Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Köpek havlamasından rahatsız olan komşular hangi haklara sahip

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-08-2011, 02:29   #1
ADALET44

Rahatsiz Köpek havlamasından rahatsız olan komşular hangi haklara sahip

Merhaba saygıdeğer meslektaşlarım
çok sinir bozucu bir olayla karşı karşıyayım şu anda;müvekkil müstakil evlerin olduğu bir sitede yaşıyor.Sitede birçoğunun köpeği var ve bunlardan bazıları aralıksız olarak havlıyorlar,müvekkil bu durumdan çok rahatsız oluyor, ki zaten miğreni olan ve çalışan birisi.Müvekkil site yönetimiyle ve köpek sahipleriyle konuşup rahatsızlığını dile getiriyor.Ancak bir netice alamıyor.Bu durum böyle giderse kesinlikle psikolojik problemler yaşayacağını belirtiyor ve çaresizlik içerisinde bana geldi.Sizden ricam bana alternatif yollar göstermeniz.Müvekkilin durumu gerçekten çok zor çünkü o sitede yaşamaya devam edecek sonuçta.Kesin çözüme ulaştıracak o değerli fikirlerinizi bekliyorum.Şimdiden teşekkürler.
selamlar
Old 14-08-2011, 05:59   #2
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Anlamak için...

Alıntı:
ADALET44
Alıntı:
...müvekkil müstakil evlerin olduğu bir sitede yaşıyor...

Sayın meslektaşım,
Müvekkiliniz kiracı mı,malik mi?

Kiracı ise = BK.m.249
Malik ise = 634/m.18

Saygılarımla
Old 14-08-2011, 08:54   #3
ADALET44

Varsayılan cevap

sayın Hulusi bey,
öncelikle bu kadar çabuk cevap yazdığınız için teşekkür ederim.
Müvekkil sitede malik olarak bulunuyor.ve bir yıldır orada oturuyor.
saygılar
Old 14-08-2011, 09:33   #4
Av. Hulusi Metin

Sayın meslektaşım,
Alıntı:
Müvekkil sitede malik olarak bulunuyor

ise...
Önce Yönetim Planı incelenmeli...

Uyuşmazlığın çözümünde,"sözleşme" niteliğindeki yönetim planındaki hükümler dikkate alınmalı, düzenleme bulunmayan konularda genel hükümler uygulanmalıdır.

Saygılarımla.
Old 14-08-2011, 22:09   #5
ADALET44

Acil

Değerli meslektaşlarım
biraz daha farklı ve ayrıntılı yollar gösterebilirseniz çok sevinirim.
selamlar
Old 14-08-2011, 22:14   #6
Av. Hulusi Metin

Alıntı:
ADALET44
Alıntı:

???
Old 15-08-2011, 01:10   #7
Gemici

Sayın ADALET44,

- müvekkiliniz söz konusu sitede ev aldığında sitenin köpekli olduğunu bilmiyor muydu?
- köpek olduğunu biliyordu da o zamanlar migreni olduğunu ve çalıştığını mı bilmiyordu?
- Rahatsız olan sadece müvekkiliniz mi?
- diğer ev sahipleri rahatsız oldukları halde seslerini mi çıkarmıyorlar?
- Köpekleri olmayıpta köpekli ev sahiplerinin köpeklerinin havlamasına maruz kalan diğer ev sahipleri neden seslerini çıkarmıyorlar?
- Söz konusu köpeklerin cinsi ne, bir şehir evinde beslenecek köpekler mi yoksa genelde kırsal alanda beslenen köpekler mi?
- Köpekler gerçekten aralıksız olarak mı havlıyorlar?
- Havlayan köpeklerin çıkardığı gürültü kaç desibel?

Sorduğum sorular sizin sorduklarınızın veya sorduğunuzun cevabı değil elbette, buna rağmen müvekkilinizle yapacağınız durum muhakemesinde veya köpekli komşulara karşı açmayı düşündüğünüz bir davada faydalı olabilir diye düşünüyorum.

Saygılarımla
Old 15-08-2011, 04:50   #8
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan ADALET44
Değerli meslektaşlarım
selamlar

Sayın Metin gayet ayrıntılı bir yol göstermiş zaten.
Old 15-08-2011, 09:17   #9
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan ADALET44
Merhaba saygıdeğer meslektaşlarım
çok sinir bozucu bir olayla karşı karşıyayım şu anda;müvekkil müstakil evlerin olduğu bir sitede yaşıyor.Sitede birçoğunun köpeği var ve bunlardan bazıları aralıksız olarak havlıyorlar,müvekkil bu durumdan çok rahatsız oluyor, ki zaten miğreni olan ve çalışan birisi.Müvekkil site yönetimiyle ve köpek sahipleriyle konuşup rahatsızlığını dile getiriyor.Ancak bir netice alamıyor.Bu durum böyle giderse kesinlikle psikolojik problemler yaşayacağını belirtiyor ve çaresizlik içerisinde bana geldi.Sizden ricam bana alternatif yollar göstermeniz.Müvekkilin durumu gerçekten çok zor çünkü o sitede yaşamaya devam edecek sonuçta.Kesin çözüme ulaştıracak o değerli fikirlerinizi bekliyorum.Şimdiden teşekkürler.
selamlar

Hukuksal yanıtı Sayın Av.Hulusi Metin üstadımız vermiş. Ben başka bir açıdan yanıt vereceğim:
- Hiçbir köpek aralıksız havlamaz.
- Migreni tetikleyen birçok neden vardır ve kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Ama hiçbir doktorun tedavi için "köpeklerden uzak durmayı" önereceğini sanmıyorum.
- Müvekkilinizin, Bekir Coşkun'un köpek dostlarımızla ilgili o güzel yazılarını okuması yararlı olabilir.
- Daha da iyisi müvekkilinizin bir köpeği sahiplenmesidir.
Old 15-08-2011, 09:36   #10
üye31284

http://www.turkhukuksitesi.com/showp...4&postcount=12

Alıntı:

her komşunun bazı davranışlardan kaçınma ve bazılarına katlanma ödevleri

Belki de katlanma ödevi olan müvekkilinizdir. Başka psikolojik sebeplerle, havlamaları daha abartılı algılıyor da olabilir...
Old 15-08-2011, 10:02   #11
Av.Evran KIRMIZI

Bir de tapudaki yönetim planına bakmanızı öneririm. Evcil hayvan beslenmesine engel konulmuşsa buradan hareketle dava açabilirsiniz. Ancak köpek sahibi bir kaç kişi olduğundan bahsediyorsunuz. Bu davalardan tek başınıza bir sonuç almak için çok uzun ve zor bir yol gitmek gerek. Üstelik işin en zor kısmı davaları kazandıktan sonra kararların infazında.
Old 15-08-2011, 13:19   #12
ADALET44

cevap verme inceliğini gösteren tüm meslektaşlarıma teşekkür ederim.
Sayın Hulusi bey cümlemden stajı yeni bitirdiğimin yani acemiliğimin anlaşılacağını ümid etmiştim sanırım uzun süre ayrıntılı açıklamalara ihtiyacım olacak.
saygılar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi