Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

iş kazasından kaynaklanan tazminat davasında ihbar olunan sigorta şirket sorumluluğu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-03-2009, 13:57   #1
zlm

Varsayılan iş kazasından kaynaklanan tazminat davasında ihbar olunan sigorta şirket sorumluluğu

Merhabalar;
İş kazasından kaynaklanan tazminat davasından dolayı lehimize kısmen maddi ve manevi tazminat hükmedildi. Kararı temyiz ettiler ve şimdi kesinleşti. Davalı şirketin sigorta şirketine davada ihbar gönderidi ve davaya dahil edildi. Şimdi kesinleşmiş olan mahkeme kararımı icraya koymadan önce davalı vekili ile görüşmemde direk sigorta şirketine gidip alabilirsiniz dedi. İcraya koyacağımı söyledim gerek yok dedi.
bu konuda uygulama nasıl bilmiyorum ilk kez karşılaştım. sigorta şirketine gidip olay tarihinden itibaren yasal faizi ile tazminatları talep ettiğimde hemen ödeme yapıyorlarmı? icraya koymama gerek yok mu gerçekten ?
ve karar da lehime hükmedilen vekalet ücretini de sigorta şirketi ödeyecekmi?
uygulama nasıl oluyor? böyle bir olay başına gelmiş tecrübeli meslektaşlarımın görüşünü almak istiyorum.
Hoşçakalın
Old 10-04-2009, 12:39   #2
Av. Nuran Paylaşan

Bence ilamı icraya koymanızda fayda var. Çünkü sigorta şirketleri ihbar tarihinden itibaren faizden sorumlu. Kararı bilemiyorum ancak çoğu poliçede manevi tazminat da kapsam dışı olmakta. İlamı icraya koymamanız halinde icra vekalet ücretide ödenmeyecektir. Ben birkaç defa sigorta şirketlerinde icra haricinde ödeme aldım ancak yine belli bir süre sonra ödediler. Tarih verip o günde ödeme yaptılar.
Old 10-04-2009, 13:55   #3
FYLOZOF

sayın meslektaşım, ilamı almışsınız karar kesinleşmiş, daha neyi bekliyorsunuz):
hemen icra takibi yapın, zira takip yapmasanız, icra vekalet ücreti alamasınız. İcra takibi yaptığını takdirde, zaten çok kısa bir sürede sigorta şirketi borcu dosyaya yatıracaktır. Birde İcra vekalet ücreti alacaksınız.
Old 13-04-2009, 09:18   #4
zlm

Cevaplarınız için teşekkür ederim.
İlamı icraya koydum ve bir hafta sonra parayı dosyay yatırdılar.
Hoşçakalın
Old 17-12-2014, 10:55   #5
Av. Eelif

Varsayılan ihbar olunan sigorta şirketi

Merhabalar benimde aynı konuyla ilgili bir sorum olacak.
Bizimde vekilliğini yaptığımız şirket aleyhine manevi tazminata hükmedildi ve kesinleşti. Biz bu durumu dava başında sigorta şirketine ihbar etmiştik(sigorta şirketi manevi tazminattan sorumlu) Fakat sigorta şirketi kaza sebebi, vs. tam yazılmadığından dolayı sorumlu olmadıklarını beyan ettiler. Neyse en son gerekçeli kararda sigorta şirketinin sorumluluğuyla ilgili hiçbir hüküm yer almadı.

Şimdi biz borçluya ödeme yaptıktan sonra sigorta şirketine karşı ne yapmalıyız? Rücu davası mı açmalıyız? İcra takibi mi başlatmalıyız? veya başka birşey mi yapmalıyız?

Teşekkürler.
Old 18-12-2014, 09:56   #6
gencerx07

İcra takibi açarak itiraz halinde % 20 tazminat alma ihtimaliniz yüksektir çünkü sigorta şirketinin ödememe gerekçesi bence hukuki bir gerekçe değil ve davayı kazanırsınız. Diğer yönden ödeme yaptıktan sonra direk sigorta şirketine alacak davası da açabilirsiniz ( rücu) tercih sizindir.
Old 18-12-2014, 11:07   #7
Av. Eelif

Tesekkur ederim. O zaman icra takibi baslatmak daha mantikli olacak
İyi calismalar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi