Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Müvekkilime İcra Takibi Yapacağım

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-03-2012, 15:57   #1
Av. Can Altuntaş

Varsayılan Müvekkilime İcra Takibi Yapacağım

Sayın Meslektaşlarım;

Müvekkilim aramızdaki sözleşmede kararlaştırmış olduğumuz ücretimi bana ödememekte direniyor. Kendisine aramızdaki vekaletname devam ederken(azil,istifa vs. yok iken) ilamsız icra takibi yapabilir miyim?

1- Takip sonucu bir şey elde edilir mi? Yoksa takip yapmamı engelleyen bir hüküm mü var?

2- Böyle bir işe teşebbüs etmem halinde sorumluluğum söz konusu olur mu? Yani avukatlık yükümlülüğüne aykırı mıdır?

Sorular pek açık olmadı anladığım kadarıyla ama konuyu başka türlü açıklayamıyorum. Kısaca müvekkilim paramı vermiyor. Ne yapmalıyım?

Hukuki dayanak gösterebilirseniz çok memnun olurum. Şimdiden herkese çok teşekkürler, iyi çalışmalar.
Old 23-03-2012, 16:03   #2
GÜLSÜM ÖNAL

Vekalet ücretine hak kazandığınız dava veya icra takibi vs. sonuçlandı mı- yoksa hala derdest midir ?
Old 23-03-2012, 16:09   #3
Av. Can Altuntaş

Dosyamız hala derdest. Ancak biz bu müvekkil için sadece adliye değil bir çok dairede işlemler yaptık. Mesai harcadık. Kendilerine fatura etmemize rağmen ücretimizi tahsil edemiyoruz.
Old 23-03-2012, 19:08   #4
GÜLSÜM ÖNAL

Avkatın Müvekkiline karşı icra takibi yapmasını engelleyici bir düzenleme yok. Ancak vekalet ilişkisi devam ettiği süre içerisinde hem aleyhine icra takibi yapar hemde davası vs. işine devam ederseniz bu etik karşılanmayacaktır. Haklı gerekçe ile vekaletten çekilerek ve Baro'ya da müvekkilinize icra takibi yapacağınız bilgisini vererek hakkında takip yapabilirsiniz...
Old 23-03-2012, 19:15   #5
GÜLSÜM ÖNAL

T.C.
YARGITAY
13. HUKUK DAİRESİ
E. 2005/2956
K. 2005/11493
T. 5.7.2005
• VEKALET VERENİN ÜCRET ÖDEME SORUMLULUĞU ( İstifa Eden Avukatın Müvekkilinden Ücret Talep Edebilmesi İçin İstifanın Müvekkilin Kusurlu Davranışlarından Kaynaklanması Gereği )
• HAKLI BİR NEDEN OLMADAN İSTİFA EDEN AVUKAT ( Müvekkilinden Ücret İsteyemeyeceği - İstifa Eden Avukatın Müvekkilinden Ücret Talep Edebilmesi İçin İstifanın Müvekkilin Kusurlu Davranışlarından Kaynaklanması Gereği )
• VEKALET ÜCRETİ İSTEMİ ( İstifa Eden Avukatın Müvekkilinden Ücret Talep Edebilmesi İçin İstifanın Müvekkilin Kusurlu Davranışlarından Kaynaklanması Gereği )
• MÜVEKKİLİN KUSURLU DAVRANIŞI ( İstifa Eden Avukatın Müvekkilinden Ücret Talep Edebilmesi İçin İstifanın Müvekkilin Kusurlu Davranışlarından Kaynaklanması Gereği )
818/m.396/1
1136/m. 174/1
ÖZET : Avukatın vekalet görevinden istifa etmesi her zaman mümkündür. Haklı bir neden olmaksızın istifa eden avukat müvekkilinden ücret isteyemez. İstifa eden avukatın müvekkilinden ücret talep edebilmesi için, istifanın müvekkilin kusurlu davranışlarından kaynaklanması gerekir.
Old 23-03-2012, 19:56   #6
Av. Can Altuntaş

Çok teşekkür ederim Sayın Gülsüm Önal.

Bana da bir yandan çok çirkin geliyor müvekkile takip yapmak. Ama öte yandan düşününce şöyle bir sonuca varıyorum. Ben onların avukatıyım davada onları temsil ediyorum ve gerekli tüm özeni göstermemin gerekliliği yanı sıra haklı sebebim olmadan işi bırakamam. O yüzden benim daha önceki bir işten dolayı alacağımı tahsil edememiş olmam ile şu an vekilliklerini yaptığım dava dosyası arasında ne gibi bir bağ var ki? Kaldı ki ben alacağım var diyorum ama bunu dava açmadan takip yapmadan gerçekten bir alacağım olduğunu ispat etmeden şu an derdest olan davada ileri sürerek istifa etmem aynı şekilde etik olmayan bir hareket olcaktır bana göre. O sebeple ben takibimi yapmalıyım ve sonuca bakarak da dava dosyasındaki vekilliğimden istifamı sunarım. Ama takip süresince bence avukat müvekkilinin yanında olmalı ve bu takibin dava ile ilgili özenimize etkisi olmamalı.

Beni merak ettiren aslında avukat müvekkiline takip yaptığında acaba o anda görülen işlerden vekilliği düşer mi? Anladığım kadarıyla böyle bir durum yok. O sebeple ben alacağımı tahsil etmek için kanun yoluna başvuracağım(Kanun engel koymamış) aynı şekilde dava dosyasında da vekilliğimi kurallar çerçevesinde ifa edeceğim.(Kanun bunu emrediyor)
Old 25-03-2012, 00:48   #7
avukat444

Muhakkak Baronuza müvekkilinize icra takibi yapacağınızı bildirin sonra başınız ağrımasın.
Old 25-03-2012, 22:50   #8
Av.Şenol Saltık

Sayın Altuntaş,

Vekalet akdi "Güven" prensibi üzerine kuruludur. Bir avukatın icra takibi başlattığı müvekkilinin davalarını takip etmesinin vekalet akdinin temel unsurlarına aykırı olacağını düşünüyorum.

Müvekkiliniz aleyhine icra takibi başlattığınız takdirde, kendisi takibin hukuki durumuna göre sizi haklı sebeple azledebilir. Aleyhine icra takibi başlattığınız bir müvekkilin davalarını takip etmenizin gerek hukuki açıdan ve gerekse etik açıdan uygun olmadığını düşünüyorum.
Old 06-09-2013, 13:47   #9
HakiMavi

Değerli meslektaşlarım, vekilin müvekkiline karşı icra takibi başlatması, müvekkil açısından haklı azil sebebi oluşturur mu?

Görüşleriniz nelerdir.
Old 06-09-2013, 14:07   #10
AV.ERKUT

Sayın meslektaşlarım, başıma gelen bir davada, avukatın sürekli avukatlık sözleşmesini feshetmeden müvekkiline karşı vekalet ücreti alacağı için icra takibi yapması halinde, avukatın sözleşmeyi fesih etmiş sayılacağına dair karar verilmiştir. Fesih tarihinden sonraki alacaklarını isteyemez dendi. Bu bağlamda, avukat, derdest olan işlerinden istifa etmiş kabul edilir, ancak, derdest olan işler için de parasını isteyebilir. Biliyorsunuz ki, yasamız gereğince, avukat ücretini peşin alır, hak eder.
Old 06-09-2013, 14:39   #11
yılmazkan

Alıntı:
Yazan HakiMavi
Değerli meslektaşlarım, vekilin müvekkiline karşı icra takibi başlatması, müvekkil açısından haklı azil sebebi oluşturur mu?

Görüşleriniz nelerdir.

Avukatın ücretini istemek, alamadığı takdirde icraya başvurmak avukatın en doğal hakkıdır. Ancak, avukatla iş sahibi arasında kurulmuş olann vekalet sözleşmesi diğer tüm benzer sözleşmelerden farklı olup tam bir karşılıklı güven ilişkisi sözleşmeye hakimdir. Her ne kadar avukat açısından ücretini istemek yasal haksa da bu amaçla icraya başvurmak güven ilişkisini zedeleyecek niteliktedir. Bu durumda ücretini ödemek şartıyla müvekkilin azil hakkı olduğunu düşünüyorum.
Old 07-09-2013, 14:34   #12
kazimdeniz

Asla buna mani bir pozitif hukuk normu yoktur ki neden takip yapamayasınız.Eğer müvekkille ücret akdi yaptıysanız dosyaya koyun yapmadı iseniz geçerli resmi avukatlık ücret tarifesindeki miktarı zikrediniz.Takip sonunda -itiraz olsa dahi kaldırtılır-mutlaka borçlu müvekkilin malvarlığında cebri icra işlemi gerçekleştirebilirsiniz.Yeter ki borca yetecek bir aktifi olsun.
Old 07-09-2013, 20:51   #13
olgu

Derdest davalardaki vekilliğinizi devam ettirirken, aynı zamanda icra takibi baştarak müvekkilinize husumet yöneltmek menfaat çatışması yaratmayacak mı?

vekillikten istifa etmeden müvekkilinize takip başlatmanız halinde disiplin soruşturması yapılabileceğini düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi