Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Mirasın reddi ile dul maaşı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-10-2013, 23:06   #1
Av.Nevin Canruh

Varsayılan Mirasın reddi ile dul maaşı

Merhabalar
Müvekkilin eşi vefat etmiştir. Müteveffanın vergi borcu,alacaklıları ve bağkur prim borcu vardır. Müvekkil Mirası reddetmek istemektedir. Ancak kendine dul aylığı bağlatmak istemektedir.Ne varki bağkur prim borçlarını ödemeden bu mümkün değil. Mirasın reddinin dul aylığı almaya engel olmadığını biliyorum ancak Sorum şu; müvekkil hem mirası reddedecek hem de prim borcunu ödeyecek ki aylık alsın.Bu ödeme mirası reddetmeye engel teşkil eder mi?
Şimdiden teşekkürler
Old 13-10-2013, 12:18   #2
fountain

Sayın meslektaşım;
benzer davayı yakın zamanda açtım. Müvekkil reddi miras yaptı ve SGK'ya başvurdu. SGK bağkur prim borcu var diyerek talebi reddetti. Bunun üzerine tekrar SGK'ya dilekçe ile başvurup; prim borcundan sorumlu olmadığını, nitekim reddi miras yapıldığını, aylık bağlanması gerektiğini talep ettik. Tabii ki SGK talebi yine reddetti. İş mahkemesinde dava açtık. Dosya üzerinden kısa sürede karara çıkacaktır diye bekliyorum. Süreç böyle. Olması gerekende böyle diye düşünüyorum. Reddi mirastan sonra ne vergi borcundan ne de prim borcundan müvekkilin bir sorumluluğu olmayacak ve reddi miras yapılmış olması dul aylığı almaya engel değil. Sosyal devlet ilkesi gereği de engel olmaması gerekiyor zaten mantık olarak. Kolay gelsin.
Old 14-10-2013, 15:54   #3
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan fountain
Sayın meslektaşım;
benzer davayı yakın zamanda açtım. Müvekkil reddi miras yaptı ve SGK'ya başvurdu. SGK bağkur prim borcu var diyerek talebi reddetti. Bunun üzerine tekrar SGK'ya dilekçe ile başvurup; prim borcundan sorumlu olmadığını, nitekim reddi miras yapıldığını, aylık bağlanması gerektiğini talep ettik. Tabii ki SGK talebi yine reddetti. İş mahkemesinde dava açtık. Dosya üzerinden kısa sürede karara çıkacaktır diye bekliyorum. Süreç böyle. Olması gerekende böyle diye düşünüyorum. Reddi mirastan sonra ne vergi borcundan ne de prim borcundan müvekkilin bir sorumluluğu olmayacak ve reddi miras yapılmış olması dul aylığı almaya engel değil. Sosyal devlet ilkesi gereği de engel olmaması gerekiyor zaten mantık olarak. Kolay gelsin.

Dul aylığı alabilmek için primlerin her halükarda yatırılmış olması gerekmiyor mu?
Old 14-10-2013, 23:07   #4
fountain

Müvekkilin dul aylığı alabilmesi için vefat eden eşinin gerekli prim günü vardı. Ancak, Bağkur prim borcu olduğu için SGK kendisinin borcu ödenmeden dul aylığı ödemesi alamayacağı yönünde idi.
Old 23-10-2013, 14:00   #5
Av.Nevin Canruh

Alıntı:
Yazan fountain
Müvekkilin dul aylığı alabilmesi için vefat eden eşinin gerekli prim günü vardı. Ancak, Bağkur prim borcu olduğu için SGK kendisinin borcu ödenmeden dul aylığı ödemesi alamayacağı yönünde idi.

Merhaba,
bugün iş mahkemesi hakimi olan arkadaşımızla konuyu tartıştık.O da emin olmak adına SGK avukatı ve bilirkişi olan 30 yıllık hukukçu arkadaşına yönlendirdi ve sonuç olumsuz...
Siz davayı açarken hangi madde ve karara dayandırdınız? Bizim ulaştığımız sonuç işçilerin dava açarak prim ödemeden emekli olabileceği, ancak işveren ise (yani bağkurlu ise)prim ödenmeksizin emekli olamayacağı yönünde..

Bir de takıldığım nokta miras reddedilirse ve fakat bağkura ödeme yapılırsa acaba diğer alacaklılar "emeklilik için ödeme yapılmış , mirasın reddine engel "diyebilir mi? onlar da hak talep edebilir mi?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi