Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ipoteğin terkini davası ve taraf sorunu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-03-2012, 18:34   #1
Av.Yasemin AKYOL BAŞYAYLA

Varsayılan ipoteğin terkini davası ve taraf sorunu

Sayın meslektaşlarım aslında çok basit bir soru bilgi eksikliğinden biraz karmaşık bir hal almış durumda ve fikir almadan hareket etmek istemediğim için sizlerle paylaşmak istedim,

Şu an müvekkil adına kayıtlı gayrimenkul müvekkil tarafından bir kısım peşinat kalan kısım da sıra senetlere bağlanmak suretiyle alınmıştır. (20 yıl önce) Borcun bir kısmı senede bağlandığından arsa sahibi ve müteahhit olan 3 kişi gayrimenkul üzerine ipotek koymuş. Müvekkil peşinat ödemesi sırasında aldığı makbuzu hala saklamaktadır ayrıca senetleri de aksatmadan vadesinde ödemiş ve hepsini geri almış, asılları hala müvekkildedir. 2 yıl kadar önce apartmanla ilgili bir sorun sırasında tapuda ipotek bulunduğunu ve hala kaldırılmamış olduğunu öğrenmiş ve
avukat yardımı olmaksızın ipoteğin terkini davası açmış. Şimdi bu davayı ben yürütüyorum ancak sorun şu ki Müvekkilim davayı açarken sadece 1 kişiyi davalı göstermiş. Şimdi ıslah ile taraf değişikliği yapamayacağımdan diğer iki kişi açısından da dava açıp birleştireceğim ancak sorun şu ki, müvekkil bu kişilerin bilgilerini bilmiyor hatta edindiği bilgilere göre ikisi de vefat etmiş, kaç mirasçı var, kimlerdir, nerede yaşarlar hiç bir bilgisi yok, adres bilgisi de yok.
Tapu kaydına baktım adres bilgisi yazılmamış, kimlik fotokopisi yok. Hal böyle iken dava dilekçemi nasıl oluşturacağım hakkında fikrim yok.

Kıymetli fikirlerinizi ve bilgilerinizi paylaşmanızı rica ederim.
Old 14-03-2012, 18:39   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Yasemin Akyol
Sayın meslektaşlarım aslında çok basit bir soru bilgi eksikliğinden biraz karmaşık bir hal almış durumda ve fikir almadan hareket etmek istemediğim için sizlerle paylaşmak istedim,

Şu an müvekkil adına kayıtlı gayrimenkul müvekkil tarafından bir kısım peşinat kalan kısım da sıra senetlere bağlanmak suretiyle alınmıştır. (20 yıl önce) Borcun bir kısmı senede bağlandığından arsa sahibi ve müteahhit olan 3 kişi gayrimenkul üzerine ipotek koymuş. Müvekkil peşinat ödemesi sırasında aldığı makbuzu hala saklamaktadır ayrıca senetleri de aksatmadan vadesinde ödemiş ve hepsini geri almış, asılları hala müvekkildedir. 2 yıl kadar önce apartmanla ilgili bir sorun sırasında tapuda ipotek bulunduğunu ve hala kaldırılmamış olduğunu öğrenmiş ve
avukat yardımı olmaksızın ipoteğin terkini davası açmış. Şimdi bu davayı ben yürütüyorum ancak sorun şu ki Müvekkilim davayı açarken sadece 1 kişiyi davalı göstermiş. Şimdi ıslah ile taraf değişikliği yapamayacağımdan diğer iki kişi açısından da dava açıp birleştireceğim ancak sorun şu ki, müvekkil bu kişilerin bilgilerini bilmiyor hatta edindiği bilgilere göre ikisi de vefat etmiş, kaç mirasçı var, kimlerdir, nerede yaşarlar hiç bir bilgisi yok, adres bilgisi de yok.
Tapu kaydına baktım adres bilgisi yazılmamış, kimlik fotokopisi yok. Hal böyle iken dava dilekçemi nasıl oluşturacağım hakkında fikrim yok.

Kıymetli fikirlerinizi ve bilgilerinizi paylaşmanızı rica ederim.

İpotek senedinde mutlaka ana-baba adı, doğum tarihi ve isimler mevcuttur. Bu şekilde T.C.kimlik no.suna ulaşabilirseniz, nüfus kaydına da ulaşabilirsiniz. Böylece ölü mü sağ mı, mirasçı var mı; öğrenebilirsiniz, diye düşünüyorum.
Old 14-03-2012, 18:43   #3

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
İpotek senedinde mutlaka ana-baba adı, doğum tarihi ve isimler mevcuttur. Bu şekilde T.C.kimlik no.suna ulaşabilirseniz, nüfus kaydına da ulaşabilirsiniz. Böylece ölümü sağ mı, mirasçı var mı; öğrenebilirsiniz, diye düşünüyorum.

Sayın Ergin bunu yapmak için dava açmış olmamız gerekmez mi? malum avukatın bilgi edinme hakkını tanıyan bir kuruma ben rastlayamıyorum. Tapu kaydına baktığımda kimlik bilgileri yer almıyordu ayrıca bir ipotek senedi tapuda mevcuttur bunu araştıracağım peki dava dilekçemde adres bilgisi yer almak zorunda bu sorunu nasıl çözeceğim?
Old 14-03-2012, 18:49   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Yasemin Akyol
Sayın Ergin bunu yapmak için dava açmış olmamız gerekmez mi? malum avukatın bilgi edinme hakkını tanıyan bir kuruma ben rastlayamıyorum. Tapu kaydına baktığımda kimlik bilgileri yer almıyordu ayrıca bir ipotek senedi tapuda mevcuttur bunu araştıracağım peki dava dilekçemde adres bilgisi yer almak zorunda bu sorunu nasıl çözeceğim?

Dava açmanız gerekmez. Taşınmaz müvekkilinize ait ve sizde vekaletnamesi var. Tapunun aradığı "ilgililerden" birisi oluyorsunuz. O nedenle tapuya gittiğinizde size zorluk çıkarmazlar.

İpotek koyanların mirasçıları veraset ilamı çıkarmışsa, adres bilgileri ilgili dosyadan temin edilebilir. Yoksa, ya da ulaşamazsanız hepsinin T.C. kimlik no.suna ulaşacağınızdan Adres Kayıt Sistemi marifetiyle öğrenebilirsiniz.
Old 14-03-2012, 18:55   #5

Alıntı:
İpotek koyanların mirasçıları veraset ilamı çıkarmışsa, adres bilgileri ilgili dosyadan temin edilebilir. Yoksa, ya da ulaşamazsanız hepsinin T.C. kimlik no.suna ulaşacağınızdan Adres Kayıt Sistemi marifetiyle öğrenebilirsiniz.

Sayın Ergin sanırım müvekkilin bildiği son adresi dava dilekçesinde belirtip davayı açıp, bu adrese tebligat yapılamaması halinde (ki yapılamayacak) nüfus kayıtlarının getirtilmesini istemek uzun ama tek sağlıklı yol. Mirasçılık belgesinin alındığı dosyaya ulaşma imkanımız yok. Varsa da ben bilmiyorum
Old 14-03-2012, 18:57   #6
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Yasemin Akyol
Sayın Ergin sanırım müvekkilin bildiği son adresi dava dilekçesinde belirtip davayı açıp, bu adrese tebligat yapılamaması halinde (ki yapılamayacak) nüfus kayıtlarının getirtilmesini istemek uzun ama tek sağlıklı yol. Mirasçılık belgesinin alındığı dosyaya ulaşma imkanımız yok. Varsa da ben bilmiyorum

Ama henüz davalıların adını dahi bilmiyorsunuz?
Old 14-03-2012, 18:59   #7

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Ama henüz davalıların adını dahi bilmiyorsunuz?

Yok bir onu biliyoruz zaten Tapu defterinde ipoteği koyanların isim ve soy isimleri yazıyor, aldım.
Old 14-03-2012, 19:11   #8
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Yasemin Akyol
Yok bir onu biliyoruz zaten Tapu defterinde ipoteği koyanların isim ve soy isimleri yazıyor, aldım.

Ama, şu ifade de size ait.

Alıntı:
iki kişi açısından da dava açıp birleştireceğim ancak sorun şu ki, müvekkil bu kişilerin bilgilerini bilmiyor hatta edindiği bilgilere göre ikisi de vefat etmiş, kaç mirasçı var, kimlerdir, nerede yaşarlar hiç bir bilgisi yok, adres bilgisi de yok.
Old 14-03-2012, 19:15   #9

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Ama, şu ifade de size ait.

evet eksik bir izah olmuş afedersiniz, kastedilen isim ve soy isim dışında hiçbir bilgiye ulaşamamış olmamdı. Tc no ya da adres gibi. Tapu defterine memurla birlikte baktığımızda sadece 3 kişinin isimleri ve ipotek şerhi mevcuttu açıkçası ipotek senedi var mı yok mu diye sormadım, hiç akıl edemedim o kalabalıkta, zaten bizi başlarından savmak için ellerinden geleni yapıyorlar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi