Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tüketim Ödüncü Sözleşmesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-03-2014, 22:32   #1
AVUKAT ARZU

Varsayılan Tüketim Ödüncü Sözleşmesi

Merhaba
Benim sorum,"tüketim ödüncü sözleşmesi" ile ilgili. Tüketim ödüncü sözleşmesinde bilindiği üzere; ödünç verenin bir miktar parayı ya da tüketilebilen bir şeyi ödünç alana devretmeyi, ödünç alanın da aynı nitelik ve miktarda şeyi geri vermeyi üstlendiği sözleşmedir. sorum şu;eğer, para değil de tüketilebilen başka bir şey ödünç verilmiş, ödünç veren bu mala ilişkin fatura kesmiş, kayıtlara işlenmiş, ödünç alanda bu ürünün tam bedelini ödemiş ise, ancak taraflar arasındaki sözleşme de yine de ürünün iade edileceği yazıyorsa taraflar arasında tüketim ödüncü mü vardır? yoksa karma bir sözleşme mi vardır. taraflar arasındaki sözleşmede anlaşmazlık halinde malın kg fiyatı belirlenmiş ve bu bedelin tamamı ödünç alan tarafından ödenmiş ise, ödünç alan malı iade etmese, ödünç alan tazminat talep edebilir mi ?
Old 04-04-2014, 16:03   #2
Av.Nevra Öksüz

Sayın Avukat Arzu,
Alıntı:
Yazan AVUKAT ARZU
...eğer, ... tüketilebilen başka bir şey ödünç verilmiş, ödünç veren bu mala ilişkin fatura kesmiş, kayıtlara işlenmiş, ödünç alan da bu ürünün tam bedelini ödemiş ise, ancak taraflar arasındaki sözleşme de yine de ürünün iade edileceği yazıyorsa taraflar arasında tüketim ödüncü mü vardır? yoksa karma bir sözleşme mi vardır. taraflar arasındaki sözleşmede anlaşmazlık halinde malın kg fiyatı belirlenmiş ve bu bedelin tamamı ödünç alan tarafından ödenmiş ise, ödünç alan malı iade etmese, ödünç alan tazminat talep edebilir mi ?
Koyulaştırdığım kısımlardan dolayı mı malın bedelinin tamamen ödendiğini belirtmektesiniz? Yoksa:
Ödünç alan, ödünce konu malın bedelini+sözleşmede kararlaştırılan bedelini olmak üzere mükerrer ödeme mi yapmış?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi