Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

müteahhit - arsa maliki - ticari dava arabuluculuk

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-05-2020, 12:05   #1
av.buğra

İnceleme müteahhit - arsa maliki - ticari dava arabuluculuk

kat karşılığı inş.sözl.tarafları arsa maliki ile müteahhide karşı bitişik yapı maliki kazı sırasında yapısına zarar verildiği için tazminat davası açar,mahkeme arsa maliki ile müteahhide kusur izafe eder,karar kesinleşir bitişik yapı maliki 3. şahıs neticeten icraya başvurur müteahhit haciz baskısı ile mahkeme kararında müşterek ve müteselsil kusurlu ve borçlu gözükmesine rağmen icra borcunun tamamını ödemek durumunda kalır. müteahhit arsa malikine hissesi oranında açacağı rücuen alacak davasının ticari bir dava olmadığını,dava şartı arabuluculuğun söz konusu olmadığını inş sözleşemesi dışında adi alacak davası olduğunu düşünüyorum..katkı verirseniş memnun olurum.
Old 06-05-2020, 12:40   #2
Admin

Alıntı:
Yazan av.buğra
kat karşılığı inş.sözl.tarafları arsa maliki ile müteahhide karşı bitişik yapı maliki kazı sırasında yapısına zarar verildiği için tazminat davası açar,mahkeme arsa maliki ile müteahhide kusur izafe eder,karar kesinleşir bitişik yapı maliki 3. şahıs neticeten icraya başvurur müteahhit haciz baskısı ile mahkeme kararında müşterek ve müteselsil kusurlu ve borçlu gözükmesine rağmen icra borcunun tamamını ödemek durumunda kalır. müteahhit arsa malikine hissesi oranında açacağı rücuen alacak davasının ticari bir dava olmadığını,dava şartı arabuluculuğun söz konusu olmadığını inş sözleşemesi dışında adi alacak davası olduğunu düşünüyorum..katkı verirseniş memnun olurum.

Arsa maliki tacir değilse ihtilafın dava şartı arabuluculuğa tabi olmadığına dair görüşünüze katılıyorum. Öte yandan arsa maliki tacirse (örneğin şirketse) açılacak dava ticari dava niteliğinde olacağından arabuluculuğa tabi olacaktır diye düşünüyorum.

İstisnalar olmakla beraber genel kural davayı nerede açacağınız aslında. SH ve AH açılacak davalar genel kural olarak dava şartı arabuluculuğa tabi olmuyor, Ticaret Mahkemesinde açıyorsanız, o zaman arabuluculuk gerekiyor.

Kafanızda soru işareti varsa, arabuluculuğa başvurmanın hiçbir zararı yok. Neticede size göre arabuluculuğa tabi olmasa bile başvuru da bulunabilirsiniz. Bu durumda bu konunun değerlendirmesini "şanssız arabulucu" yapmak zorunda ama sizin için herhangi bir kayıp veya dezavantaj söz konusu olmayacak.

Sorunuzla ilgili değil ama müteahhit tarafından yapılan kazıda arsa sahibine nasıl kusur atfedildiğini de anlayamadım. Kusursuz sorumluluk kapsamında arsa sahibinin zarara görene karşı sorumluluğu tartışmasız ama teorik olarak kusur atfedilmemesi gerekir. Kazıya bizzat müdahale mi etmiş?
Old 07-05-2020, 13:11   #3
av.buğra

İnceleme

öncelikle cevabınız için teşekkür ederim..
Arsa malikleri 3 kişi ve gerçek kişiler,şirket değil. bulunduğum ilde müstakil Ticaret Mahk. yok. Asl.Huk.Hakimi acaba Ticari dava olup olmadığı (...dava şartı arabuluculuk yönünden...) inceleme yapar mı ? arsa maliklerinin adresleri farklı illerde olması sebebi ile arabuluculuğa karşı yetki itirazında davaya karşı yapılabilecek yetki itirazına göre çok daha fazla problem olacağını düşünüyorum..değerlendirmenizi bekliyorum. selamlar..
Old 07-05-2020, 13:15   #5
av.buğra

İnceleme

..kazıyı taşeron şahıs yapmış, ve dosya 2 kez istinaf gördü müteahhit, taşeron ve arsa malikleri müşterek sorumlu görüldü..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi