Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Aidat ödemeyen kiracı için site yönetimi tarafından izlenebilecek yollar nelerdir?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-02-2023, 17:11   #1
Avma98

Varsayılan Aidat ödemeyen kiracı için site yönetimi tarafından izlenebilecek yollar nelerdir?

Merhabalar, bir site yönetimi adına aidatları ödenmeyen daireler için ihtarname çekeceğim. Fakat bu hususta birkaç sorum var.

1- Bu ihtarı ev sahibine mi göndermeliyim yoksa kiracıya mı?

2- Bildiğim kadarıyla aidat ödemesi için ihtarname zorunluluğu yok fakat bu konuda bilgi karışıklığı da mevcut. Tek ihtarname yeterli mi yoksa 3 ihtarname gönderilmesi sonucu diğer yollara mı başvurmak gerekmekte.

3- İhtarname içeriğinde, ödeme yapılmaması halinde yasal yollara başvurulup vekalet ücreti ile masrafların muhataba yansıtılacağını bildireceğim fakat ayrıca ihtarname için yapılan vekalet ücreti ve masraflar da aidat borcu yanında ayrı bir kalem olarak talep edilebilecek midir?

4- İhtarnameden sonuç alınamaması halinde icra takibi yolu yerine kiracının tahliyesi talebi ile yönetim olarak dava açılabilir mi? Yoksa yönetim sadece dairenin satışının talep edilmesi yoluna mı gidebilecektir?

Şimdiden çok teşekkürler meslektaşlarım
Old 13-02-2023, 18:09   #2
Admin

İhtara ihtiyacınız olduğunu düşünmüyorum. Aidatı tahsil için doğrudan icra takibi yapabilirsiniz.(KMK 20. madde 4. fıkra).

Kira miktarıyla sınırlı olmak üzere KMK 22 gereğince kiracıya da takip yapabilirsiniz. Müteselsil sorumluluk olduğundan uygulamada genellikle her ikisine birden takip yapılır.

Aidatın ödenmemesi tek başına kiracıyı tahliye nedeni değildir. KMK 25/a'nın şartları oluştuysa mülkiyetin devri talep edilebilir.
Old 13-02-2023, 18:20   #3
Avma98

Alıntı:
Yazan Admin
İhtara ihtiyacınız olduğunu düşünmüyorum. Aidatı tahsil için doğrudan icra takibi yapabilirsiniz.(KMK 20. madde 4. fıkra).

Kira miktarıyla sınırlı olmak üzere KMK 22 gereğince kiracıya da takip yapabilirsiniz. Müteselsil sorumluluk olduğundan uygulamada genellikle her ikisine birden takip yapılır.

Aidatın ödenmemesi tek başına kiracıyı tahliye nedeni değildir. KMK 25/a'nın şartları oluştuysa mülkiyetin devri talep edilebilir.

Çok teşekkürler meslektaşım bu cevaplarınızı not alıyorum . Yönetim ihtarname gönderme konusunda ısrarcı, ihtarname ile ilgili sorular hususunda bir bilginiz var mıdır acaba?
Old 15-02-2023, 11:37   #4
Admin

Zorunlu olmadığı halde ihtarname gönderecekseniz, gönderebilirsiniz tabii. Ama bunun masraflarını karşı taraftan isteyemezsiniz diye düşünüyorum, çünkü gönderilmesi hukuken gerekli değilken gönderiyorsunuz. (Hukuken gerekli olsaydı bile ihtarname masraflarını isteyebilir miydiniz o da ayrı bir tartışma konusu gerçi).

Hukuken gerekli olmayan bir ihtarı gönderirken muhatap seçimi de size ait tabii, birine veya her ikisine de gönderebilirsiniz.
Old 15-02-2023, 22:10   #5
akrd61

Değerli meslektaşım
Şahsi görüşüm hukuken gerekli olmayan bir ihtarname çekmek zorunda değilsiniz, müvekkiliniz sizden fazla hukuk bilgisine sahip değil kabul ediyorum, ki eğer sizden fazla hukuk bilgisine sahip olsa idi icra takibi yapmak için size gelmez idi.Kendisini bir hukukçudan daha bilgili zannedip hukuken gerekli olmayan bir şeyi yaptırmakta ısrar eden müvekkilin her dediğini yapmak bence avukatlık ile bağdaşmıyor yine yineliyorum bu benim şahsi görüşüm.
Ben olsam ne yapardım ki birçok kez kendisini Avukattan daha avukat sanan müvekkillere de yaptım da

Yönetim kurulu adına YK başkanına
__Madem hukuk konusunda engin bilgiye sahipsin bunu neden istediklerini ki sorarım muhtemelen cevap veremeyecekler
__kendisinin ihtarname çekmesini, hatta ihtarname şeklinde değil de iadeli tahhütlü bildirim şeklinde de yapabileceklerini
__kendisine İllaki yapacağınız takip açısından hukuken hiçbir etkisinin olmadığını izah eder
__ Şayet yine ısrar ediyorsa, kendilerine teşekkür eder takibi kendilerinin yapmasını tavsiye ederim.

Ama yine de son karar sizin meslektaşım...

Unutmayın, şayet bir hukukçu değil ise müvekkiliniz hukuki konularda sizden bilgili değildir, sizi yönlendirmesine izin vermeyin, siz onu yönlendirin.

Kolay gelsin....
Old 16-02-2023, 22:24   #6
AHMET01

Yönetimin ihtarname çekilmesini istemesinin nedeni borçlular çekinerek belki borçlarını öderler düşüncesi. Bu sayede fazla masraf yapmamış olurlar. Ayrıca karşı taraf vekalet ve icra masraflarını ödediğinde ise yönetimle araları daha fazla bozulmakta ve gerginliklere, tartışmalara sebebiyet vermektedir. Emeğinizin karşılığını öderlerse önce bu yolu da deneyebilirsiniz. Yönetimlerin diğer bir amacı Avukat Bey ne yaptınız ki? bir kaç satır yazı gönderdiniz deme zeminini oluşturarak fazla para vermek istememeleri.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi