Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Çek Bedelİnİ Ödememek İÇİn Tedbİr Karari

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-09-2012, 13:23   #1
Av.Nevin Canruh

Varsayılan Çek Bedelİnİ Ödememek İÇİn Tedbİr Karari

Merhabalar,
Davasını acilen açmam gereken müvvekkille ait sorunun çözümünde net bir karar veremedim.Yardımcı olacak arkadaşlarıma simdiden teşekkürler.Şöyleki;

Müvekkil şirket A şirketinden köpek maması alıyor , A şirketi 11.06.2012 tarihli fatura düzenliyor ve müvekkil bu faturaya istinaden 24/11/2012 tarihli 25.000 tl bedelli çek veriyor. Daha sonra ürünler teslim alınamıyor ve müvekkil 13.07.2012 tarihinde iade faturası düzenliyor ve kargo yolu ile faturayı gönderiyor. A şirketi ise müvekkilin çekini vermiyor da kendi şirketine ait 23/11/2012 tarihli çek veriyor. Müvekkil çeki aldığı dönemde bunu sıkıntı yapmıyor. Ancak bir süre sonra anlaşılıyor ki A şirketi batak bir şirket ve hesapları bu çekleri ödemeye müsait değil.

Müvekkil kendi çekini ödemek istemiyor zira elindeki A şirketine ait çek ödenmeyecek. Çek iptali ve ödemeden men ,çekten cayma,çek iptali kurumları duruma uymayıp ,menfi tespit davası açmayı düşünmekteyim.İhtiyati tedbir ile de çekin ödemesini engellemek istiyorum. Ancak çek kimin elinde işte ona ilişkin bir bilgim yok. Bu durum müvekkilin cirantalara ödeme yapmak zorunda kalmasına sebep olur sanırım. Daha da önemlisi A şirketinin çekinin karşılıksız oluşunun çekin yazılma tarihinden önce banka tarafından arkasına yazılması davamız da sıkıntı olur mu?

Yardımcı olursanız sevinirim.

Old 21-09-2012, 14:09   #2
eren60

Sayın Meslektaşım,
5941 Sayılı Kanunun
GEÇİCİ MADDE 3. maddesi uyarınca
(5) 31/12/2017 tarihine kadar, üzerinde yazılı düzenleme tarihinden önce çekin ödenmek için muhatap bankaya ibrazı geçersizdir.

belki yukarıdaki hüküm işinize yarar..

Saygılarımla,
Old 21-09-2012, 18:36   #3
Av.Bülent AKÇADAĞ

Alıntı:
Yazan Av.Nevin Canruh
Merhabalar,
Davasını acilen açmam gereken müvvekkille ait sorunun çözümünde net bir karar veremedim.Yardımcı olacak arkadaşlarıma simdiden teşekkürler.Şöyleki;

Müvekkil şirket A şirketinden köpek maması alıyor , A şirketi 11.06.2012 tarihli fatura düzenliyor ve müvekkil bu faturaya istinaden 24/11/2012 tarihli 25.000 tl bedelli çek veriyor. Daha sonra ürünler teslim alınamıyor ve müvekkil 13.07.2012 tarihinde iade faturası düzenliyor ve kargo yolu ile faturayı gönderiyor. A şirketi ise müvekkilin çekini vermiyor da kendi şirketine ait 23/11/2012 tarihli çek veriyor. Müvekkil çeki aldığı dönemde bunu sıkıntı yapmıyor. Ancak bir süre sonra anlaşılıyor ki A şirketi batak bir şirket ve hesapları bu çekleri ödemeye müsait değil.

Müvekkil kendi çekini ödemek istemiyor zira elindeki A şirketine ait çek ödenmeyecek. Çek iptali ve ödemeden men ,çekten cayma,çek iptali kurumları duruma uymayıp ,menfi tespit davası açmayı düşünmekteyim.İhtiyati tedbir ile de çekin ödemesini engellemek istiyorum. Ancak çek kimin elinde işte ona ilişkin bir bilgim yok. Bu durum müvekkilin cirantalara ödeme yapmak zorunda kalmasına sebep olur sanırım. Daha da önemlisi A şirketinin çekinin karşılıksız oluşunun çekin yazılma tarihinden önce banka tarafından arkasına yazılması davamız da sıkıntı olur mu?

Yardımcı olursanız sevinirim.

Çek keşidecisinin müvekkiliniz olması sebebi ile çek iptali davası açamazsınız.

Şahsi kanaatim, ödeme yasağı talepli menfi tespit davası açmanız. Ödeme tarihinden önce dava açtığınızdan ötürü %15 teminat karşılığı ödeme yasağı kararı alabileceğinizi düşünüyorum.

Müvekkilinize ait çekin 3. şahsın elinde olduğunu kabul etsek dahi 3. şahsa karşı açacağınız bir davadan sonuç alamayacağınız kanaatindeyim. İşiniz biraz zor. Kolaylıklar dilerim.
Old 21-09-2012, 21:46   #4
Av.Nevin Canruh

Peki menfi tespit davası sırasında A Şirketi savunmasında benimde müvekkil şirketinizde çekim var demesi davanın sonucuna sıkıntı yaratmaz mı ? Zira çekin henüz yazılma tarihi gelmedi, gerçi müvekkil ben istedikleri her an çeki iade ederim diyor. Fakat mahkeme A şirketinin yazılma tarihinde belki hesap müsait olacak düşüncesi ile tedbiri vermemezlik edebilir mi ?
Old 06-02-2013, 12:54   #5
av.sahin67

Alıntı:
Yazan Av.Bülent AKÇADAĞ
Çek keşidecisinin müvekkiliniz olması sebebi ile çek iptali davası açamazsınız.

Şahsi kanaatim, ödeme yasağı talepli menfi tespit davası açmanız. Ödeme tarihinden önce dava açtığınızdan ötürü %15 teminat karşılığı ödeme yasağı kararı alabileceğinizi düşünüyorum.

Müvekkilinize ait çekin 3. şahsın elinde olduğunu kabul etsek dahi 3. şahsa karşı açacağınız bir davadan sonuç alamayacağınız kanaatindeyim. İşiniz biraz zor. Kolaylıklar dilerim.

Üstad aynı konuyla ilgili açtığım davada tedbir verilmedi maalesef...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi