Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Toplu yapı tanımı ve iki yıllık toplantı süresi

Yanıt
Konu Notu: 2 oy, 1,00 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-11-2010, 22:26   #1
madlock

Varsayılan Toplu yapı tanımı ve iki yıllık toplantı süresi

Merhaba arkadaşlar. Kat mülkiyeti Kanunu'ndaki değişiklikle toplu yapılarda olağan kat malikleri toplantısının iki yılda bir yapılacağı öngörülmekte. Toplu yapı tanımını okuduğumda "MADDE 66 - (Ek: 5711 - 14.11.2007 / m.22) Toplu yapı, bir veya birden çok imar parseli üzerinde, belli bir onaylı yerleşim planına göre yapılmış veya yapılacak, alt yapı tesisleri, ortak kullanım yerleri, sosyal tesis ve hizmetler ile bunların yönetimi bakımından birbirleriyle bağlantılı birden çok yapıyı ifade eder." demekte. Halen oturduğum site 30 ar bağımsız bölümden müteşekkil iki bloktan ibaret garaj, kalorifer gibi yapılar ortak ve tek bir yönetim tarafından idare edilmekte. Benim görüşüm toplu yapıya girdiği yönünde tespitim doğruysa bu yıl kat malikleri olağan toplantısı yapmamamız gerekiyor. Tecrübesi olan arkadaşların görüşlerini beklerim. Teşekkürler
Old 04-11-2010, 12:52   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan madlock
Merhaba arkadaşlar. Kat mülkiyeti Kanunu'ndaki değişiklikle toplu yapılarda olağan kat malikleri toplantısının iki yılda bir yapılacağı öngörülmekte. Toplu yapı tanımını okuduğumda "MADDE 66 - (Ek: 5711 - 14.11.2007 / m.22) Toplu yapı, bir veya birden çok imar parseli üzerinde, belli bir onaylı yerleşim planına göre yapılmış veya yapılacak, alt yapı tesisleri, ortak kullanım yerleri, sosyal tesis ve hizmetler ile bunların yönetimi bakımından birbirleriyle bağlantılı birden çok yapıyı ifade eder." demekte. Halen oturduğum site 30 ar bağımsız bölümden müteşekkil iki bloktan ibaret garaj, kalorifer gibi yapılar ortak ve tek bir yönetim tarafından idare edilmekte. Benim görüşüm toplu yapıya girdiği yönünde tespitim doğruysa bu yıl kat malikleri olağan toplantısı yapmamamız gerekiyor. Tecrübesi olan arkadaşların görüşlerini beklerim. Teşekkürler

Tapu kütüğünde, 68 inci maddede bahsi geçen "Vaziyet plan ve projeleri" var mıdır? Bunlar tapuya verilmesi zorunlu belgelerdir. Kat Mülkiyeti Kanunu'ndan "Toplu Yapı" statüsüyle ancak bu şekilde faydalınabilir.

Öte yandan, 2 yılda bir yapılması gereken Ada Temsilciler Kurul ve Toplu Yapı Kat Malikleri Kurulu'dur. Mesajınızda bloklardan söz etmişsiniz , Blok Kat Malikleri Kurul toplantısı yılda en az 1 kere yapılması gerekir. Bu hususa dikkat etmenizi öneririm.
Old 04-11-2010, 13:43   #3
madlock

Esasen benim kafamı karıştıran husus maddedeki "bir veya birden çok imar parseli üzerinde" ifadesi oldu. Bu cümleden, toplu yapıyı oluşturan binalar aynı veya farklı parsellerde olabilir anlamı çıkmakta, Cevabınızdan ise toplu yapının farklı parsellerde olması gerektiği anlamını çıkarıyorum. 68. maddede bahsedilen belgeler kat mülkiyeti tesisi sırasında istenen belgelerin haricinde ise -ki sanırım 68. maddede belirtilen belgeler bunların dışında- kat mülkiyeti kurulduktan sonra tapuya başka bir belge verilmedi. Şu halde birden fazla binanın tek bir kat malikleri genel kurulunun olması, tek bir yönetiminin olması ve ortak alanları beraber kullanmaları toplu yapı tanımına girmek için yeterli değil. Bu sonucu mu çıkarmalıyım?
Old 04-11-2010, 15:05   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan madlock
Esasen benim kafamı karıştıran husus maddedeki "bir veya birden çok imar parseli üzerinde" ifadesi oldu. Bu cümleden, toplu yapıyı oluşturan binalar aynı veya farklı parsellerde olabilir anlamı çıkmakta, Cevabınızdan ise toplu yapının farklı parsellerde olması gerektiği anlamını çıkarıyorum. . ?

Tek parsel üzerine kurulu birden fazla bloklar için de "toplu yapı" statüsünden yararlanılabilir.

Alıntı:
68. maddede bahsedilen belgeler kat mülkiyeti tesisi sırasında istenen belgelerin haricinde ise -ki sanırım 68. maddede belirtilen belgeler bunların dışında- kat mülkiyeti kurulduktan sonra tapuya başka bir belge verilmedi

Önemli olan işlemin ne zaman tamamlanıp, kütüğe beyanda bulunulduğudur.14.11.2007 tarihinden önce ise, 68 inci maddedeki belgeler verilmemiştir( 14.11.2007 tarihinden sonra geçiş sağlanmamışsa).

Alıntı:
Şu halde birden fazla binanın tek bir kat malikleri genel kurulunun olması, tek bir yönetiminin olması ve ortak alanları beraber kullanmaları toplu yapı tanımına girmek için yeterli değil. Bu sonucu mu çıkarmalıyım

Bence öyle..."Toplu yapı"ya neden geçilmek isteniyor? Zaten mevcut duruma göre KMK uygulanabilmektedir.
Old 04-11-2010, 16:03   #5
madlock

O halde; her hal ve şartta toplu yapı statüsüne geçebilmek için kat mülkiyeti 14.11.2007 tarihinden önce tesis edilmiş olsa bile 68. maddede belirtilen belgelerin tamamlanması gerekecek. Neden toplu yapı tanımına girilmek istendiğine gelince; Site içindeki bazı nedenlerden dolayı mevcut yönetimin bir yıl daha kalmasında yarar görmekteyiz. Bu nedenle iki yılda bir toplantı hükmünden yararlanmayı planlamaktayız. Ancak 68. madde hükmünü yerine getirmeden iki yılda bir toplantı hükmünü uygulamaya kalkmak sıkıntı yaratacak gibi gözüküyor. Yardımlarınız için çok teşekkürler...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi