Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İlginç Nüfus Kaydı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-09-2010, 14:59   #1
avukat44

Varsayılan İlginç Nüfus Kaydı

Cevaplayan arkadaşlarıma şimdiden teşekkürler...

Arkadaşlar müvekkil çifte vatandaş Türkiye Cumhuriyeti Kimliğinde doğum tarihi 1945 (ay ve gün kısmı boş ) Yabancı devlet kimliğinde ise doğum tarihi 01.01.1945 (yabancı ülke resmi makamlarına yaptığı yeminli beyan sonrasında bu şekilde düzeltilmiş).Müvekkil yurda son gelişinde aldığı Nüfus Kayıt örneğinde nüfus kaydının (yasa gereği ve re'sen) 01.07.1945 yapıldığını öğreniyor. Bu durumun düzeltilmesi için dava açmayı düşünmekteyiz, sadece bu karışıklığı gerekçe göstermemiz yeterlimidir...

Tavsiyelerinizi bekliyorum...
Old 20-09-2010, 10:21   #2
empas

Varsayılan Cevap

Selam,

Sayın arkadaşım,muhtemelen müvekkiliniz Bulgaristan göçmenlerinden.Benzeri bir olayla ben de karşılaşmıştım.Nüfus aile kayıt örneğinin alt sütunlarında bir açıklama yazması lazım.Yani "filanca kanunun,filanca tarihinde yapılan değişiklik hükümleri gereğince doğum tarihi belirlenmiştir." gibisinden.Benim olayımda bir sülalenin bütün fertlerinin doğum tarihlerinin ay ve günleri aynı idi. Ayrıca,ilgili nüfus müdürlüğü'nden bilgi almanızı da salık veririm. Kolay gelsin.
Old 20-09-2010, 12:57   #3
avukat44

Alıntı:
Yazan empas
Selam,

Sayın arkadaşım,muhtemelen müvekkiliniz Bulgaristan göçmenlerinden.Benzeri bir olayla ben de karşılaşmıştım.Nüfus aile kayıt örneğinin alt sütunlarında bir açıklama yazması lazım.Yani "filanca kanunun,filanca tarihinde yapılan değişiklik hükümleri gereğince doğum tarihi belirlenmiştir." gibisinden.Benim olayımda bir sülalenin bütün fertlerinin doğum tarihlerinin ay ve günleri aynı idi. Ayrıca,ilgili nüfus müdürlüğü'nden bilgi almanızı da salık veririm. Kolay gelsin.

Evet müvekkilim Bulgar göçmeni ve bütün akrabalarının doğum tarihlerinde 5490 sayılı kanunun 39. md.sine göre tamamlama işlemi yapılmış. Siz nasıl bir yol izlediniz paylaşırsanız sevinirim.
Old 20-09-2010, 19:16   #4
ncoban

Durum çok aynı olmamakla beraber aynı olay annemin başına geldi.Annem 19.10.1960 doğumlu ancak eski nüfus cüzdanında sadece 1960 yazdığı için cüzdanı değiştirilirken yenisinde 01.07.1960 yazılmıştır.Bu olayı düzeltmek için Nüfus Müdürlüğü'ne gidip olayı anlattık,kütükleri açtılar ve sonra cüzdanına doğrusunu yazarak değiştirdiler.Dava açmadan yabancı ülke kimliği ile nüfusa gidip olayı anlattığı takdirde yardımcı olacaklarını düşünüyorum.
Old 23-09-2010, 14:01   #5
avukat44

Arkadaşlar nüfus müdürlüğü ile yapmış olduğum görüşmeden olumsuz yanıt aldım. Dava açmayı düşünüyorum ama nüfus kaydının düzeltilmesini mi yoksa yaş tashihi mi istemeliyim? Nasıl bir yol önerirsiniz?
Old 03-10-2010, 13:53   #6
umutlaw

Yas tashihi davasi acin, kisinin esas dogum belgelerini tercume ettirip ulkesinde apostille yaptirip Bulgaristandaki Turk elciliginden onaylatin ikinci durusmada duzeltilir.
Basarilar
Old 21-10-2010, 14:28   #7
avukat44

Alıntı:
Yazan umutlaw
Yas tashihi davasi acin, kisinin esas dogum belgelerini tercume ettirip ulkesinde apostille yaptirip Bulgaristandaki Turk elciliginden onaylatin ikinci durusmada duzeltilir.
Basarilar

Yaş tashihi davası açtım ne yazıkki müvekkiim doğumu ile ilgili herhangi bir belge yok. Davaya bakan hakim ile de görüştüm tavrı negatif gibiydi.
Old 21-10-2010, 15:08   #8
umutlaw

Simdi bakin 1980 yillarinda pasaportlar daktilo ile yazilirken o zamanlar saece kisilerin dogum yili yazilirdi bir cok dogu bloku ulkesinde boyleydi kisiler turkiyeye geldiginde evlenme esnasinda veya baska islemler esnasinda sadece yil yazilirdi daha sonra dogum tarihii ile ilgili gereksinimler cikinca dogum tarihleri boyle olan kisilere bir ay ve gun belirlendi ( bunu ben muvekkiliniz yabanci diye boyle acikladim Turkiyede de sadece dogum yili nufus kayidinda yer alan bir cok kisi var) dolayisiyla kisi ilk Turkiyeye geldiginde vatandast oldugunda ana dosyasi nufus ve vatandaslik mudurlugu ankaradadir oraya bir ulasin ordaki belgelerde ilk kayitlarda goreceksiniz kisinin dogum tarihi yabanci kimliginde yazildigi gibidir ancak memurlar tercumelere dikkat etmemis kisi ne demisse onu kayda gecirdiklerinden boyle bir cok hata meydana gelmis daha sonra o delilleri mahkemeye sunun cozulecektir emin olun baska takildiginiz bir nokta varsa sorun lutfen.
Old 21-10-2010, 16:26   #9
pluvia

"5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununun 39.maddesinde,'Doğum tarihlerinde doğum yılı yazılıp, doğum ayı ve günü yazılmamış olanların yaşlarının hesaplanmasında doğduğu yılın Temmuz ayının birinci günü, ayı yazılıp da günü belli olmayanlar için de o ayın birinci günü başlangıç olarak alınır.'denilmektedir".

Konu daha önce sitede konuşulmuş bilginize,

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=39072

Saygılarımla,

Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi