Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

eşimden ayrılmak istiyorum

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-09-2011, 01:34   #1
Konuk

Varsayılan eşimden ayrılmak istiyorum

iyi günler. Ben 27 yaşında öğretmenim. yaklaşık 5 yıllık evliyim. eşim evle ve çocukla ilgilenmez. kızımın her türlü ihtiyacını ben karşılarım. sağlıkçı olmasına rağmen çocuğumun sağlığıyla da ilgilenmez. ilk günlerden başlayarak hamileliğim de dahil evliliğim boyunca şiddet gördüm. bir defasında eşim tarafından burnuma darbe aldım çatlak oluştu. Arada yine çok kez şiddet gördüm. Son olarak kulağıma bir darbe aldım. yine doktora gittim ancak ailemin baskısı nedeniyle rapor almadım. her iki olayda da darbenin farklı bi nedenden olduğunu söylemek zorunda kaldım.Bu olay sonrası evi terk ettim zaten 4 ay boyunca evden kovdu boşan dedi direndim. 1 aydır ailemin yanındayım. Hemüz boşanma davası yok. benim sorum şu;
1. o maaşımı ve altınlarımı alarak bir iş yeri aldı. Hak talep edebilir miyim? Başkasının üzerine devrederse nasıl hak araya bilirim?
2. 4 yaşında bir kızımız var davayı ben açarsam kızım için nafaka alamazmıyım?
3.onun banka hesabında yüklü miktarda para var hak talep edebilir miyim?
4. Gelir durumu iyi olmasına rağmen benden nafaka alabilir mi?
Old 17-09-2011, 09:21   #2
Av.Ali ŞAN

1- Ispat etmeniz koşulu ile talep edebilirsiniz
2-kızınız için nafaka talep edebilirsiniz.
3-bankada bulunan para boşanma davasının konusunu oluşturmayıp, mal davası (rejimi) konusunu ilgilendirmektedir. İlgili paranın edinilmiş mal kapsamında olması halinde bu para üzerinde payınız oranında talep hakkınız mevcut. Ancak bu konunun görülmesi için ilk olarak boşanma davasının sonuçlanması gerekmektedir.
Gelir durumu sizden iyi ise alamaz, siz ancak koşulları varsa alabilirsiniz!
Old 17-09-2011, 09:35   #3
kezzy

Sayın katılımcı;

Eşinize boşanma davası açma hakkınız vardır. Açtığınız bu davada, boşanmaya yol açan olaylarda eşinizin KUSURLU olduğunu kanıtlamalısınız. En yakın akrabalarınız dahil şahit delilinden ve varsa yazılı delillerden yararlanabilirsiniz.

Boşanma davası ile birlikte maddi ve manevi tazminat, çocuğunuzun velayetini, onun ve kendiniz için öncesinde TEDBİR, kararın kesinleşmesinden sonra ise YOKSULLUK ve İŞTİRAK nafakaları olarak devamını isteyebilirsiniz.

Maaşınızı ve altınlarınızı alarak işyeri aldığını belirtmişiniz. Eşlerden biri diğerine ait bir malın edinilmesine, iyileştirilmesine veya korunmasına hiç ya da uygun bir karşılık almaksızın katkıda bulunmuşsa, tasfiye sırasında bu malda ortaya çıkan değer artışı için katkısı oranında alacak hakkına sahip olur.

Sayın Katılımcı;

Mal rejimi ve boşanma davalarının ayrıntıları gereği hak kaybına uğramamak için her aşama muhakkak bir avukattan DOĞRUDAN hukuki destek almanız gerektiğini önemle hatırlatırız.

Saygılarımla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi