Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Boşandıktan sonra nişanlanmanın yoksulluk nafakasına etkisi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-03-2014, 17:14   #1
LetGo

Varsayılan Boşandıktan sonra nişanlanmanın yoksulluk nafakasına etkisi

Herkese iyi çalışmalar.
Çok araştırmama rağmen Yargıtay kararı bulamadım.
Kişi boşandıktan sonra, başka bir kişiyle nişanlanırsa, boşanmış olduğu eşinden aldığı yoksulluk nafakası kaldırılabilir mi? Konu ile ilgili Yargıtay kararı arıyorum.
Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.
Old 21-03-2014, 23:00   #2
Av. Ayşegül Okçu

M.K. md. 176 da nafakanın kaldırılması şartları belirtilmiş. Nişanlanma bunlardan biri değil. Ancak diğer şartlar varsa tabi ki nafaka kaldırılabilir.
Old 28-03-2014, 16:42   #3
LetGo

Cevabınız için çok teşekkür ederim. Lakin örnek olabilecek bir Yargıtay kararı -araştırmalarıma rağmen bulamadığım için- aramaktayım.Örnek Yargıtay kararı olan bir meslektaşım paylaşabilirse çok sevinirim. İyi çalışmalar.
Old 01-04-2014, 11:13   #4
üye7160

Nişanlanma iki kişinin birbirine verdiği evlilik vaadidir.Söz konusu vaadin kişiyi yoksulluktan kurtarmayacağı aşikar.Ve nişanın evlilik ile sonuçlanıp sonuçlanmayacağı da belirsiz.
Kanun koyucu bu nedenle nişanlanmayı nafakanın kaldırılması nedenleri arasında saymamıştır.Bu yüzden aksi yönde karar bulmanız çok zordur.
Old 01-04-2014, 11:20   #5
üye26959

Alıntı:
Yazan LetGo
Herkese iyi çalışmalar.
Çok araştırmama rağmen Yargıtay kararı bulamadım.
Kişi boşandıktan sonra, başka bir kişiyle nişanlanırsa, boşanmış olduğu eşinden aldığı yoksulluk nafakası kaldırılabilir mi? Konu ile ilgili Yargıtay kararı arıyorum.
Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.
öyle bir durumda nafaka kaldırılamayacağı için bu yönde bir karar bulabileceğinizi sanmıyorum
Old 01-04-2014, 13:52   #6
LetGo

Ben de kaldırılmamasına dair karar arıyorum zaten. Ama bulduğum kararlar hep yeniden evlendikten sonra nafakanın durumuna ilişkin. Müvekkilin böyle bir durumu olduğu için kaldırılamayacağı yönünde karar bulmaya çalışıyorum. Değerli yanıtlarınız için teşekkür ederim.
Old 03-04-2014, 15:52   #7
lawyer24

Sayın meslektaşım kanunda nafakanın kaldırılması sebepleri açık bir şekilde sıralanmıştır. Nişanlanma bu sebepler arasında olmadığından yargıtay kararı bulamazsınız. Zira kanun hükmü çok açıkken kimsenin nişanlanma sebebi ile nafaka kaldırma talepli dava ikame etmiş olduğunu sanmıyorum. Müvekkiliniz için kanun yeterli değil midir?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi