Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Temerrüt Nedeniyle Tahliye Davasi Açabilir Miyim?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-11-2009, 17:16   #1
ayrıntıcı

Varsayılan Temerrüt Nedeniyle Tahliye Davasi Açabilir Miyim?

Yıllık peşin ödeme şeklinde imzalanan kira sözleşmesinde belirtilen kira alacağının bir kısmı ödenmiş kalan kısmı ise ödenmemiştir. Bakiye kalan kira alacağı için icra takibi başlatıp borçlu kiracıya örnek 51 (örnek 13) ödeme emri gönderdim. Ancak borçlu 7 günlük süresi içerisinde itiraz ederek ''Ben ödediğim miktara karşılık gelen ay kadar konutta oturacaktım. Ödememin karşılığı olan gün bitince çıkacağım.'' diyerek takibe itiraz etmiş ve bakiye borcunu kabul etmemiş.

Şu an 30 günlük tahliye süresi de geçti. Bu durumda itirazın iptali davası ile temerrüt nedeniyle tahliye davası açabilir miyim? Yoksa tahliye davasını hangi sebebe dayandırabilirim?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.
Old 11-11-2009, 18:07   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan ayrıntıcı
YILLIK PEŞİN ÖDEME ŞEKLİNDE İMZALANAN KİRA SÖZLEŞMESİNDE BELİRTİLEN KİRA ALACAĞININ BİR KISMI ÖDENMİŞ KALAN KISMI İSE ÖDENMEMİŞTİR. BAKİYA KALAN KİRA ALACAĞI İÇİN İCRA TAKİBİ BAŞLATIP BORÇLU KİRACIYA ÖRNEK 51 (ÖRNEK 13) ÖDEME EMRİ GÖNDERDİM. ANCAK BORÇLU 7 GÜNLÜK SÜRESİ İÇERİSİNDE İTİRAZ EDEREK BEN ÖDEDİĞİM MİKTARA KARŞILIK GELEN AY KADAR KONUTTA OTURACAKTIM ÖDEMEMİN KARŞILIĞI OLAN GÜN BİTİNCE ÇIKACAĞIM DİYEREK TAKİBE İTİRAZ ETMİŞ VE BAKİYE BORCUNU KABUL ETMEMİŞ.ŞUAN 30 GÜNLÜK TAHLİYE SÜRESİ DE GEÇTİ.
BU DURUMDA İTİRAZIN İPTALİ DAVASI İLE TEMERRÜT NEDENİYLE TAHLİYE DAVASI AÇABİLİRMİYİM
YOKSA TAHLİYE DAVASINI HANGİ SEBEBE DAYANDIRABİLİRİM.
CEVAPLARINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

İtirazın iptali değil de; icra mahkemesinde "İtirazın kaldırılması" davası açarak tahlye talep etmeniz en pratik yoldur.

Not: Mesajlarınızı yazdığınız şekilde TAMAMI BÜYÜK HARFLERLE yazmayın. Kurallara aykırıdır.
Old 11-11-2009, 19:32   #3
Armağan Konyalı

Sayın ayrıntıcı

Mesajınızı kısa sürede düzeltemeyeceğinizi düşünerek ben düzelttim. Bundan sonraki mesajlarınızı da düzeltmeye hazırım. Ama lütfen yazım kurallarına uyunuz:

Soru eklerini ayrı yazınız; soru işareti yerine nokta kullanmayınız; bakiye sözcüğünü ''bakiya'' diye yazmayınız; başkasının ağzından yazdıklarınızı tırnak içine alınız; paragraflar ile yazınızı kolay okunur hale getiriniz; yazının bütün satırlarını aynı boyda harf karakteri kullanarak yazınız.

Göstereceğiniz özen için şimdiden teşekkür ederiz.

Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi