız niye bunu yapmadınız demek yerine kısa ve net şekilde yardımcı olmaya çalışayım... o polisin sicil numarası ya da adı elinizde yoksa tanıklarınızı da gösterip kişinin tespit edilmesi talebinizle savcılığa başvurun kamu davası açıldığında bağlı bulunduğunuz il barosundan davaya müdahil olmasını isteyin
Old 28-02-2008, 19:26   #6
Av.Barış

Polisler kolay kolay büroya gelmiyor.Gelmesi için önemli nedenlerin olması gerekir.
Gelen kişiler acaba polis mi, yoksa bizimde başımıza musallat olan keşif için gelen hırsızlar mı onu öğrenmek gerekiyor.Kimliklerini sorduktan sonra keşke bunları yapsaydınız.
Burada bizimde başımıza geliyor.Önce gelip danışma bahanesiyle büroya bakıyolar akşam da biz gidince giriyorlar
Geçmiş olsun...
Old 28-02-2008, 21:56   #7
Av. Fatih KARACA

Sn. Meslektaşım geçmiş olsun.
Gelen görevliye kimlik sormak, şayet polis ise arama kararı, yanında savcı ve baro temsilcisi olup olmadığını sormak, şayet yoksa dışarı çıkmasını istemek, direnirse zor kullanmak, varsa silah çekmek gerekir diye düşünüyorum. Farkındayım, bu kadar sert bir tepkiye gerek var mı diye düşünüyorsunuz. Ertesi gün bir otoyolun kenarında, kanlar içinde bulunmaktan evladır.
Old 28-02-2008, 22:01   #8
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av. Fatih KARACA
Gelen görevliye kimlik sormak, şayet polis ise arama kararı, yanında savcı ve baro temsilcisi olup olmadığını sormak, şayet yoksa dışarı çıkmasını istemek, direnirse zor kullanmak, varsa silah çekmek gerekir diye düşünüyorum. Farkındayım, bu kadar sert bir tepkiye gerek var mı diye düşünüyorsunuz. Ertesi gün bir otoyolun kenarında, kanlar içinde bulunmaktan evladır.

Katılıyorum. Cevap bu kadar kısa ve net.

Saygılarımla
Old 29-02-2008, 09:29   #9
Av.Bülent AKÇADAĞ

Öncelikle geçmiş olsun, gerçekten hiçte hoş olmayan bir durum ile karşılaşmışsınız. Bence bu konuda savcılığa suç duyurusunda bulunmalısınız.

Alıntı:

Silah çekme dışındakiler benimde kafama yattı ama alimallah silahı çekersin büro içerisinde çatışma falan çıkar, sonra gazetelerin 3. sayfasına haber oluruz "1 terörist silahıyla birlikte ele geçti" diye.

Alıntı:
en çok üzüldüğüm nokta bir avukata şüpheli muamelesi yapılmasıdır..

Değerli üstadım Av. Ömer KAVİLİ duymasın bu konuyu
Old 29-02-2008, 19:34   #10
av_meliha

konuyla ilgilenen tüm meslektaslarıma cok tesekkur ediyorum.cok dogru tesbıtler yapmıssınız genel olarak av.kanunu 58 in içeriğinden bahsetmıssınız.yalnız benım merak ettıgım konus su: polısın kanunla duzenlenen ve avukat ıstısnası ıcermeyen önleme aramalarında kımlık sorma yetkısı bulunmakta.bahsettıgım sey avukatlık burosunun aranması degıl avukata kımlık sorulmasıdır. 58. maddedekı avukat yazanelerı ve konutlarının ancak mahkeme kararı ıle ve cumhurıyet savcısı denetımınde baro temsılcısının katılımı ıle aranabılecegı maddesı genıs yorumlanarak avukat yazanelerıne ızınsız gırılmesını kapsarmı.ben kapsayabılecegı dusuncesındeyım cünkü:masamda ve odamın dıger yerlerınde muvekkıllerıme aıt görülmesi cok muhtemel belgeler vardı ustelık bılgısayarımdada uzerınde calıstıgım gızlı dılekcem vardı daha öncedende ıfade ettıgım gıbı polısler o karmasa da heryere baktılar.sır saklama yukumlulugumuz dusunulurse böyle bır ıhlal gerceklesmısmıdır ve sözune ettıgım madde yasadıgım olayı kapsarmı.ayrıca sılahım yok.eger sılahım olupta kullanırsam(kı kullanmam cok korkarım ve elıme hıc almadım) bahsettıgınız zararlardan daha buyuk zararlara sebebıyet verebılrım.benım acımdan saglıklı olmaz
Old 01-03-2008, 13:29   #11
Av.Bektaş Salim Topbaş

Varsayılan okuduğunu anlamak

bahsettıgım sey avukatlık burosunun aranması degıl avukata kımlık sorulmasıdır. 58. maddedekı avukat yazanelerı ve konutlarının ancak mahkeme kararı ıle ve cumhurıyet savcısı denetımınde baro temsılcısının katılımı ıle aranabılecegı maddesı genıs yorumlanarak avukat yazanelerıne ızınsız gırılmesını kapsarmı.ben kapsayabılecegı dusuncesındeyım av_meliha

yukarıda cevap veren meslektaşlar gayet güzel cevap vermişler ben de aynı fikirdeyim lakin sayın av.meliha hanım yukarıya bir kısmını aldığım yazınızdan hiçbir şey anlamak mümkün değil doğrusu ne sorduğunuzu anlayamadım.
Old 03-03-2008, 09:43   #12
av_meliha

Ben net ifade edemedimn sanırım.Polisle girdiğim tartışmada polis ısrarla ''ben senin büronu aramıyorum esyalarını aramıyorum sadece kimlik soruyorum benim buna yetkim var'' dedi.Ben orda acaba av:kanunu kapsamına bu girmezmi diye tereddüt yasadığım için bu talihsiz durumda yapılması gerekenleri yapamadım.Cuma da dahil olmak üzere haftasonu seminerdeydim ve seminer veren meslekte tecrübeli avukatlarımızdan birinin de başına böyle bir olay gelmiş.Kendisi bu olayın Av.K. 58 kapsamında degerlendirilebileceğini kesinlikle büroya giremeyeceğini belirtti nitekim kendisi de girmelerine izin vermemiş.Sizlerin benim için değerli görüşlerinizi aldıktan sonra emin olun böyle bir olay tekrarlanırsa kendimden emin olarak karşı tavrımı geliştireceğim.Beni aydınlattığınız için çok teşekkür ediyorum..
Old 13-03-2013, 10:59   #13
Av.Hatice Sarıbardak

Alıntı:
Yazan Av. Fatih KARACA

Aynen katılıyorum.Böyle bir durum karşısında ben de aynısını yapardım.Tepkinin ağır olması durumunda tereddüt etmez,savunma sınırlarını aşmayacak şekilde tetiğe de basardım..
Old 13-03-2013, 13:22   #14
Av. Fatih KOCATÜRK

Konuya atılan son mesajlardaki şiddet "eğilimini" kınıyorum. Şiddet "yanlılığı" değil belki, hatta ben de öyle bir durumla karşılaşsam yapacağım şeyler belki çok farklı olmaz fakat her ne olursa olsun "tetiğe basardım" ibaresini kullanmak basit bir mevzu olmamalı bence. Ortada bir olay yokken, faraziye üzerine "yapardım, ederdim" diye bahsedilecek birşey değil bir İNSANI vurmak, SON ÇARE olarak, ani bir içgüdü ile yapılacak birşey olmalı diye düşünüyorum. Saygılarımla.
Old 13-03-2013, 13:53   #15
Av. Engin EKİCİ

Somut durum üzerinde yorumda bulunmayacağım. Ancak gerçekleşmiş bir olayı, katkı sunmak adına paylaşmak isterim:

Başbakanın, büromun bulunduğu şehir meydanındaki mitingi öncesinde resmi kıyafetli polis memurları, bölgedeki meydana bakan tüm iş merkezlerindeki bürolara girerek inceleme faaliyeti yapmaktaydı.

Büroma gelip, "içeriye bakmamızda sakınca var mı?" diye sordular. Cevaben "sakınca bulunmamakla birlikte, arama kararı bulunmadığından girmenize izin veremeyeceğim" dedim. Israr etmeksizin, "pankart ya da herhangi bir zararlı materyal bulunup bulunmadığına bakıyorduk da" diyerek gittiler.

"Büronuza girmek durumundayız, burada başbakanın güvenliği söz konusu" deyip izin almaksızın büroya dalmaları durumunda buna karşı çıkacağımdan ve şikayetçi olacağımdan emin olmakla birlikte, şikayetimden lehime bir sonuç çıkacağından o kadar emin olmazdım.

Saygılarımla..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi