Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

2 yıllık serbest avukatlık şartı

Yanıt
Konu Notu: 2 oy, 2,50 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-12-2008, 12:10   #1
S.Taşkıran

Varsayılan 2 yıllık serbest avukatlık şartı

merhaba arkadaşlar
Benim sorum şöyle şu anda çeşitli kurumlarda alımlar var bu kurumlara girebilmek için 2 yıllık serbest avukatlık yapma şartı aranıyor.2 yıl serbest avukatlık yapmak demek tam olarak ne demektir?
Ben 1 yıl ssklı avukat olarak 1 yıl da vergi mükellefi olarak mesleğimi icraa ettim sizce bu lartı taşıyor muyum?Serbest avukatlıktan kasıt sadace vergi mükelelfi olmak demekmidir?Yoksa serbest avukatlık ister vergi mükellefi isterse de ssklı olarak bir avukatın yanında çalışmak mıdır?Cevap veren arkadaşlarıma şimdiden teşekkür ediyorum.
Old 27-12-2008, 12:24   #2
PINAR YILMAZ

serbest avukatlık vergi mükellefi olark çalışmaktır sanıyorum. Bence siz 1 yıl serbest çalışmışsınız. Saygılar...
Old 27-12-2008, 12:51   #3
Av.Mehmet_Ali

Kurum alımlarında iki yıl serbest avukat olarak çalışma şartını taşiyorsunuz diye biliyorum.
Old 28-12-2008, 12:33   #4
oznopt05

Değerli genç Meslektaşım!
Kamuda görev alabilmek için Kurumların 2 yıl serbest Avukatlık yapma koşulu, kanaatimce sadece 2 yıl Avukatlık mesleğinin icrasıdır. Zira Avukatlık mesleği icra edilirken Gelir Vergisi mükellefi veya SSK'lı olmanın bir önemi yoktur. Önemli olan tecrübe kazanmaktır. Dolasıyla Sizin durumunuzun Kamunun 2 yıl serbest Avukatlık yapmış olma şartına uygun olduğunuz kanaatindeyim. Her şey gönlünüzce olsun.
Old 29-12-2008, 10:46   #5
av.korcan

Sayın Taşkıran

Ben de sayın oznopt05'in görüşüne aynen katılıyorum.Avukatlığın ne şekilde yapıldığının(sigortalı,vergi mükellefi) hiç bir önemi bulunmamaktadır.2 yıl avukatlık yapmış olma şartını taşıdığınız görüşündeyim.Saygılarımla...
Old 05-01-2009, 18:28   #6
Av.Mehmet_Ali

Serbest çalışmadan ne anlaşılması gerektiğine ilişkin olarak Devlet Personel Başkanlığı 13/08/2007 tarihli ve 14541 sayılı mütalaası bulunmaktadır. Bu görüş şu şekildedir:
"657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 36 ncı maddesinin (C) bendinin 3 ncü fıkrasında yer alan ; “Avukatlık hizmetleri sınıfına girenlerin memuriyete girmeden ünce veya memurluktan ayrılarak serbest avukatlıkta geçirdikleri sürelerin 3/4'ii memuriyette geçmiş sayılarak, bu sürelerin her yılı bir kademe ilerlemesine ve her üç yılı bir derece yükselmesine esas olacak şekilde değerlendirilir.” hükmüne göre; Avukatlık hizmetleri sınıfına girenlerin memurluğa girmeden önce veya memurluktan ayrılarak serbest avukatlıkta geçirdikleri sürelerin 3/4'ü memuriyette geçmiş gibi sayılarak bu sürelerin her yılı bir kedeme ilerlemesine ve her üç yılı bir derece yükselmesine esas olacak şekilde değerlendirileceği, bu şekilde değerlendirilecek hizmet süresinin 12 yılı geçemeyeceği belirtilmiş bulunmaktadır.
İlgi yazınıza konu teşkil eden personelin özel banka veya işyerlerinde geçen sigortalı Avukat olarak geçen hizmetlerinin yukarıda yer verilen mezkur Kanunun 36 ncı maddesinin (C) bendinin 3 üncü fıkrasında belirtilen şekilde serbest avukatlıkta geçmiş sayılabilmesi için bu hizmetlerin hizmet akti dışında, vekalet veya istisna akti ile yerine getirilmiş olması gerektiği değerlendirilmektedir."
Yukarıdaki görüş serbest çalışmanın genel çerçevesini çizmektedir. Buna göre eğer avukat kişi bir büroda SSK'lı olarak çalışmış ise bu hizmetler serbest olarak değerlendirilmemektedir. Eğer kişi vekalet veya istisna akti ile hizmet vermiş ise bu halde "serbest avukatlık" olarak değerlendirilmektedir.
Buna göre, hukuk fakültesi mezunu adayların kadro tercihi yaparken yukarıdaki hususa dikkat etmeleri gerekmektedir. Aksi halde, eğer puan ve tercihi tuttuğu için yerleşen aday "en az 2 yıl serbest olarak mesleği ile ilgili çalışmış olmak" şartını yerine getirmeyeceği için atama yapılmayacak ve kural gereğince de ataması yapılsın veya yapılmasın yerleşmiş olduğu için, 2010 yılına kadar ÖSYM tarafından yapılacak olan KPSS tercih işlemlerine katılamayacaktır.

Devlet personel dairesinin mütalaası bana hukukun genel mantığı itibariyla yanlış geldi.Bu konuda site sakinlerinin görüşlerini merak ediyorum.
Old 06-01-2009, 12:44   #7
oznopt05

Değerli meslektaşım Av.Mehmet Ali beyefendinin görüşü doğrultusunda bende Devlet Personel Dairesi Başkanlığının 13.08.2007/14541 sayılı mütallasına katılmıyorum. Zira 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 36. maddesinin C bendi 3 fıkrasında; Sebest Avukatlığın icrasında kesinlikle Hizmet Akti dışında Vekalet ve İstisna akti ile çalışılması gerektiğine ilişkin bir hüküm yoktur. Netice olarak Hizmet Akti ile çalışıllsa dahi bu çalışma Avukatlık mesleğinin icrasıdır. Maddenin amacı, icra edilen serbest Avukatlıkta çalışması ile geçen sürenin değerlendirilmesidir. Daha açık bir anlatım ile Kamuda Avukatlık kadrosuna atanan kişi normal şartlarda 9/1 derece iktisabı ile memuriyete başlar. Ancak meslektaşımız serbest Avukatlık yapmış ise bu sürenini 4/3'ü kadar süre hesaplanarak hak ettiği derece kadro derecesi intisap ettirilir. Serbest Avukatlıkta geçen sürenin 12 yıl olduğu var sayılır ise bu sürenin 9 yılı Memuriyet derecesine eklenir ve 3 derece verilerek 6/1 derece kadro iel atanır. Serbest Avukatlık ve Kamu Avukatlığı ifa etmiş bir meslektaşınız olarak tarafıma ayni yasa maddesi uygulanmış ve memuriyete girişimde 4 yıl Serbest Avukatlık hizmetimin 3 yılı memuriyet Hizmetinde geçmiş sayılarak memuriyete 8/1 derece ile başladım. Develet Personel Dairesi Başkanlığını görüşü doğrultusunda Kamuda Avukatlık kadrosuna atanmayan meslektaşımız olayı İdari Yargıya taşırsa kesinlikle işlemin iptal edileceği kanaatindeyim. Saygılarımla
Old 17-05-2015, 11:56   #8
lilith

Değerli meslektaşlarım;

Konu biraz eski ancak benim halen daha uğraştığım bir durum Bu konuda DPB'nin kpss atama rehberi adıyla hazırlamış olduğu bir pdf dosyasında şunlar geçiyor:

"C)AVUKATLIK RUHSATNAMESİNİN YERLEŞTİRME İŞLEMLERİNİN SON GÜNÜ İTİBARİYLE ADAYLARCA ALINMIŞ OLMASI GEREKMEKTE OLUP, AVUKATLIK STAJININ TAMAMLANDIĞINI VE RUHSAT ALMAYA HAK KAZANDIĞI GÖSTERİR BELGENİN KABULÜ MÜMKÜN DEĞİLDİR.
‐“AVUKATLIK RUHSATI ALDIKTAN SONRA SERBEST OLARAK EN AZ 2 YIL MESLEĞİ İLE İLGİLİ ÇALIŞMIŞ OLMAK” KOŞULUNU, GEREK SERBEST GEREKSE BÜRO BÜNYESİNDE KAYITLI OLARAK ÇALIŞTIĞINI BELGELEYEN AVUKATLAR TAŞIMAKTADIR."

Burada benim sormak istediğim şudur, (sanırım vergi kaydı olma ile bir avukatın yanında sigortalı çalışma hususu bu yazıyla açıklığa kavuşuyor) sigortalı olarak çalışma koşulunu nasıl yerine getireceğiz? Bu belgeleme işi nasıl olacak? Sigortalılıkta geçen günlerimiz mi dikkate alınacak yoksa ruhsat tarihinden itibaren 2 yıl mı sayılacak? Pek çok meslektaşım var sigortasız çalışan veyahut benim gibi aralıklı bir şekilde sigorta kaydı olan ve 2 yılı dolduramayan.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi