Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

boşanma davasında davlı türkmenistan vatandaşı olan tarafa ulaşılaması nedeniyle tebligat

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-04-2014, 13:00   #1
av.sonay

Varsayılan boşanma davasında davlı türkmenistan vatandaşı olan tarafa ulaşılaması nedeniyle tebligat

Sayın meslektaşlarım öncelikle hepinizin ilgi alakasına teşekkür ediyorum.Yargıtay kararlarında pek rastlamadığım bir durumla ilgili benzer dava süreçlerini yaşamış meslektaşlarımının tecrübelerine ihtiyacım var. Bahse konu olayımda müvekkilimin eşi Türkmenistan vatandaşıdır ve 1 yıldır evli bulunmaktadırlar, lakin evliliğin ilk üç ayından sonra eşi Türkmeistan a gitmiş ve tekrar dönmemiştir benim fikrimce türk vatandaşlığına geçmek için evlenmiş olan davalı vatandaşlık için gerekli süreyi doldurmak için gitmiş olup boşanmaktan kaçınmmaktadır bu durumda karşı tarafın duruşmaya katılmaksızın boşanma kararı verilebilir mi ve tebligat ne şekilde yapılmalıdır çünkü adresi bilinmemektedir. Saygılarımla...
Old 02-04-2014, 14:39   #2
LetGo

Bakmış olduğum boşanma davasında, davalı eşin nerede olduğunu bilmiyorduk. Davalının mernis adresine tebligat yaptık. Davalı, cevap vermediği gibi hiçbir celseye de katılmadı. Sizin durumunuzla bire bir aynı değil ancak mahkeme karşı tarafın yokluğunda da boşanmaya karar verebiliyor.
Sanıyorum terk nedeniyle boşanma davası açacaksınız. Karşı tarafın mernis adresi olmadığı düşüncesindeyim. Eşlerin son 6 aydır birlikte yaşadıkları yer mahkemesi de boşanma davasına bakmakta yetkili olduğundan davalının adresini müşterek hane olarak gösterip, dava dilekçesinde davalının adresinin bilinmediğini belirtebilirsiniz diye düşünüyorum. Zira sanıyorum Türkmenistan'daki adresini bilmiyorsunuz. Çünkü bir başka dosyamızda aynen bu şekilde yapmıştık. Bizim olayımızda davalı Türk vatandaşıydı ve evi terk etmişti. Nerede olduğunu müvekkil bilmiyordu. Hakim sözlü yargılama için duruşma günü belirledi ve davalıya duruşma gününün Tebligat Kanunu madde 35'e göre tebliğ edilmesine karar verildi. Davalıya TK madde 35'e göre tebliğ yapıldı ve sözlü yargılama celsesinde boşanmaya karar verildi.
Yardımcı olması dileklerimle. İyi çalışmalar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi