Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Koltuk Kaza Sigortası Tazminat Miktarı

Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-05-2005, 22:23   #1
chikimato

Varsayılan Koltuk Kaza Sigortası Tazminat Miktarı

Merhaba,
Geçen sene bir tarafik kazasında otobüsle seyahat etmekte olan bir yakınımı kaybettim.
Konu ile ilgili kamu, maddi ve madeni tazminat davaları devam ediyor ancak sigorta ile ilgili de bir problem yaşıyorum.
Otobüs zorunlu koltuk ferdi kaza sigortası poliçesinde:
" Ölüm Halinde : şahıs başına 40.000.000.000 TL bir meblağın kanuni varislere ödenmesi."
" Daimi Maluliyet Halinde ve Tedavi Halinde : Şahıs başına 40.000.000.000 TL tazminat ödenmesi. Bu tazminat azami olup ödenecek miktar Umumi şartların 6. maddesinin (b,c) bendine göre tespit edilir."
diye yazıyor.
Ancak, sigortanın teklif ettiği miktar 8.247.000.000 TL.
Bu rakamın kişinin yaşı, cinsiyeti, eğitim durumu gibi kriterlere göre belirlendiğini söylediler. Ama poliçede daimi maluliyet ve tedavi durumunda bu miktar azamidir ibaresi bulunmasına rağmen "ölüm halinde" bu ibare yer almamaktadır. Yani benim anladığım kadarıyla 40 milyar TL ödenmeli.
Eğer öyle bile olsa (bu miktarın belirli kriterlere göre belirlenmesi), poliçede yazan teminata oranla teklif edilen miktar çok az değil midir?

Bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

Teşekkürler...

Gerekirse bu konuda deneyimli avukatların ücretli danışmanlığına açığım. Detaylı bilgiye ihtiyacım var.
Old 13-05-2005, 18:36   #2
Av. Bülent Sabri Akpunar

Sayın chikimato,

Zorunlu koltuk ferdi kaza sigortası genel şartlarına göre kaza, sigortalının kaza tarihinden itibaren iki yıl içinde ölümüne yol açtığı takdirde, teminatın tamamı, sigortalının yardımından mahrum kalan hak sahiplerine ödenir demektedir.Bildiğim kadarıyla ferdi kazada ölüm teminatı bu ay sonu itibariyle 50.000 YTL oluyor , sizin olayınızda ise asgari 40.000 YTL geçerlidir.

Bu konuda bir meslektaşa danışmanızda fayda var.
Old 15-05-2005, 20:03   #3
chikimato

Sayın Bülent Bey,
ilginize teşekkür ederim.
Açıkcası daha önce çalıştığım 2 avukatla görüştüm ancak tatmin edici cevaplar alamadım. Zaten sigorta konusuna da uzak olduklarını söylüyorlar.
Sonuç alamayacağım bir davaya da girişmek istemiyorum çünkü bu konu aile her açılışında çok üzüyor.

Teşekkür ederim.

Halil Doğan
Old 18-05-2005, 16:23   #4
MİNA

Zorunlu koltuk sigortasında kaza ile ölüm arasındaki illiyet isbatlandığında kusur oranına ve yaş vs. durumlara bakılmaksızın
(mali zor.sig.aksine) teminat tutarının tamamı ödenir.

Poliçede kaza başına teminat miktarı ne kadardır?Ve kazada kaç kişi ölmüştür?Ölen sayısı fazla ise k.başına tem.miktarı paylaştırılır.
Old 31-05-2005, 08:38   #5
chikimato

Varsayılan sorun çözülüyor,

Teşekkür ederim,
Sizlerin de belirtiiği gibi zorunlu koltuk sigortasından 40000 YTL ödemek zorundalarmış, ayrıca 8.000 maddi tazmainat ödeyecekler. Sigorta şirketi 8.000 ödeyip diğerini uyutmaya çalışıyormuş.
Konuyu Hazine Müğsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü'ne şikayet ederek halledebildim. İsviçre Sigorta Genel Müdürlüğünden bu ikisinin ödeneceğine dair cevap geldi. şimdi bekliyoruz.

Teşekkürler.

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi